051-36040039
gahan-dare-waterfall1

آبشار دره گاهان یزد

1929 ۱۳۹۵/۰۳/۰۴
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبشار دره گاهان یا دره گاوان تنها آبشار موجودی است که در استان یزد مشاهده می شود و یکی از جاهای دیدنی شهر تفت می باشد. معنی گاه در زبان پارسی، شادی می باشد و در گذشته مردمان در دره گاهان یا دره شادی ها  جشن ها و مراسمات خود را برپا می نمودند.

این آبشار در ضلع جنوب غربی شهر تفت و در بخش ورودی از سمت استان فارس قرار گرفته است. ارتفاع آبشار دره گاهان 20 متر می باشد و این آبشار زیبا در فصول بهار و اوایل تابستان از سرچشمه های شیرکوه آب از ییلاقات ده بالا و طزرجان به این سمت جریان می یابد و هنگامی که در ارتفاع بیست متر قرار بگیرد، به شکل آبشار در می آید. آب آبشار زیبای دره گاهان از بارش های آسمانی و ذوب تدریجی برف های دامنه های شیرکوه تأمین می گردد.

gahan-dare-waterfall3

از جمله عواملی که گردشگران بسیاری  برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سمت آبشار می کشاند می توان به زیبایی آبشار دره گاهان، هوای مطبوع و جلوه های طبیعی دره منتهی به آبشار را ذکر نمود.

بعضی مواقع، آبشار دره گاهان یزد به خاطر کم آبی خشک می گردد اما در زمانی که پر آب است از زیبایی وصف نشدنی ای برخوردار می باشد. چشم انداز های خاصی را می توان با تماشای کوه های سر به فلک کشیده نظاره گر شد.

gahan-dare-waterfall2

نام این آبشار شاید به خاطر  فصلی بودن و گاه گاه بودن آبشار  این دره باشد. محوطه باستانی ای در دره آبشار  به نام قلعه پهلوان بادی قرار گرفته که در سالیان گذشته پناهگاه شخصی به همین نام بوده است. این قلعه تاریخی بربلندای  صخره ای بزرگ و ستبر  واقع شده است که افسانه های متعددی در این رابطه بر سر زبان ها جاری است.

gahan-dare-waterfall4

در کنار آبشار سنگ های مساعدی برای صخره نوردی وجود داشته و به همین خاطر این منطقه از مشهوریت دو چندانی برخوردار شده است. هم چنین طرح  اکوتوریستی و تفرجگاهی در این منطقه اجرا شده است.

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد