روستای بانقلان ایلام

16052 2017/10/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای بانقلان ایلام جزئی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایلام می باشد که در دهستان ده پایین قرار گرفته است. این روستا دارای کشتزارها و مزارع کشاورزی گوناگون و بسیاری می باشد، در سمت جنوب این روستا تپه ای باستانی وجود دارد که قلعه تاریخی توت بر روی آن قرار گرفته است و از دیدنی های روستای بانقلان به شمار می آید. این تپه توسط کشتزارها و مزارع احاطه شده که منظره زیبا و خاصی ایجاد کرده است.

ارتفاع این تپه باستانی تقریبا 15 متر می باشد. متأسفانه امروز در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی‌شود زیرا بخش عظیمی از این بنای با ارزش بر اثر تخریب و فرسایش تدریجی کاملا از بین رفته است. در این تپه تکه‌ هایی از سفال و ابزارهای سنگی گوناگون یافت شده است. این سفال ها بدون لعاب بوده و بیشتر آنها دارای پوششی گلی-آجری می باشند؛ پخت سفال‌ها نیز کمی ناقص است و از شن و ماسه و مواد گیاهی برای شاموت (فرایند نسوز کردن آجر و سایر محصولات گلی) آنها استفاده شده است.

تعداد زیادی از این سفال‌ ها از نوع سفال‌ های خشن خمره ای بوده و چرخ ساز می باشند و تزئینات اضافه ای روی محیط آنها قرار داده شده است. روی تپه و در سمت جنوب شرقی آن، مقدار زیادی قلوه سنگ به صورت یک توده روی هم قرار گرفته است که ارتفاعی معادل یک متر دارند. همچنین در سمت غرب تپه چند ردیف سنگی به صورت خشکه چین قرار گرفته است.

این توده های سنگی در واقع بقایای دیوارهای قلعه ای هستند که روی این تپه در روستای بانقلان در ایلام قرار داشته است. متأسفانه به دلیل کشاورزی بدون مطالعات لازم روی تپه و اطراف آن، بافت منطقه آسیب دیده به گونه ای که از دلایل اصلی تخریب بنای قلعه می باشد. همچنین طبق مطالعات انجام شده احتمالاً در سمت جنوبی تپه کوره گچی قرار داشته که اکنون اثری از آن نیست.

این منطقه دارای بارندگی کافی است، به همین دلیل دارای طبیعتی سرسبز، آب و هوایی مطبوع می باشد.

حال می دانید روستای بانقلان کجاست، روستایی که از جاذبه های گردشگری ایلام می باشد و دیدنی هایش در وضعیت خوبی نمی باشند. نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد در فصول بهار و تابستان از این روستا بازدید کنید تا از منظره های دیدنی این منطقه بهره کافی را ببرید همچنین در حفظ اندک آثار تاریخی به جا مانده بکوشید و آسیبی به آنها نزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید