051-36040039

سوغات قزوین چیست

45161 ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
[تعداد: 127    میانگین: 4/5]

سوغات قزوین تنوع بسیاری دارد که مسافران این شهر را در هنگام خرید حیرت زده میکند. میخواهیم شما را با تعدادی از سوغاتی های خوراکی قزوین آشنا کنیم تا کمی در تهیه سوغات قزوین راحت و بی دغدغه باشید و از سفر خود لذت ببرید. قزوین شهر زیبایی است که اماکن دیدنی قابل توجهی دارد که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. حال اگر بخواهید برای اقوام و آشنایانتان سوغات ببرید می توان گفت خوشبختانه از این نظر قزوین انتخاب های زیادی را پیش روی شما قرار می دهد. سوغاتی های شهر قزوین را به چند دسته میتوان تقسیم نمود، صنایع دستی قزوین که در بخش مربوط به صنایع دستی توضیح داده می شوند، شیرینی های سنتی و باقلوا قزوین که بسیار متنوع هستند و هر کدام طعم فوق العاده و منحصر بفردی را دارند. پیشنهاد من این است که مخلوطی از انواع آنها را بعنوان سوغاتی جذاب از قزوین تهیه کنید. همچنین میوه های مختلفی در قزوین کشت می شوند که نباید در سفر به این شهر از آن ها فراموش کرد. خشکبار هم از دیگر سوغاتی های مفید و ارزشمند قزوین هستند. پنیر کوزه ای با طعم زیره یکی دیگر از سوغاتی های منحصر بفرد شهر قزوین است.

دیگر سوغاتی های استان قزوین که در دسترس هستند عبارتند از:

 شیرینی های سنتی قزوین:

 • شیرینی نان قندی 
 • شیرینی نخودی 
 • شیرینی نان برنجی (زعفرانی،کاکائویی، ساده)
 • شیرینی لب پيچ
 • شیرینی نان بادامی
 • شیرینی نان گردوئی
 • شیرینی اتابكی
 • شیرینی وليعهدی
 • شیرینی پادرازی
 • شیرینی توت (زعفرانی،پسته ای، بادامی)
 • شیرینی نان نارگيلی
 • شیرینی قرابيه
 • شیرینی قطاب
 • شیرینی بهشتی
 • شیرینی كرمانشاهی
 • شیرینی پنجره ای

میوه های قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

 • انار سنگان
 • انگور 
 • سیب
 • زردآلو
 • ذغال اخته

حتما با خود می گویید که میوه که در تمام شهر ها یافت می شود!! بله درست است اما هر شهر با توجه به آب و هوایی که دارد طعم میوه ها و محصولاتش متفاوت است دقیقا مثل مردمانش. فقط در مورد میوه های بی نظیر قزوین، می توان شما را به یک بار امتحانش دعوت کرد. باید بدانید ذغال اخته بیشترین رنگ و لعاب را به میوه فروشی ها می دهد در حدی که در روستای هیر برای آن جشن شکر گذاری میگیرند. جالب است بدانید که مرغوب ترین ذغال اخته کشور از روستای هیر بالغ بر 200 تن محصول تأمین می گردد. سیب پر آب قزوین که بشدت خوش طعم و بو می باشد دارای ویتامین های بسیاری است. از انار سنگان هم نمی توان به راحتی گذشت و توصیه میکنم حتما اگر در فصل سفرتان انار دیدید از آن برای شهر و دوستانتان تهیه کنید.

خشکبار قزوین

سوغاتی های استان قزوین,سوغاتی های خوراکی قزوین,سوغاتی های شهر قزوین

 • گردو
 • بادام
 • فندق
 • پسته 
 • کشمش

یکی دیگر از سوغاتی های ناب برای حمل و نقل می تواند خشکبار باشد، قزوین استان پر از نعمت است که هر ساله چندین تن محصول گردو، بادام، فندق، پسته و کشمش تولید می کند. بهتر است گردوی تازه ی روستای هیر را نیز امتحان کنید. بعلاوه کشمش بی دانه ی تاکستان هم زبان زد خاص و عام است.

شیرینی های سنتی قزوین

 شیرینی سنتی قزوین,نان چای قزوین,نان نازک قزوین

قزوین یکی از شهرهای پیشکسوت در زمینه شیرینی های سنتی از زمان های دور است، زنان هنرمند این مرز و بوم در مناسبت های مختلف شیرینی های خوشمزه ای می پزند. امروزه روال سنتی آن همچنان پا برجاست اما بصورت کارگاهی هم  نیز درست می شود. شیرینی های قزوین انواع گوناگونی دارند و هر کدام در جایگاه خود وسوسه برانگیز هستند. پیشنهاد میکنیم برای اینکه از هیچ کدام بی نصیب نمانید مخلوطی از مدل های مورد پسند خود را انتخاب کنید. همچنین شیرینی سوغات مناسبی است از قزوین، مخصوصا برای کودکان یا میان سالان چون معمولا نرم هستند.

 • نان چایی
 • نان نازک
 • نان چرخی 

نان چایی قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

نان چای قزوین شیرینی خوشمزه و سنتی است که بانوان هنرمند قزوین آن را برای عید نوروز و دیگر مراسمات خود درست می کنند، برای درست کردن نان چای به شکر، آرد، ماست، تخم مرغ و کره نیاز داریم. از مواد اولیه خمیری بدست می آید و با قالب طرح های مختلفی را ایجاد میکنند و روی نان را با کنجد یا مغز پسته می پوشانند. این شیرینی از آن جا که در دسته شیرینی های خشک قرار دارد براحتی نگه داری می شود و می توان بعنوان یک سوغات خوب و ماندگار از شهر قزوین برای اقوام خود هدیه برد. 

نان نازک قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

نان نازک شیرینی دیگری ازشهر قزوین است که در قنادی به چشم میخورد. همچنین در بین مردم قزوین طرفداران زیادی دارد. نان نازک بسیار ترد است و راحت خورده می شود. اگر بخواهم در مورد مواد اولیه و نحوه ی درست شدنش توضیح دهم، همانند دیگر شیرینی ها با آرد، تخم مرغ و خمیر مایه، خمیری درست می کنند و سپس بصورت نازک آن را پهن می کنند، بر روی آن مغز پسته، بادام یا گردو می پاشند بعد از این خمیر را رول می کنند و با وسیله ای مخصوص بصورت شیار دار تیکه های مساوی برش می دهند و بعد از آن در فر می گذارند. شیرینی نازک قزوین با توجه به مغزهایی که داخل آن ریخته می شود به شیرینی نازک پسته ای، نازک گردوئی و نازک بادامی تقسیم میشود و شما با توجه به علاقه ی خود آن را انتخاب کنید.

نان چرخی قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

نان چرخی قزوین شباهت بسیاری به نان چایی دارد از نظر مواد و مراحل درست شدن، نان چرخی را همانطور که از نامش مشخص است با چرخ دستی مخصوص، چرخ میکنند و و حالا خمیر را که شکل خاصی به خود گرفته را در فر میگذارند. روی نان چرخی با تخم خرفه یا پسته پوشانده می شود. این شیرینی بسیار خوشمزه است. 

باقلوا قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

باقلوا قزوین با باقلوای شهرهایی چون یزد، تبریز و شیراز رقابت میکند و بدلیل تنوع در طعم و طرز تهیه جذاب تر است. باقلوا انتخابی خوبی برای سوغاتی است و می تواند نظر همگان را به خود جلب کند. مواد اصلی در تهیه باقلوا آرد، تخم مرغ، بادام، پسته، شکر و شیر است. باقلوایی که بصورت ساده مانند باقلوا شیراز یا یزد درست میشود همان باقلوا لوزی است. باقلوا شهر قزوین با توجه به شکل ظاهری و تفاوت های کوچک در مراحل تهیه نامگذاری شده اند که به موارد زیر می توان اشاره کرد: باقلوا پیچ، گل رز، پرچمی.

باقلوا پیچ:

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

از نظر مواد پایه با لوزی یکی است اما از نظر شکل ظاهری متفاوت می باشد برای شکل دادن به این نوع باقلوا خمیره را بصورت دایره ای شکل می دهند و مواد را در مرکز آن میگذارند سپس اطراف آن را جمع کرده و پیچ میدهند. 

باقلوا پرچمی:

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

باقلوا پرچمی، سه رنگ هم گفته میشود. برای تهیه آن خمیر را پهن کرده و با لایه ای از پودر بادام زعفرانی روی خمیر را می پوشانند سپس باتوجه به سلیقه لایه های دیگری اضافه میکنیم بطور مثال در باقلوای سه رنگ، لایه دوم را پودر بادام سفید می ریزند و لایه آخر پودر پسته است. پس از اتمام آن را بصورت لوزی برش می زنند. این باقلوا ظاهر زیبا و وسوسه برانگیزی دارد. 

باقلوا گل رز:

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

این نوع باقلوا از نظر شکل ظاهری شبیه به گل رز است.

پنیر کوزه ای قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

یکی از سوغاتی های خاص قزوین که شاید در هیچ جای دیگر از ایران به چشم نخورد پنیر با طعم زیره است که در کوزه درست میشود. البته امکان دارد این پنیر بصورت ساده بدون طعم و یا با طعم سبزی معطر دیگری باشد. در گذشته برای تهیه پنیر آن را بهمراه آب در کوزه ای میریختند و پس از آن در زیر خاک نگه داری می کردند و بعد از مدت ها آن را برای مصرف بیرون می آوردند. حال اگر علاقه به این پنیر دارید می توانید آن را از بازار قزوین تهیه کنید، این پنیر میتواند برای صبحانه، در کنار نان داغ و چای طعم بیاد ماندنی را ایجاد کند.

شیرینی نان قندی قزوین

باقلوا قزوین,سوغات قزوین,سوغاتي قزوین

 شیرینی نان قندی در قزوین کمی با شهرهای دیگر متفاوت است، مواد اولیه آن را پودر قند، آرد سفید، روغن جامد، بکینگ پودر و پودر هل تشکیل می دهد. درست کردن این شیرینی در خانه های قزوین مرسوم است اما کمی زمان انتظار ورز آمدن خمیرش بالاست، حرکت جالب دیگری که بر روی این شیرینی می کنند علامت بعلاوه با چاقو بر روی خمیر است که قبل از اینکه آن را داخل فر بگذارند برای بهتر پخته شدن می زنند.

و حالا این شما و شهر قزوین، از مسافرت خود لذت ببرید و از صنایع دستی قزوین نیز دیدن کنید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات