دخمه زرتشتیان یزد

بازدید : 1282 بار
آدرس دخمه زرتشتیان یزد,برج خاموشان یزد,برج سکوت یزد
تاریخچه : دخمه زرتشتیان یکی از بناهای تاریخی شهر یزد به شمار می رود. این بنا،به نام های برج خاموشان و برج سکوت مشهور است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]

دو عمارت سنگی مدور برج مانند بر بالای کوه رسوبی دخمه  قرار گرفته اند که در فضای میان تهی واقع شده اند و به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور می باشند. برج مانکجی هاتریا، زرتشتی هندی الاصل بوده و از برج دیگر قدیمی تر است. برج دیگر به گلستان معروف و متعلق به دوره قاجاریه می باشد. قطر دخمه گلستان 25 متر است و دیوار آن از سطح تپه دارای ارتفاعی معادل 6 متر است. قطر دخمه مانکجی 15 متر می باشد.

بناهای تاریخی یزد,تاریخ دخمه زرتشتیان یزد,دخمه زرتشتیان

در گذشته از دخمه زرتشتیان برای دفن جنازه ها استفاده می شد، به گونه ای که جنازه ها را بالای برج گذاشته تا خوراک پرنده ها شوند. بعد از مدتی استخوان ها را برای جلوگیری از آلوده شدن خاک در چاهی به نام استودان که در وسط فضای میان تهی دخمه قرار داشت، می ریختند.

سطح داخلی برج خاموشان به شکل پهنه گردی می باشد که تمام آن ناحیه با تخته سنگ های بزرگ پوشانده شده است و دارای سه بخش زنانه، مردانه و بچه گانه است.

گور دخمه زرتشتیان یزد

هه دخمه ها را در محلی می ساختند که در خارج شهر قرار داشته باشند و اینکار با محاسبات بسیار دقیق صورت می پذیرفت. این کار موجب می شد که آلودگی از طریق وزش باد و بارش باران به سمت شهر منتقل نشود.

مصالحی که  در  گورها و دخمه های زرتشتیان به کار گرفته می شد شامل خشت خام و گچ بود تا آلودگی هایی که از فساد مردگان ناشی می شد به زمین نرسد.

آدرس دخمه زرتشتیان یزد,برج خاموشان یزد,برج سکوت یزد

چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا ترکیبی از آنان را در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه مشاهده می نمایید که متعلق به دوران صفویه بوده و از سازه های رفاهی این دوران محسوب می شده است.

آدرس : یزد - شهر یزد، بلوار امام هادی (ع)
فاصله زمانی تا یزد 21 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز یزد ۱۲٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *