051-36040039
Ardabil Anthropology Museum2

موزه مردم شناسی اردبیل

1713 ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
[تعداد: 6    میانگین: 3.7/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از موزه های معروف شهر اردبیل، موزه مردم شناسی اردبیل است. این موزه یادگارهایی از فرهنگ، هنر، معماری و تاریخ مردمان این منطقه را به بازدیدکنندگان نشان می دهد.

موزه مردم شناسی اردبیل در میدان عالی قاپو واقع شده و در دوره قبل از صفویه، حمام آقانقی بجای این موزه قرار داشت. این حمام در زمان ایلخانیان به دستور ظهیر الاسلام  ساخته شد و بعد از 200 سال توسط شخصی به نام آقانقی موتمن الرعایا خریداری و مورد بازسازی قرار گرفت. هم چنین حمام آقانقی در سال 1378 هجری شمسی توسط  میراث فرهنگی خریداری و مورد مرمت قرار گرفت و در آخر نیز موزه مردم شناسی این کار را انجام داد.

Ardabil Anthropology Museum6

مردم این منطقه توجه ویژه ای به پاکیزگی داشتند، به همین دلیل حمام های تاریخی اردبیل از اهمیت بسزایی برخوردار بوده چرا که سرگذشت تاریخی این منطقه را از سال های طولانی بازگو می کنند.

Ardabil Anthropology Museum1

حمام های اردبیل هم چنین توجه و نگاه مورخان و جهانگردان را به خود جلب کرده به گونه ای که در رابطه با زیبایی و تمیزی اش در کتاب ها سخن به میان آمده است.

Ardabil Anthropology Museum3

در موزه مردم شناسی اردبیل تجمیع قرن ها هنر معماری به کار رفته  و به جزئیات توجه مخصوصی شده است. از جمله قسمت های حمام می توان به رواق هشتی شکل، کفش کن، رخت کن، گرمخانه، گنبد سربینه، استخرهای آب گرم و سرد اشاره نمود که هم اکنون در این قسمت ها، اشیای قدیمی گذاشته شده است.

Ardabil Anthropology Museum4

نحوه آبرسانی در حمام های قدیمی به خاطر نبود لوله کشی آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در گذشته برای اینکار از لوله های سفالی استفاده می شد.

با رفتن به موزه مردم شناسی اردبیل علاوه بر دیدن آثار باستانی می توان معماری یک حمام قدیمی را مشاهده نمود.

Ardabil Anthropology Museum5

هم چنین در این موزه مجسمه هایی با پوشش محلی و آیینی مردم اردبیل در معرض نمایش قرار داده شده اند که در وضعیت های متعدد قسمتی از فرهنگ و آداب و رسوم این استان را بازگو می نمایند.

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد