غار کهک قم

بازدید : 1299 بار
آدرس غار کهک,روستای کهک,روستای کهک قم
تاریخچه : غار کهک یکی از غارهای استان قم به شمار می رود که در نزدیکی روستای کهک قرار دارد.غار کهک قم، دارای طولی معادل 350 متر می باشد و به همین خاطر از لحاظ وسعت از جمله غارهای متوسط ایران به شمار می رود. هم چنین این غار به سبب برخورداری از غارسنگ های عجیب، پرتگاه های زیاد، آبشار سنگ های بلند و چکیده های رنگارنگ به عنوان یکی از منحصربفردترین غارهای ایران و از قدیمی ترین غارهای زایش یافته کشور محسوب می شود.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

غار استان قم,غار تاریخی قم,غار کهک

ارتفاع دهانه غار 1950 متر از سطح دریا و مدوری شکل با قطر 70 سانتی متر است. دهانه غار در بالای دیواری به ارتفاع 8 متر قرار گرفته است. برای ورود به دهانه غار بایستی حدود هشت متر اولیه را با طناب به پایین برویم. غار کهک قم شامل تعدادی سکو پشت سر هم است که هرکدام از آن ها از طریق یک پرتگاه ده تا بیست متری از یکدیگر مجزا می باشند.

غار کهک دلیجان
پرتگاه ها با گذشت زمان در اثر ریزش عظیمی که در درون غار اتفاق افتاده، بوجود آمده اند. در داخل غار کهک، دهلیز و دالان فرعی وجود ندارد. به خاطر وجود لایه ای از خاک رس، مسیر بازدید غار مرطوب و لغزنده می باشد. نکته ای که در پیمایش غار از اهمیت بسزایی برخوردار است، وجود دو چاه عمیق در نیمه نخست مسیر می باشد که در صورت بی دقتی و عدم مهارت، احتمال سقوط به داخل آن ها وجود دارد.
گردشگران ماهر پس از بازدید از تالارهای غار و گذر از مسیرهای زیبا و شگفت انگیز می توانند از طریق طناب پشتیبان و لوازم فنی به شکل تراورسی به جهت راست صعود نموده و از مسیر تونلی بسیار تنگ و باریک و به شکل دراز کش به تالارهای انتهایی غار دست بیابند.

آدرس غار کهک,روستای کهک,روستای کهک قم
ارتفاع برخی از ستون های آهکی غار کهک در حدود 14 متر می باشند که به عنوان بلندترین ستون های غار های آهکی ایران محسوب می شوند. تالار غار با طی کردن مسیر 250 متری به پایان رسیده و گودالی از آب زلال در دخمه ای پوشیده از چکنده های مرمرین مشاهده می شود. این گودال عمیق ترین نقطه غار محسوب شده و 80 متر پایین تر از دهنه غار واقع شده است.
مسیر غار پس از گودال آب در جهت عکس، رو به بالا و به طول 100 متر امتداد پیدا می کند و غار به پایان می رسد.

آدرس : قم - شهر قم، روستای کهک
فاصله زمانی تا قم 44 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز قم 36 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *