خانه منطقی نژاد شیراز

20937 2019/03/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه منطقی نژاد کجاست؟

منزل منطقی نژاد شیراز یا موزه آواها و نواها شیراز یکی از جاذبه های تاریخی استان فارس استکه در میدان احمدی شهر شیراز واقع شده است. خانه منطقی نژاد، کلکسیون ارزشمندی از صنعت کهن ایرانی مرتبط با عصر قاجار است. در سال 1383 منزل منطقی نژاد ترمیم و نو سازی گردید و به وسیله اداره میراث فرهنگی و تفریحی در سال 1384 به موزه ( آواها و نواها) نام گذاری شد.

موزه آواها و نواها حاوی قسمت های گوناکونی مثل حجره شنیداری، دیداری، بایگانی صوتی_تصویری، نگارخانه ساز، مدارک و دست خط های مربیان موسیقی و… است.

در حجره های پی در پی خانه منطقی نژاد شیراز اقسام تارهای ایرانی و تارهای مناطق گوناگون ایران عرضه شده است و در لیست موزیک آن حدودا 2000 ساعت موزیک بایگانی شده است که می توان از طریق اتاقک هایی که دارای دستگاه های صوتی می باشند به آن ها گوش داد.

موزه آواها و نواها شیراز همچنین، آلات موسیقی با دست ساخته شده مثل تار های قدیمی را معرفی و همینطور امکانات بانک اطلاعاتی موزیک قدیمی را عرضه می نماید.

پلان خانه منطقی نژاد شیراز

در قسمت جنوبی منزل منطقی نژاد شیراز، برترین قسمت اتاق با نقاشی های زینتی در سطح خارجی و بام و تزئینات آینه ای، دو حجره در اطراف شاه نشین با نقاشی هایی که در سطح آن کشیده شده و بادخن و ریسمان های نگارگری شده بام و بخاری با گچ ساخته شده، وجود دارد. در این نگارگری ها تصویر گل و بوته وهمچنین الگو از تصویر بانوان و کاخ به شیوه اروپاییان به چشم می خورد.

یکی از حجره های این مسکن به روش باروک ( شیوه طراحی دوره هفدهم اروپا) با گچ تزئین شده است به این دلیل، این حجره را برای ارائه تندیس ها و تصاویر سازندگان اهنگ و موسیقی دان های دنیا به همراه زندگی نامه کوتاه و شناسایی سازندگان آهنگ و موسیقی دان های زمان های گوناگون موزیک قدیمی دنیا از دوران های احساسی تا به امروز در نظر گرفته شده است.

موزه آواها و نواها یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی شیراز است که در سال 1352 با شماره ثبت 1490 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس خانه منطقی نژاد در شیراز: استان فارس. شهرستان شیراز. میدان احمدی. کوچه پشت مسجد نو

عکس های خانه منطقی نژاد شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید