051-36040039
Ardabil Anthropology Museum2

موزه مردم شناسی اردبیل

2641 ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
[تعداد: 7    میانگین: 3.9/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از موزه های معروف شهر اردبیل، موزه مردم شناسی اردبیل است. این موزه یادگارهایی از فرهنگ، هنر، معماری و تاریخ مردمان این منطقه را به بازدیدکنندگان نشان می دهد.

موزه مردم شناسی اردبیل در میدان عالی قاپو واقع شده و در دوره قبل از صفویه، حمام آقانقی بجای این موزه قرار داشت. این حمام در زمان ایلخانیان به دستور ظهیر الاسلام  ساخته شد و بعد از 200 سال توسط شخصی به نام آقانقی موتمن الرعایا خریداری و مورد بازسازی قرار گرفت. هم چنین حمام آقانقی در سال 1378 هجری شمسی توسط  میراث فرهنگی خریداری و مورد مرمت قرار گرفت و در آخر نیز موزه مردم شناسی این کار را انجام داد.

آدرس موزه مردم شناسی اردبیل,تاریخچه موزه مردم شناسی اردبیل,حمام های تاریخی اردبیل

مردم این منطقه توجه ویژه ای به پاکیزگی داشتند، به همین دلیل حمام های تاریخی اردبیل از اهمیت بسزایی برخوردار بوده چرا که سرگذشت تاریخی این منطقه را از سال های طولانی بازگو می کنند.

عکس موزه مردم شناسی اردبیل,مردم شناسی اردبیل,موزه اردبیل

حمام های اردبیل هم چنین توجه و نگاه مورخان و جهانگردان را به خود جلب کرده به گونه ای که در رابطه با زیبایی و تمیزی اش در کتاب ها سخن به میان آمده است.

موزه مردم شناسی

در موزه مردم شناسی اردبیل تجمیع قرن ها هنر معماری به کار رفته  و به جزئیات توجه مخصوصی شده است. از جمله قسمت های حمام می توان به رواق هشتی شکل، کفش کن، رخت کن، گرمخانه، گنبد سربینه، استخرهای آب گرم و سرد اشاره نمود که هم اکنون در این قسمت ها، اشیای قدیمی گذاشته شده است.

آدرس موزه مردم شناسی اردبیل,تاریخچه موزه مردم شناسی اردبیل,حمام های تاریخی اردبیل

نحوه آبرسانی در حمام های قدیمی به خاطر نبود لوله کشی آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در گذشته برای اینکار از لوله های سفالی استفاده می شد.

با رفتن به موزه مردم شناسی اردبیل علاوه بر دیدن آثار باستانی می توان معماری یک حمام قدیمی را مشاهده نمود.

آدرس موزه مردم شناسی اردبیل,تاریخچه موزه مردم شناسی اردبیل,حمام های تاریخی اردبیل

هم چنین در این موزه مجسمه هایی با پوشش محلی و آیینی مردم اردبیل در معرض نمایش قرار داده شده اند که در وضعیت های متعدد قسمتی از فرهنگ و آداب و رسوم این استان را بازگو می نمایند.