مقبره سلطان علی بن امام محمد باقر

18289 2016/02/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای مشهد اردهال در فاصله 42 کیلومتری غرب کاشان قرار گرفته است. در این محل آرامگاه سلطانعلی بن امام محمد باقر اردهال که مربوط به قرن 6 هجری است قرار دارد.

مرقد سلطان علی بن امام محمد باقر کجاست؟

بقعه امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر معروف به مشهد اردهال در کاشان یا مشهد قالی در 40 کیلومتری غرب کاشان قرار دارد. بنای اولیه ای که بر روی این بقعه ساخته شده است مربوط به دوران سلجوقیان می باشد. در دوران متمادی قسمتهایی به آن اضافه گردیده است که بیشترین آنها مربوط به دوران صفویان می باشد. در دوران قاجاریه نیز گلدسته های ایوان، سرداب و صحن قمی ها بدان اضافه گردید.

مرقد سلطان علی بن امام محمد باقر دارای ۳ صحن اصلی شرقی یا صحن فینی ها، جنوبی یا صحن صفا و غربی یا صحن قمی ها می باشد. صحن صفا ایوانی است مزیّن به کتیبه های گچی به خط نستعلیق و نقاشی هایی از دوره قاجار که این صحن را زیباتر کرده و وجود آب انباری در آن به کاربردی کردن فضا افزوده است. این صحن روبروی درب اصلی بقعه امامزاده سلطان علی بن محمد باقر قرار دارد.

بقعه سلطانعلی بن امام محمد باقر مشهد اردهال کاشان دارای گنبدی مدور با پوشش کاشی زرد طلایی و خشت می باشد. بروی این گنبد تزئیناتی از جمله نگاره های اسلیمی و بوته های پیچدار الوان وجود دارد. در زیر مقرنس ها کتیبه ای به خط ثلث سفید بر زمینه ای لاجوردی قرار داشته که در آن سوره ی انا فتحنا دیده می شود. زیر گنبد نقاشی هایی با طرح های اسلیمی وجود دارد که زیبایی خاصی به این بنا بخشیده است.

مرقد سلطانعلی ابن امام محمد باقر دارای دو ضریح چوبی مشبک می باشد. در سر در ورودی به حرم آئینه کاری هایی وجود دارد که بدلیل ریختگی بخش هایی از آن کتیبه های معرق زیبایی با نام شاه طهماسب دیده می شود.

سنگاب منحصر بفردی در وسط صحن قدیمی بقعه سلطانعلی بن امام محمد باقر قرار دارد که از سنگ یک تکه با هنرمندی تمام تراشیده شده است که تا این زمان سالم و بی عیب بجا مانده است. در لبه سنگاب کتیبه ای با خط اسلیمی حجاری شده است. در سمت غربی ایوان بزرگ این بقعه کتابخانه ای وجود دارد که با درب مشبکی از جنس چوب محصور شده است. نسخه هایی متعددی از کتب قدیمی، مذهبی، قرآن و … وجود دارد.

مقبره سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر در صحن شرقی بقعه امامزاده قرار دارد که می توانید به راحتی از آن دیدن کنید و بر سر مزار این شاعر بزرگ فاتحه ای بخوانید.

ساخت و ترمیم بقعه امامزاده سلطان علی ابن امام محمد باقر را از نظر دوره زمانی می توان به چهار دوره ی سلجوقیان، صفویان، قاجاریه و معاصر تقسیم بندی نمود. یکی از مراسمات مذهبی و سنتی در مشهد اردهال مراسم قالیشویان است که در سالروز شهادت امامزاده علی بن محمد باقر در 17 مهرماه انجام می گیرد. این مراسم به یاد بود اهالی فین که در آن زمان به خونخواهی آن حضرت قیام کردند، برگزار می گردد.

عکسهای مقبره امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید