خانه امیر لطیفی گرگان

بازدید : 1387 بار
بررسی خانه امیر لطیفی گرگان,پلان خانه امیر لطیفی گرگان,خانه امیر لطیفی
تاریخچه : خانه امیر لطیفی یا موزه صنایع دستی گرگان، در بافت قدیمی شهر گرگان و با مساحت 956 متر مربع بنا شده است. خانه امیر لطیفی در اواخر دوره قاجار توسط مرحوم مهدی خان ملک به عنوان منزل مسکونی در دو طبقه ساخته شد. این بنا شامل دو بخش هسته اصلی بنا و بخش های خدماتی می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

اولین موزه صنایع دستی استان گلستان، در خانه امیر لطیفی برپا شده است. موزه صنایع دستی با هدف آشنا نمودن مردم با صنایع دستی منطقه، تاثیر چشم گیری را در جامعه گذاشته و سبب رونق و احیای مجدد آن ها در میان علاقه مندان به این هنر شده است.

خانه امیر لطیفی در گرگان,عکس از خانه امیر لطیفی گرگان,موزه صنایع دستی گرگان

از ویژگی های معماری خانه امیر لطیفی می توان به رعایت تناسبات، بکار بردن مصالح همگون با اقلیم آب و هوایی و اصل قرینگی اشاره نمود.

ارزش بنا به هسته ساختمان اصلی است و هر طبقه در مرکز خود دارای یک اتاق سه دربی، دو راه پله در مجاورت هم و یک اتاق دیگر در هر سو می باشد. در طبقه های بالاتر نیز، همین طرح تکرار شده و فضای راه پله ها به اتاق ها اضافه شده  و اتاق های سه دری نیز به پنج دری مبدل شده است. از فضای بکار رفته در کرسی چینی نیز به نحو مطلوبی استفاده شده است. در خانه امیر لطیفی گرگان، حوضخانه ای وجود داشته که فضایی را برای ایام گرم تابستان فراهم نموده است.

بررسی خانه امیر لطیفی گرگان,پلان خانه امیر لطیفی گرگان,خانه امیر لطیفی

جرزهای قطور ۸۰ سانتی متری بنا توان باربری طبقات را دارا می باشد و به منظور پیوسته بودن اجزا ساخت کلاف بندی در آن انجام شده است که مهمترین آن ها در سر در طاق ها دیده می شود که با الوار های قطور و قوی اجزا آن را به هم پیوند داده اند. درب های چوبی دو لنگه که در طبقه اول دارای کتیبه و در طبقه دوم دارای هلال می باشند نمای اصلی بنا را جلوه ای خاص بخشیده اند.

فرم موزون رعایت تقارن، ارتفاع مناسب با ابعاد بنا، سرشیرهای پیش آمده و مطابق با کف قلوه چین و آجر فرش گچبری اتاق ها، تفکیک فضاهای خدماتی همچون آشپزخانه و انباری و بخش خدمه از هسته اصلی، از ویژگی های بنای امیر لطیفی می باشد. این بنا در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

از دیگر اماکن دیدنی نزدیک به خانه امیر لطیفی، مسجد جامع گرگان، بازار قدیمی گرگان و خانه باقری است.

آدرس : گلستان - شهر گرگان، خیابان امام خمینی
فاصله زمانی تا گرگان 5 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز گرگان ۱٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *