051-36040039
alexanders-prison-1

مدرسه ضیائیه یزد

1647 ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مدرسه ضیائیه یزد به سده ی هفت هجری باز می گردد. زندان اسکندر یا همان مدرسه ضیائیه، مدرسه ای است که قدمتش به 8 قرن می رسد. بنای اولیه مدرسه در سال 631 هـ.ق توسط ضیاء الدین حسین رضی ساخته شد و پسران او در سال 705 هـ.ق این مدرسه را تکمیل کردند.

مدرسه ضیائیه یزد یکی از قدیمی ترین آثار این شهر می باشد که در دوره های متفاوتی مرمت شده و در سال 1346 با شماره ثبت 770 به ثبت آثار ملی رسیده است. مدرسه ضیائیه در محله فهادان و مجاور بقعه دوازده امامیه، خانه ی لاری ها و هتل موزه فهادان قرار دارد.

آدرس مدرسه یزد,تاریخ زندان اسکندر,تاریخچه مدرسه ضیائیه یزد

تاریخ زندان اسکندر به سال های دور باز می گردد و بنای اصلی در دو مرحله ساخته و تکمیل گردیده است. در ابتدا سید ضیاء الدین حسین رضی مدرسه ضیائیه را بنا کرد و در ایامی بعد در سال 705 ه.ق پسران وی مجد الدین حسن و شرف الدین علی این ساختمان عظیم و با شکوه را تکمیل کردند.

درباره مدرسه ضیائیه,زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه,عکس مدرسه ضیائیه یزد

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه سوالیست که ذهن گردشگران و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است، در پاسخ به این جواب باید نظرات و تحقیق کارشناسان و محققانی را بررسی کرد که برای جواب سالیان سال کاووش کردند. روایت های متعددی وجود دارد که ما در این نوشتار به مدون ترین آنها استناد میکنیم.

مدرسه ضیائیه در یزد

درباره مدرسه ضیائیه یزد بنا به روایت ها اینطور مشخص است که این مدرسه در ابتدا برای آرامگاه و به عنوان بقعه ساخته شده و مقارن با حمله اسکندر بوده که از آن به عنوان زندان بهره می گرفته است. در صد سال بعد نوه ی سازنده بنا این بنا را تکمیل کرد و کاربری مدرسه به آن اضافه گردید. کارشناسان میراث فرهنگی معتقد هستند که تاریخچه بنا به درستی در دست نیست.

آدرس مدرسه یزد,تاریخ زندان اسکندر,تاریخچه مدرسه ضیائیه یزد

مدرسه ضیائیه یزد دارای معماری بسیار با ارزش و عظیمی به شیوه آذری است. این بنا در حمله مغول ساخته شده که دارای گنبد خانه بسیار عظیم به منظور بقعه می باشد. این مدرسه دارای سه ایوان، گنبد خانه ای قدیمی، سرداب و بادگیر است.

آدرس مدرسه یزد,تاریخ زندان اسکندر,تاریخچه مدرسه ضیائیه یزد

با توجه به معماری مدرسه ضیائیه، می توان به بخش های مختلفی از این بنای عظیم و با ارزش اشاره کرد : از جمله چاه قطوری حدود 2 متر در وسط حیاط، سردابی به عمق حدود 5 متر که چاه وسط مدرسه از آن نشأت می گیرد، دارای گنبدی عظیم به ارتفاع 18 متر، تزئینات و گچبری ها با آب رنگ های طلایی و لاجوردی کار شده است.

آدرس مدرسه ضیائیه یزد : یزد، محله فهادان، جنب هتل فهادان

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند