میدان امیر چخماق یزد

بازدید : 1774 بار
امیر چخماق,امیر چخماق یزد,تاریخچه میدان امیر چخماق یزد
تاریخچه : مجموعه امیر چخماق یزد، یکی از مطرح ترین مجموعه بناهای تاریخی ایران است که يادگاري از دوران حكومت اميرچخماق شامی می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

در میدان امیر چخماق یزد بنایی به نام مسجد میر چخماق یا مسجد جامع نو دیده می شود. این میدان شامل بازار، تکیه، دو آب انبار و مسجد است که در قرن 9 هجری در دوره تیموریان ساخته شده است و نام آن برگرفته از نام امیر جلال الدین چخماق از فرماندهان و امرای شاهرخ تیموری می باشد.

مجموعه میدان امیر چخماق یزد,مسجد جامع یزد,مسجد میر چخماق

امیر چخماق در مواقعی که جنگ های حساس صورت می گرفت با شتاب از شهر یزد خود را به لشکر شاهرخ می رساند و روابط ایشان با شاهرخ تیموری، نزدیک و بسیار مستحکم بود. امیر چخماق به همراه همسرش فاطمه خاتون و با توجه به الگو گرفتن از بارگاه پادشاهی شاهرخ، به عمران و آبادانی شهر یزد پرداخت و خدمات قابل توجهی را در این شهر به ثمر رساند.

میدان امیر چخماق

میدانی که در شمال مسجد ایجاد شده از گذشته تا به امروز پا برجا بوده و اکنون مرکز شهر یزد می باشد. در زمان شاه عباس صفوی و در قرن سیزدهم هجری تغییراتی در آن ایجاد و برخی از آثار آن احیا شد. هم چنین جلوی مسجد امیر چخماق و سردر بازار تبدیل به حسینیه شد.

در سمت شرقی میدان امیر چخماق بازاری به نام حاجی قنبر وجود دارد. او نیز از حکمرانان یزد بوده که آثار دیگری نیز در یزد بنام او ساخته شده است.

امیر چخماق,امیر چخماق یزد,تاریخچه میدان امیر چخماق یزد

بر سر در بازار حاجی قنبر بنایی زیبا قابل رویت است که از معرف های شهر یزد بوده و هم چنین زمانیکه  از بنای میرچخماق صحبت می شود مرادشان همین بنا می باشد، اگرچه از آثار امیر چخماق نیست.

امیر چخماق,امیر چخماق یزد,تاریخچه میدان امیر چخماق یزد

کشمکش هایی بین مقامات سازمان استانداری یزد و سازمان میراث فرهنگی ایران برای تدفین شهدای گمنام جنگ ایران و عراق در میدان میرچخماق صورت گرفت که در نهایت به دفن آن ها در این محل منجر شد. اگر چه سازمان میراث فرهنگی  تدفین آنان را به ضرر ثبت شدن این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو اعلام نمود.

آدرس : یزد -شهر یزد، خیابان سلمان فارسی
فاصله مکانی تا مرکز یزد ۱٫۷ کیلومتر