مسجد ملک کرمان

22755 2018/12/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مسجد ملک کرمان به دوران سلجوقیان مربوط می شود.

مسجد ملک کجاست؟

شهر کرمان از جمله شهرهای کهن و قدیمی ایران به حساب می آید که جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. همین جاذبه ها باعث شده اند که کرمان به یکی از شهرهای گردشگری کشور تبدیل شود و هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی باشد. این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ای که در آن قرار گرفته است، جاذبه های طبیعی کمی را در خود جای داده است ولی در عوض سرشار از جاذبه های تاریخی می باشد که در این مقاله می خواهیم به برسی یکی از آنها که مسجد ملک کرمان نام دارد، بپردازیم.

مسجد ملک در کرمان با نام مسجد امام خمینی کرمان نیز شناخته می شود و بزرگ ترین و همچنین قدیمی ترین مسجد این شهر به حساب می آید. این مسجد در بافت تاریخی شهر و بخش جنوبی بازار کرمان واقع شده است و از جمله بناهای تاریخی و بسیار با ارزش شهر به حساب می آید که ساخت آن در سال 476 هجری قمری آغاز و در سال 489 هجری قمری به پایان رسید.

پلان مسجد ملک کرمان

اگر بخواهیم به برسی پلان مسجد ملک کرمان بپردازیم باید بگوییم که این مسجد 9191 متر مساحت دارد و دارای سه درب ورودی می باشد. علاوه بر این، این مسجد 4 ایوان را در خود جای داده است که که بزرگ ترین ایوان آن در بخش غربی آن واقع شده و به سبک سلجوقیان تزئین شده است. همچنین شبستان های متعددی در این مسجد بنا شده اند و یک صحن وسیع در مرکز آن قرار دارد.

بزرگ ترین شبستان این مسجد متعلق به امام حسن (ع) می باشد. چندین محراب بسیار زیبا نیز در این مسجد وجود دارد که قدمت آنها به 100 تا 150 سال پیش از دوران سلجوقی برمیگردد و به احتمال زیاد در دوران آل بویه بنا شده اند.

یکی از مهم ترین بخش های این مسجد برج سلجوقی آن می باشد که امروزه بخش عمده ای از آن از بین رفته و فقط 6 متر از آن باقی مانده است. همچنین در سردر ورودی مسجد با گچ بری های بسیار زیبایی آراسته شده است که پس از ورود از آن با راهرویی مواجه می شویم که آجرکاری معقل تزئین شده است.

مسجد ملک کرمان یکی از جاذبه های مذهبی و تاریخی این شهر می باشد که در تاریخ 15 مهر 1346 و با شماره ثبت 760 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس مسجد ملک کرمان : کرمان- خیابان امام خمینی

عکس های مسجد ملک کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید