باغ فتح آباد کرمان

بازدید : 498 بار
باغ تاریخی فتح آباد کرمان,باغ عمارت بیگلر بیگی,باغ عمارت فتح آباد
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

باغ فتح آباد در 25 کیلومتری شهرستان کرمان درشهر اختیار آباد قرار دارد. زمان احداث این باغ به حدود سال های 1255 می رسد. فتحعلى خان قراباغى که ملقب به بیگلربیگى شده بود در مجموع در زمان دو دوره حکومت و فرمانروایى خود بر کرمان (مجموعا بیش از 5 سال) اقدام به احداث باغ و عمارت باشکوهى در خارج از شهر کرمان نمود که در دوران هاى بعد نصرت الممالک اول و دوم نیز از آن عمارت استفاده نموده اند. بنابر این تاریخ احداث باغ و عمارت باشکوه بیگلربیگى (فتح آباد) را میتوان بین سالهاى 1253 تا 1263هجرى قمرى دانسته مقارن با دوران حکومت محمد شاه قاجار است.

باغ فتح آباد,عمارت فتح آباد کرمان,فتح آباد کرمان

باغ و عمارت تاریخى بیگلربیگى در فتح آباد از جمله باغ هاى تاریخى است که قنات مشهور فتح آباد که روزگارى از قنات هاى قدیمى و مشهور شهر کرمان بوده تأمین کننده آب باغ و عمارت آن بوده است ساختمان باغ بیگلربیگى الگوئى بوده است براى احداث باغ شاهزاده ماهان. ساختمان اصلى مجموعه انتهاى شمال باغ و در دو طبقه احداث گردیده است و در سمت جنوب بنا حیاط مستطیل شکل شمالى – جنوبى و دو حوض آب در وسط حیاط بوده که آثار آن هنوز باقیست به فاصله حدود سى مترى ضلع شرقى بناى اصلى عمارت چهار فصل قرار دارد که در یک طبقه پلان منسجم و چهار گوش مربع بنا گردیده است.

مرمت باغ فتح آباد کرمان

مصالح ساختمان ها از خشت خام و تزئین آن با گچ و مقابل سر در باغ حوضی به ابعاد 60 در 5 متر با فواره های زیبا طراحی شده بود. علاوه بر سر در که ساختمانی دو طبقه داشته طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده بود. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس : کرمان - شهر کرمان، جاده باغ فتح آباد
فاصله زمانی تا کرمان 28 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز کرمان ۲۲٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *