دریاچه کیو خرم آباد

بازدید : 1398 بار
آدرس دریاچه کیو,جاذبه های توریستی خرم آباد,دریاچه کیو
تاریخچه : استان لرستان در کنار جاذبه های تاریخی فراوان، چشمه های پر آب و دریاچه ها در زمره یکی از استان های زیبا و توریستی قرار گرفته است. یکی از این جاذبه ها، دریاچه کیو خرم آباد است که در این مطلب درباره اش به مختصر توضیح داده ایم.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

دریاچه کیو، به عنوان یکی از مراکز جذب توریست شهر خرم آباد مطرح می باشد. این دریاچه در کنار پارکی به همین نام واقع شده است. دریاچه کیو دارای مساحت هفت هکتار و عمقی در حدود بین سه تا هفت متر می باشد.

دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخوردار بوده و برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر زیستگاهی مناسب به شمار می رود. معنای کیو به زبان لری، رنگ کبود و آبی است. رنگ آبی و نیلی دریاچه کیو به خاطر آب زلال و عمیقش می باشد.

دریاچه کیو در استان لرستان,دریاچه کیو در لرستان,عکسهای دریاچه کیو خرم آباد

تأمین آب دریاچه کیو از چشمه های اطراف صورت می پذیرد. امکانات تفریحی، شهر بازی و چشم انداز زیبا در اطراف دریاچه به چشم می خورد.

کیو دریاچه فصلی به شمار رفته و به خاطر خشکسالی هایی که در سال های اخیر در این استان صورت گرفته آب این دریاچه کم شده و تا حدودی از زیبایی آبی رنگش کاسته شده است. دریاچه کیو درپاییز سال 1389 هجری شمسی به طور کامل خشک شد و در دی ماه لایروبی آن شروع گشت. ماهی های دریاچه هم توسط عده ای از مردم محلی گرفته شدند.

محیط دریاچه کیو

دریاچه کیو ظرفیت لازم در قالب پایگاه ورزش های سه گانه از جمله شنا، دو و دوچرخه سواری را دارد. در سال های اخیر از طرف مسئولین  اقداماتی برای حفاظت از منابع تأمین کننده آب دریاچه، چراغ گذاری پیرامون دریاچه، ترمیم نرده های اطراف دریاچه، ایجاد فواره و آب نما صورت گرفته است.

 

آدرس دریاچه کیو,جاذبه های توریستی خرم آباد,دریاچه کیو

شهرداری خرم آباد برای دائمی کردن آب دریاچه کیو، از آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک است، استفاده نموده است. در سال 1393 هجری شمسی، مردم شهر خرم آباد  نیز با تشکیل یک زنجیره انسانی در پیرامون سرآب دریاچه کیو خواستار مصرف بهینه منابع آب در ایران شدند.

آدرس : لرستان - شهر خرم آباد، بلوار دریا کنار
فاصله زمانی تا خرم آباد 9 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۳٫۶ کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ دریاچه کیو خرم آباد
  1. رسول :

    ????

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *