MENUMENU
051-36040039
qazvin

صنایع دستی قزوین

11516 ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
[تعداد: 24    میانگین: 4.6/5]

صنایع دستی شهر قزوین موضوعی است که در این بخش به آن میپردازیم. در گذشته دو عامل بسیار مهم در رونق و قدمت صنایع دستی شهر قزوین موثر بود یکی تمدن و دیگری الهام گرفتن از طبیعت که بعنوان مثال سفالگری یکی از این هنرهاست. اما با این وجود در حال حاضر، صنایع دستی استان قزوین رونق زیادی ندارد و بعنوان یک سرگرمی در کنار مشاغلی همچون دامپروری و کشاورزی انجام می شود. از جمله صنایع دستی قزوین آینه کاری، جاجیم بافی، نقاشی و تذهیب، خوشنویسی، نم نم دوزی هستند که در ادامه مطالبی برای آشنایی بیشتر شما آورده ایم. 

صنایع دستی دیگر استان قزوین عبارتند از:

 • گلیم بافی
 • فرش بافی
 • موج بافی
 • گیوه دوزی
 • منبت کاری
 • گلابتون دوزی
 • پن بافی (نوار بافی)
 • سنگ تراشی و حکاکی 

آینه کاری قزوین

آینه کاری قزوین,جاجیم بافی قزوین,خوشنویسی قزوین

یکی از صنایع دستی مهم قزوین در گذشته آیینه سازی است که هنرمندان این حرفه توسط آینه و شیشه های رنگی جلوه ای زیبا را به در، پنجره و ... می دادند. امروزه این آثار زیبا در بسیاری از اماکن مذهبی و تاریخی به چشم می خورد. همچنین وسایلی آراسته به این هنر که امروزه بعنوان عتیقه نام برده می شوند.

جاجیم بافی قزوین

صنايع دستي قزوين,صنایع دستی استان قزوین,صنایع دستی شهر قزوین

جاجیم بافی جز صنایع دستی است که در دیگر شهر های ایران هم رونق دارد. سابقه ی این هنر در قزوین بسیار طولانی است. اما در حال حاضر جاجیم بافی دیگر رونق گذشته را در قزوین ندارد و بسیاری از کارگاه های تولید جاجیم تعطیل شده اند و بیشتر شغل خانگی برخی از زنان است. در اینجا مراحلی را که در گذشته برای بافت جاجیم انجام میشد آورده ایم برای جاجیم بافی ابتدا پشم گوسفندان را میچیدند و پس از آن توسط مواد گیاهی و محلی رنگ می کردند. سپس از پشم رنگ شده نخ ها را تولید میکردند و جاجیم می بافند. اما امروز دیگر این مراحل را طی نمی کنند و از کامواهای رنگی جاجیم را می بافند و بیشتر جاجیم بافی در فصول پاییز و زمستان که انجام می شود.

نم نم دوزی قزوین

نقاشی و تذهیب قزوین

نم نم دوزی هنر آراستن پارچه با مهرهای بسیار ریز که به آن ها منجوق می گویند، است. مانند کیف پول، جای قیچی، سرمه دان، جای شانه، جای مهر و ... . این صنایع هنری زیبا بسیار جذاب هستند و نظر همه ی مسافران قزوین را به خود جلب می کند. همچنین می توانید بعنوان سوغاتی از شهر قزوین تهیه کنید.

نقاشی پشت شیشه قزوین

آینه کاری قزوین,جاجیم بافی قزوین,خوشنویسی قزوین

کشیدن نقاشی هایی پشت شیشه الهام گرفته از دوران صفویه، در دوران قاجار متولد شد و تا آنجا پیش رفت که قزوین را مرکز تولید این هنر شد. اما از آنجا که این آثار زیبا در موزه های بزرگ بدون نام و نشان پراکنده شدند، هنرمندان این عرصه و این هنر گمنام ماندند.

نقاشی و تذهیب قزوین

آینه کاری قزوین,جاجیم بافی قزوین,خوشنویسی قزوین

نقاشی یکی از هنرهای بنام قزوین بوده است. یکی از صنایع دستی قزوین مربوط به کشیدن نقاشی بر روی در، دیوار، سقف اتاق ها بوده که بر روی آن روغن جلا می زدند. رنگ های بکار رفته در این زمینه طبیعی بوده و ثبات و جلوه بسیاری داشتند.

خوشنویسی قزوین

آینه کاری قزوین,جاجیم بافی قزوین,خوشنویسی قزوین

قزوین به دلیل اینکه مهد پرورش هنرمندان خطاطی همچون میرعماد حسنی قزوینی بزرگترین استاد خط نستعلیق و میرمحمدحسین عمادالملک سیفی حسنی قزوینی است برتری بزرگی نسبت به سایر شهرهای ایران در این حرفه دارد. شما می توانید آثار خوشنویسی این هنرمندان و دیگر خوشنویسان را در قزوین بیابید و از دیدن این هنرهای زیبا لذت ببرید. 

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

 • رامین

  قزوین پایتخت خوشنویسی ایرانه

 • ریحان

  لطفا کمی بیشتر درخصوص هنر تذهیب مردم قزوین توضیح دهید

 • محسن خالقی

  فقط میشه گفت بسیار عالی
  امیدوارم همیشه سرافراز باشید …

 • bita68

  عالییییییییبیبییی بود من عاشق نم نم دوزی ام