051-36040039
resket-tower1

برج رسکت ساری

2453 ۱۳۹۵/۰۳/۰۸
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

برج رسکت ساری مربوط به قرن 5 هجری قمری است و قدمت بنا را در حدود 300 تا 500 سال می دانند. برج رسکت یکی از بناهای تاریخی استان مازندران و در بخش دودانگه ساری و در روستای رسکت قرار گرفته است.

اکثر مسیرهای رسیدن به برج رسکت آسفالت می باشد.  این اثر در سال 1312 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. شهاب سنگی در سال 321 شمسی در مکان برج رسکت سقوط کرد که نام آن را شهاب سنگ اسپهبد شروین عنوان نمودند. به همین خاطر عده ای از پژوهشگران آن را یادمانی چند منظوره می دانند. این بنا در شیب تند کوهی سنگی و درسال 413 هجری قمری ساخته شد. در مکان برج یکی از شهریاران آل باوند دفن گشته است.

برج رسکت,برج رسکت در ساری,برج رسکت مازندران

ارتفاع برج رسکت 18 متر است و محیط آن در پایین بنا در حدود 15 متر می باشد. تزئیناتی که در حد فاصل بخش فوقانی بدنه و آغاز گنبد برج قرار گرفته شامل مقرنس کاری های زیبا و دو کتیبه آجری به خط های پهلوی ساسانی و خط کوفی در روی آن می باشد. از کتیبه های برج رسکت  پیوند فرهنگ اسلامی و ساسانی به دست می آید.

نمای بیرونی برج مدور شکل بوده و دارای سقف مخروطی است که قطر بخش داخلی آن 57,4 متر می باشد. مقرنس های آجری مزین به نقش های گچبری بوده و در لبه برج با ردیف مضاعف آذین گشته است.

برج ساری,بناهای تاریخی,بناهای تاریخی ساری

بر طبق اعتقاد پژوهشگران و با توجه به نوع معماری و زمان ساخت بنا و وجود کتیبه های کوفی و پهلوی این بنا می تواند مدفن یکی از اشخاص دوره فترت به نام اسپهبدان آل باوند باشد. این برج ها، الگویی از لحاظ معماری برای دیگر برج ها و گنبدهای آرامگاهی در شمال ایران محسوب می شده است.

تاریخچه برج رسکت

علاقه مندان به تاریخ ایران و آثار تاریخی می توانند علاوه بر دیدن برج رسکت از مناظر زیبایی که در طول مسیر از ساری تا برج است را شاهد و نظاره گر باشند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند