کاروانسرای شاه عباسی اردبیل

16867 2018/02/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

اين بنا از ابنيه باقيمانده عصر صفويان است.

اردبیل به دلیل قرار گرفتن در مسیر گذرگاه جاده ابریشم و کاروانهای تجاری و نظامی، میزبان تعداد کثیری کاروانسرا در گذشته بوده، که طی گذر زمان و عوض شدن مسیرهای کاروانها و … به جز چند عدد از آنها بیشتر باقی نمانده است. اما همان چند کاروانسرای باقی مانده نشان از تاریخ پر رونق تجارت این منطقه در یک دوره طولانی دارد. به طوری که به نظر کارشناسان، تعدد کاروانسراها در بیشتر شهرهای استان اردبیل بیانگر رونق اقتصادی همه شهرهای این منطقه بوده است.

مهمترین کاروانسراهای استان اردبیل، کاروانسرای سنگی صائین در نیر، شاه عباسی شورگل در بیله سوار، عباسی نقدی کندی و قانلی بولاغ در مشگین شهر اشاره کرد. کاروانسرای شاه عباسی در ۱۰ کیلومتری شهرستان نیر در استان اردبیل واقع گردیده است که به نام کاروانسرای صائین هم بین اهالی منطقه معروف می باشد، این بنا رو به دره کم عمق و سرسبز بنا شده است.

کاروانسرای شاه عباسی در اردبیل، در طراحی پلان به واسطه مصلح استفاده شده در آن، به سبک کوهستانی بسیار شبیه است. ابعاد این کاروانسرا 29 * 30 متر می باشد که از مصالحی چون سنگ لاشه و ملات آهکی در ساخت بنا استفاده کرده اند. ورودی اصلی کاروانسرای شاه عباسی اردبیل در ضلع غربی بنا واقع شده که در بدو ورود با دو اطاق در دو سمت مواجه می شویم، پس از آن به تالار می رسیم که در جهت شمالی و جنوبی آن حجره هایی ساخته شده اند. البته اگر به صد متر دورتر از کاروانسرا یعنی در جهت شرقی آن دقت کنید، خواهید دید روی یک تپه طبیعی قبرستان کوچکی قرار دارد که مربوط به زمان ساخت کاروانسرا می باشد.

کاروانسرای عباسی نیر به فرمان شاه عباس صفوی در منطقه برف گیر گردنه صایین جهت امنیت مسافران ساخته شده است. همانطور که گفته شد این بنا مطابق با شرایط محیطی منقطه بنا گشته، بر همین اساس مساحت فضاهای داخل آن تا جایی که امکان داشته کوچک طراحی شده اند و به را حتی می توان درب آن را از داخل مسدود کرد تا از سرمای زمستان و مسائلی مثل آن به داخل جلوگیری شود.

کاروانسراهای استان اردبیل مخصوصا این کاروانسرا به دلیل اهمیت و نوع ساخت آن از جاذبه های گردشگری استان اردبیل محسوب می شود و دیدن کردن از آن خالی از لطف نیست. کاروانسرای شاه عباسی اردبیل در فهرست آثار ملی با شماره 1653 به ثبت رسیده است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگز سفری  به این منطقه داشتید، از این بنای زیبا و منحصر به فرد دیدن کنید.

عکس های کاروانسرای شاه عباسی اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید