051-36040039
khan-kochak-mirza-home1

خانه میرزا کوچک خان جنگلی رشت

2324 ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
[تعداد: 7    میانگین: 4.9/5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی،  به واقع زادگاه رهبر جنبش جنگل، مبارز انقلاب مشروطه  به نام یونس استاد سرایی بود که با نام میرزا کوچک خان شهرت داشت. خانه اسطوره تاریخ در خیابان سهیل دبیری کنار دفتر اسناد رسمی قرار گرفته است. خانه میرزا کوچک خان در حال حاضر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان تبدیل شده است.

در سال 1257 هجری شمسی، میرزا کوچک خان فرزند میرزا بزرگ در این سرا به دنیا آمد. این بنا که با گذشت زمان تخریب گشته بود، از سال 1380 هجری شمسی زیر نظر شهرداری رشت قرار گرفت و شهرداری، بازسازی آن را از سال 1381 هجری شمسی به سبک معماری بومی آغاز نمود.

آدرس خانه میرزا کوچک خان,خانه میرزا کوچک جنگلی,خانه میرزا کوچک خان

مساحت خانه میرزا کوچک خان، سیصد متر مربع می باشد که شامل دو طبقه است. هر طبقه آن چهار اتاق، ایوان و دو پلکان را داراست که از پلکان ها برای ورود به ایوان و اتاق های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. نمایشگاهی دائمی، در طبقه پایین دایر است که در آن کتب مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل را در خود جای داده است. طبقه بالا هم، محل زندگی خانواده استاد سرایی بوده است. عکس ها و اسنادی از دوران مبارزات نهضت جنگل در گوشه و کنار خانه بر روی دیوارها نصب گردیده است.

نخستین چیزی که در هنگام ورود به زادگاه میرزا کوچک خان جنگلی توجه همگان را به خود جلب می نماید، جمله زیبای میرزاست که نوشته: من استقلال ایران را طالبم و بقای اعتبارات کشور را خواهانم.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی,خانه میرزا کوچک خان رشت,مشاهیر ایران

سال ۱۲۵۷ هجری شمسی، رهبر جنبش جنگل و از نخستین رهبران تنها جمهوری شوروی سوسیالیستی در ایران به دنیا آمد و در ۱۱ آذرماه ۱۳۰۰ هجری شمسی بعد از نبردی سنگین با قوای دولتی در حالی که برای ملاقات با رشیدالممالک خلخالی عازم خلخال شده بود، بعد از چند روز سرگردانی در کوه‌های تالش، بر اثر سرما و یخبندان درگذشت و بعد از اینکه توسط نیروهای حکومتی سر از تنش جدا شد، در محله سلیمان‌داراب رشت به خاک سپرده شد که سالانه تعداد زیادی از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی دیدن می کنند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند