MENUMENU
051-36040039
azerbaijan-museum1

موزه آذربایجان تبریز

4108 ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
[تعداد: 11    میانگین: 4.3/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از مهم ترین موزه های ایران، موزه تاریخی آذربایجان است. این موزه تاریخی در شهر تبریز واقع شده و بعد از موزه ملی تهران به عنوان دومین موزه تاریخی کشور مطرح می باشد. در درون موزه آذربایجان تبریز، آثار مربوط به دوران قبل از اسلام و دوران اسلامی قابل دیدن است.

در سال 1341 هجری شمسی، موزه بزرگ آذربایجان احداث گردید. این موزه دارای سه سالن نمایش، اتاق اداری و کتابخانه می باشد. مساحت موزه، 2400 مترمربع بوده و در آن شمار زیادی اشیای هنری و عتیقه ثبت شده قرار دارد. همه ساله جهانگردان خارجی و علاقه مندان به هنر برای دیدن آثار تاریخی به این مکان وارد می شوند.

آثار تاریخی تبریز,تاریخچه موزه آذربایجان,مهرهای قدیمی

از تاریخی ترین آثار بخش موزه آذربایجان شرقی می توان به سفال های تپه اسماعیل آباد اشاره نمود. سنگ های معدنی سرپانتین که در آنان تصاویری از گیاهان و حیوانان نقش بسته به دوران قبل از تاریخ برمی گردد. مجسمه سه هزار ساله رستم آباد گیلان که ارزش زن را به تصویر کشیده نزدیک به سه هزار سال قدمت دارد. در این موزه هم چنین ریتون های متعلق به سه هزار پیش نیز قابل رویت است.

موزه آذربایجان,موزه آذربایجان شرقی,موزه تاریخی تبریز

در سال 1378 هجری شمسی و در اطراف مسجد کبود، اجساد مردمان مربوط به سه هزار سال پیش یافت شد که برای بازدید به موزه آذربایجان منتقل داده شدند. در آخر سالن موزه و در طبقه همکف، سنگ بسم الله به نگارش محمد علی قوچانی قرار گرفته که بخش بیشتر آن  قاب و بخش کمتری را متن به خود اختصاص داده است.

موزه های ایران

در آثار قدیمی طبقه اول موزه می توان شاهد ویژگی های استفاده از خط کوفی، نقوش اسلیمی و لعاب سفید بود. از دیگر آثار این بخش می توان به ظروف سفالی دوره ایلخانان و قفل رمزی متعلق به قرن ششم هجری اشاره نمود.

در سالن موزه آذربایجان، قدیمی ترین سکه های ضرب شده مربوط به دوره هخامنشیان و قاجاریه قابل مشاهده است. نمونه هایی از مهرهای تاریخی  و قدیمی ایران نیز در این قسمت قرار گرفته است.

آثار تاریخی تبریز,تاریخچه موزه آذربایجان,مهرهای قدیمی

در زیر زمین موزه آذربایجان تبریز مجسمه های ساخته شده استاد احد حسینی که بیانگر سرگذشت و رفتار انسانی در طول قرن های گذشته مردمان است به نمایش گذاشته شده است.

آثار تاریخی تبریز,تاریخچه موزه آذربایجان,مهرهای قدیمی

در جدیدترین بخش موزه آذربایجان شرقی می توان سنگ نگاره های تاریخی را رویت کرد که شامل مجموعه ای از پیکره های انسانی، سنگ های کتیبه دار، قوچ ها و مجسمه های سنگی می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند