051-36040039
bandarabbas

صنایع دستی بندرعباس

8408 ۱۳۹۴/۱۰/۱۲
[تعداد: 18    میانگین: 4.6/5]

صنایع دستی بندرعباس، در میان مردم این شهر جایگاه ویژه ای دارد و به نوعی نشان دهنده ی آداب و رسوم و همچنین فرهنگ غنی مردم استان هرمزگان است. علاوه بر تعداد زیاد صنایع دستی استان هرمزگان با توجه به اقلیم آب و هوایی و قرار گرفتن در کنار دریا می توان تنوع بسیاری در این میان دید. مهمترین صنایع دستی هرمزگان به چند دسته تقسیم میشوند گروهی شامل هنرهایی است که توسط محصولات دریایی همچون صدف و … آفریده می شوند. دسته ای دیگر مربوط به صنایعی مانند تور ماهیگیری و کشتی سازی و … می شود و گروه دیگر مربوط به آراستن لباس های سنتی این منطقه است مانند گلابتون دوزی، شک بافی، خوس دوزی، بادله دوزی. همچنین خرسک بافی هم یکی دیگر از صنایع دستی شهر بندرعباس است که در این منطقه به چشم میخورد.

دیگر صنایع دستی معروف بندرعباس عبارتند از:

  • حصیربافی
  • سفالگری سنتی
  • گلیم بافی
  • لباس محلی
  • شیریکی پیچ
  • چادرشب بافی
  • چنته بافی

گلابتون دوزی بندرعباس

golabetoondoozi bandarabbas

گلابتون دوزی یا زردوزی جزء رایجترین صنایع دستی شهر بندرعباس و استان هرمزگان است. در ایران این هنر نام های مختلف گلدوزی، برودری دوزی، کمان دوزی و کم دوزی را به خود اختصاص داده و در شهرهایی چون بندرعباس، بندر لنگه و میناب این هنر دوزندگی رونق بسیاری دارد. در توضیح گلابتون دوزی میتوان گفت هنری است که روی پارچه را بر اساس طرحی با نخ های طلا می بافند ولی در ایران بجای استفاده از طلا، نخ های ابریشمی که با روکش فلزی به رنگ طلایی یا نقره ای پوشیده شده اند استفاده می کنند. جلوه و زیبایی این هنر را می توان در لباس های محلی زنان و دختران هرمزگان و جنوب کشور دید. همچنین استفاده هنر گلابتون دوزی تنها در لباس های زنانه نیست بلکه می توان بر روی کوسن، پشتی، سجاده، جلد قرآن، شلوارهای زنانه و تابلو دید.

خرسک بافی بندرعباس

khersak bafi bandarabbas

خرسک عبارت است از بافت نوعی فرش با پرزهای بلند و درشت که بافت آن با رنگ های بسیار محدود انجام می شود. در بافت سنتی آن از رنگ طبیعی پشم استفاده می شد ولی امروزه شاهد رنگ های متنوع دیگری هم هستیم. پرز و تار و پود کلفت آن از پشم است و از پود رو استفاده نمی شود. در قدیم از آن به عنوان روانداز هم استفاده می کرده اند. امروزه از این نوع بافت برای تولید پادری و کناره در اندازه های مختلف استفاده می کنند. نقوش خرسک معمولاً هندسی بوده و بافت آن در روستای “درتوجان” رواج دارد.

شک بافی بندرعباس

shak bafi bandarabbas

شک بافی، بافت نوعی نوار با نخ های فلزی طلایی و نقره ای رنگ است. در بندر عباس از این هنر برای تزئین لباس ها مانند آستین، دوریقه، اطراف مقنعه و سجاده استفاده می کنند. برای درست کردن این نوارها ازجوغن که نوعی هاون چوبی است، قرقره، بالشتک، نوار فلزی نقره ای و طلایی استفاده می کنند. شک با توجه به نیاز مصرف کننده اندازه های مختلفی دارد از شش میلیمتر تا پنج سانتیمتر و با توجه به اندازه عرضش نام های مختلفی دارد که به تعداد از آن ها اشاره کرده ایم زری یک فضله، زری دو فضله، شک، عین القمری، گل اشرفی ساده، سن المشار، قیچی لوزی، مرافعی، کله کجی، گل اشرفی کله قندی و … که در این میان کم عرض ترین نوع آن زری یک فضله و عریض ترینش مرافعی  می باشد. مشهورترین شک مربوط به شهر رودان استان هرمزگان است و شما میتوانید این هنر را بر روی بسیاری از لباس های سنتی بندرعباس ببینید.

 

بادله دوزی بندرعباس

badeleduzi bandarabbas

بادله دوزی که به تلی بافی هم شهرت دارد و همانند شک بافی برای آراستن لباس های زنانه مخصوصا لبه ی شلوارهای زنانه استفاده می کنند. تله نوارهایی است با عرض پانزده سانتیمتر که از کنار هم قرار گرفتن چند نوع زری درست می شود، که زری بزرگ در وسط و کوچکتر ها در اطراف قرار می گیرند. شلوارهایی که بادله دوزی شده بیشتر توسط نوعروسان جنوب استقاده می شود. 

خوس دوزی بندرعباس

خوس دوزی هنر آراستن پارچه ها توری توسط نوار نقره ای و یا ستاره های فلزی است. از این حرفه در تزیین چادر زنانه که در زبان محلی دستار می گویند، مقنعه، روسری کوچک یا جلبیل استفاده می کنند. پارچه ی استفاده شده در خوس دوزی معمولا مشکی است و گاهی از پارچه هایی به رنگ زرشکی یا سبز استفاده می کنند.

صنایع دستی دریایی بندرعباس

sanaye dasti daryayi bandarabbas

 با قدم زدن در بازارهای بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان مانند کیش، قشم،… می توان صنایع دستی زیبایی را دید که به صورت مجسمه، تابلو و اشیاء گوناگون از مواد اولیه که از دریا بدست می آیند مثل صدف، گوش ماهی، استخوان ماهی، حلزون، مرجان و … درست می شوند.      

توربافی بندرعباس

turbafi bandar abbas

تور یکی از وسایل مورد استفاده در ماهیگیری می باشد که یکی از صنایع دستی بنام بندرعباس می باشد. توربافی معمولا توسط صیادان انجام می شود، که بصورت موروثی نسل به نسل چرخیده است. امروزه شاهد هستیم که با پیشرفت صنایع کارگاهی درصدی از تور مورد نیاز صیادان بصورت صنعتی از طریق شیلات تامین می شوند و درصدی دیگر بصورت دستی توسط صیادان بافته می شوند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند