روستای کلوان البرز

8927 2017/10/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 3.8]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای کلوان کرج در فاصله 7 کیلومتری روستای سیرا می باشد. برای رسیدن به این روستا پس از طی 45 کیلومتر در جاده چالوس بعد از روستای پلخواب اولین فرعی را به سمت چپ بپیچید.

روستای کلوان در نزدیکی قله کهار (کاهار در زبان محلی) قرار گرفته و طبیعتی شگفت انگیز دارد. وسعت روستا کمی بیشتر از هزار هکتار می باشد و در حال حاضر بیش از 250 خانوار در آن زندگی می کنند.

ورزشکارانی مانند حمید و بهروز یاری کلوانی که عنوان قهرمانی کشور و آسیا را کسب کرده اند اهل این روستا می باشند. از دیگر چهره های برجسته ای که اهل این روستا هستند می توان به مهران رجبی، بازیگر سینما و تلویزیون اشاره کرد. اهالی روستا بیشتر به کشاورزی و دامداری، پرورش ماهی، زنبورداری، پرورش چوب ترکه و مرغداری مشغول هستند.

به خاطر فاصله نزدیک کوه کهار و روستا، در روزهای آفتابی سایه کوه بر روی روستا می افتد که منظره بسیار زیبایی را به وجود می آورد. در فصل بهار که شکوفه های درختان گیلاس بر روی درخت خودنمایی می کنند، رودخانه هایی که از روستا می گذرند کاملا پر آب شده و چشم انداز فوق العاده ای را خلق می کنند.

همچنین در روستای کلوان استان البرز چندین چشمه و منطقه سرسبز وجود دارد که شاید جالب توجه ترین آن ها منطقه شیور باشد. در این منطقه گیاهی با همین نام می روید که استفاده زیاد گوسفندان از این گیاه باعث تلف شدنشان می شود. در صورتیکه برای پیدا کردن روستا دچار مشکل شدید، در مسیر جاده کرج به چالوس آدرس روستای کلوان را از هرکس بپرسید شما را راهنمایی می کند.

اما در مورد ریشه نام این روستا باید بگوییم کلوان به معنی قلعه بان می باشد. در قدیم به جایی که در جای مرتفعی قرار داشته یا در آن منطقه کل (بز کوهی) زیادی وجود داشته کلوان می گفته اند. با توجه به این که این روستا نسبت به روستاهای اطرافش در زمین مرتفعی قرار دارد، آن را کلوان نامیده اند.

دو رودخانه در این روستا وجود دارد که همیشه جریان دارند و آب کشاورزی و آشامیدنی اهالی این روستا و روستاهای اطرافش را تأمین می کنند. نکته جالب در مورد این رودخانه ها این است که شدت آب در آنها به قدری زیاد است که اهالی مجبورند شیر آب را برای مدتی باز بگذارند تا از ترکیدن لوله هایشان جلوگیری کنند.

در صورتیکه از این روستا که از جاذبه های گردشگری استان البرز می باشد، بازدید کردید نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد سوغاتی هایی مانند آلوچه، زرشک کوهی، انواع سبزی های کوهی، نان محلی، انواع فرآورده های لبنی محلی و زیله را با خود به همراه بیاورید. زیله نوعی حلوا است که از پنیر و روغن حیوانی درست شده است و بسیار لذیذ می باشد. همچنین زنان روستایی صنایع دستی بسیار زیبایی می سازند که خریدشان خالی از لطف نیست.

از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا می توان به حمام و آسیاب قدیمی کلوان، منطقه سپیدگل و نوبند اشاره کرد که در بازدید از روستا می توانید از آنها نیز دیدن کنید.

در ادامه می توانید دیگر تصاویر روستای کلوان را ببینید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید