چهل ستون اصفهان – معرفی کامل

بازدید : 4343 بار
باغ ایرانی,باغ چهل ستون,باغ موزه چهل ستون
تاریخچه : باغ چهل ستون از جمله مکانهای دیدنی و تاریخی اصفهان است و قدمت ای باغ ایرانی مربوط به دوران صفویه است. این باغ در سال 2011 به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 17 امتیاز : 4.2]

مفهوم چهل ستون اگرچه با انعکاس ستون های بیست گانه در حوض روبروی عمارت فهمیده می شود اما عدد چهل در ایران نشانه کثرت در تعداد است و نمایانگر تعداد زیاد ستون های این عمارت باشکوه می باشد. در کاخ چهل ستون تزیین گسترده، آینه های قدی، ستون های چوبی با سر ستون های مقرنس و نقاشی های بزرگ دیواری مشاهده می شود. درها و پنجره ها از منبت و خاتم بوده و مهارت و زبردستی استادان ایرانی در این کاخ به خوبی به چشم می خورد. در کاخ چهل ستون فضای داخل و خارج آن چنان باهم هماهنگ و مرتبط است که نمی توان تشخیص داد کجا یکی پایان می پذیرد و  دیگری شروع می گردد.

پلان باغ چهل ستون,چهل ستون اصفهان,عکس چهل ستون

ایوان کاخ چهل ستون از دو بخش تشکیل شده است:

بخش اول آن بر 18 ستون چوبی و بلند قرار گرفته و چهار ستون میانی بر روی چهار شیر سنگی که از دهان آن ها آب فوران و به حوض مرمری تالارمی ریزد واقع شده است.

قسمت دیگر تالار آینه است که بر دو ستون قرار گرفته و مزین به آیینه کاری وسیع و خوش نقش به شکل معرق در کنار آیینه های قدی است. سقف تالار آینه از قاب های چوبی ساخته و به شکل های مختلف هندسی است.

کاخ چهل ستون

تالار مرکزی کاخ چهل ستون مختص میهمانان و شخصیت های کشورهای خارجی بوده و در بردارنده نقاشی هایی است که وقایع و اتفاقات تاریخی دوران های مختلف را به تماشا می گذارد.

آثار هنری از قرون پیش از اسلام تا قرن 14 هجری قمری جمع آوری گردیده که برخی از آنها عبارتند از:

  • نسخه خطی قرن چهارم هجری قمری
  • ظروف سفالینه و بلوری قرن های سوم تا یازدهم هجری قمری
  • ساخت ظروف چینی سفید و آبی به دستور شاه عباس
  • قالیچه هایی با طرح محراب گونه در قرن یازدهم هجری قمری
  • درهای چوبی منبت و خاتم کاری دوران صفویه

باغ ایرانی,باغ چهل ستون,باغ موزه چهل ستون

در فضای بیرون کاخ چهل ستون استخر زیبایی مشاهده می شود که باعث لطافت هوا گردیده است. مجسمه هایی در چهار طرف استخر قرار گرفتند که مربوط به کاخ چهل ستون نیستند و  مربوط به دوران آخرین پادشاه صفوی می باشد.

باغ ایرانی,باغ چهل ستون,باغ موزه چهل ستون

باغ چهل ستون دارای مساحتی بیش از 67000 مترمربع است که در اثر تصرفاتی که در آن انجام شده شکل اصلی آن  بنا به تاریخچه آن تغییر گشته است.

در فضای باغ کرت بندی های طولی و عرضی صورت گرفته که باعث کشف فضاهای گوناگون شده و منظر باغ را بسیار متنوع کرده است. باغ چهل ستون دارای شیب کمی است که آب را به جوی ها و کرت ها هدایت می نماید.

باغ ایرانی,باغ چهل ستون,باغ موزه چهل ستون

پلان باغ چهل ستون اصفهان برای معماران مورد استفاده قرار میگیرد. باغ موزه چهل ستون همه ساله مورد بازدید جهانگردان خارجی و مهمانان داخلی کثیری  است .

آدرس : اصفهان - ۲٫۳ کیلومتری شهرستان اصفهان
فاصله زمانی تا پایتخت : 4 ساعت و 56 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز پایتخت : ۴۵۹ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *