آبشار دره گاهان یزد

بازدید : 1631 بار
آبشار دره گاهان,آبشار دره گاهان تفت,آبشارهای یزد
تاریخچه : آبشار دره گاهان یا دره گاوان تنها آبشار موجودی است که در استان یزد مشاهده می شود و یکی از جاهای دیدنی شهر تفت می باشد. معنی گاه در زبان پارسی، شادی می باشد و در گذشته مردمان در دره گاهان یا دره شادی ها  جشن ها و مراسمات خود را برپا می نمودند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

این آبشار در ضلع جنوب غربی شهر تفت و در بخش ورودی از سمت استان فارس قرار گرفته است. ارتفاع آبشار دره گاهان 20 متر می باشد و این آبشار زیبا در فصول بهار و اوایل تابستان از سرچشمه های شیرکوه آب از ییلاقات ده بالا و طزرجان به این سمت جریان می یابد و هنگامی که در ارتفاع بیست متر قرار بگیرد، به شکل آبشار در می آید. آب آبشار زیبای دره گاهان از بارش های آسمانی و ذوب تدریجی برف های دامنه های شیرکوه تأمین می گردد.

آدرس آبشار دره گاهان,جاهای دیدنی یزد,عکس آبشار دره گاهان

از جمله عواملی که گردشگران بسیاری  برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سمت آبشار می کشاند می توان به زیبایی آبشار دره گاهان، هوای مطبوع و جلوه های طبیعی دره منتهی به آبشار را ذکر نمود.

بعضی مواقع، آبشار دره گاهان یزد به خاطر کم آبی خشک می گردد اما در زمانی که پر آب است از زیبایی وصف نشدنی ای برخوردار می باشد. چشم انداز های خاصی را می توان با تماشای کوه های سر به فلک کشیده نظاره گر شد.

قلعه پهلوان بادی

نام این آبشار شاید به خاطر  فصلی بودن و گاه گاه بودن آبشار  این دره باشد. محوطه باستانی ای در دره آبشار  به نام قلعه پهلوان بادی قرار گرفته که در سالیان گذشته پناهگاه شخصی به همین نام بوده است. این قلعه تاریخی بربلندای  صخره ای بزرگ و ستبر  واقع شده است که افسانه های متعددی در این رابطه بر سر زبان ها جاری است.

آبشار دره گاهان,آبشار دره گاهان تفت,آبشارهای یزد

در کنار آبشار سنگ های مساعدی برای صخره نوردی وجود داشته و به همین خاطر این منطقه از مشهوریت دو چندانی برخوردار شده است. هم چنین طرح  اکوتوریستی و تفرجگاهی در این منطقه اجرا شده است.

آدرس : یزد - شهر تفت، جاده ده بالا -طزرجان
فاصله زمانی تا یزد 35 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز یزد ۳۲٫۰ کیلومتر