051-36040039
zoroastrian-towers-of-silence2

دخمه زرتشتیان یزد

1588 ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دخمه زرتشتیان یکی از بناهای تاریخی شهر یزد به شمار می رود. این بنا،به نام های برج خاموشان و برج سکوت مشهور است.

دو عمارت سنگی مدور برج مانند بر بالای کوه رسوبی دخمه  قرار گرفته اند که در فضای میان تهی واقع شده اند و به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور می باشند. برج مانکجی هاتریا، زرتشتی هندی الاصل بوده و از برج دیگر قدیمی تر است. برج دیگر به گلستان معروف و متعلق به دوره قاجاریه می باشد. قطر دخمه گلستان 25 متر است و دیوار آن از سطح تپه دارای ارتفاعی معادل 6 متر است. قطر دخمه مانکجی 15 متر می باشد.

zoroastrian-towers-of-silence3

در گذشته از دخمه زرتشتیان برای دفن جنازه ها استفاده می شد، به گونه ای که جنازه ها را بالای برج گذاشته تا خوراک پرنده ها شوند. بعد از مدتی استخوان ها را برای جلوگیری از آلوده شدن خاک در چاهی به نام استودان که در وسط فضای میان تهی دخمه قرار داشت، می ریختند.

سطح داخلی برج خاموشان به شکل پهنه گردی می باشد که تمام آن ناحیه با تخته سنگ های بزرگ پوشانده شده است و دارای سه بخش زنانه، مردانه و بچه گانه است.

zoroastrian-towers-of-silence4

هه دخمه ها را در محلی می ساختند که در خارج شهر قرار داشته باشند و اینکار با محاسبات بسیار دقیق صورت می پذیرفت. این کار موجب می شد که آلودگی از طریق وزش باد و بارش باران به سمت شهر منتقل نشود.

مصالحی که  در  گورها و دخمه های زرتشتیان به کار گرفته می شد شامل خشت خام و گچ بود تا آلودگی هایی که از فساد مردگان ناشی می شد به زمین نرسد.

zoroastrian-towers-of-silence1

چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و یا ترکیبی از آنان را در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه مشاهده می نمایید که متعلق به دوران صفویه بوده و از سازه های رفاهی این دوران محسوب می شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند