حمام وزیری ساری

14685 ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه حمام وزیری که یکی از بناها و حمام های تاریخی ایران می باشد در دوره قاجاریه ساخته شده است.

حمام وزیری کجاست؟

حمام وزیری ساری قسمتی از خانه خاندان بزرگ و معروف وزیری است که بعد از مدتی قسمتی از آن منفک شده و به صورت کنونی مرمت و در معرض بازدید گردشگران و بازدیدکنندگان قرار گرفته است. حمام وزیری ساری در محله آب انبار نو و در ضلع شمالی خانه کلبادی در شهر ساری قرار گرفته است. در قدیم دو مسیر به حمام وجود داشت، یکی کوچه آب انبار نو و دیگری خیابان 18 دی فعلی، که هر دو مسیر در حال حاضر مسدود شده و دسترسی حمام وزیری فقط از طریق حیاط شمالی خانه کلبادی امکان پذیر می باشد.

مساحت این بنا در حدود 200 متر مربع است. فضاهایی که در حمام تاریخی وزیری واقع شده شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، سرویس بهداشتی و گرمخانه می باشد. ورودی حمام وزیری به شکل کاملا مجزایی از بدنه اصلی اش قرار گرفته و در انتهای باریکه ضلع جنوبی بنا واقع شده است.

سربینه حمام وزیری در ساری دارای فضایی هشت ضلعی بوده و برای نشستن در این بخش در چهار ضلع بنا سکو هایی گذاشته شده است. همچنین در میان سربینه، حوضی هشت ضلعی مشاهده می شود که دارای چهار پاشویه به سمت سکو ها می باشد. سربینه از طریق راهروی مارپیچی از سویی به گرمخانه و از سوی دیگر به سرویس های بهداشتی مرتبط می گردد. در سمت دیگر نیز سکویی برای نشستن مشاهده می شود. گرمخانه حمام وزیری همانند سربینه به شکل هشت ضلعی بوده و خزینه های آب گرم و سرد در انتهای ضلع جنوبی قرار گرفته است.

اتاقی مستطیلی در بخش جنوبی این بنای تاریخی وجود دارد که کف آن از همه بخش های بنا پایین تر می باشد. این حمام به خاطر اینکه در گذشته در جوار خانه وزیری قرار داشته و روزگاری نیز بخشی از این خانه به حساب می آمده به حمام وزیر معروف بوده است.

در سال 1379 هجری شمسی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ساری این مکان تاریخی را که در اثر مرور زمان تخریب شده بود، مورد مرمت و بازسازی قرار داد.

حمام وزیری ساری یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی مازندران می باشد که در تاریخ 7 مهر 1381 با شماره ثبت 6269 به لیست آثار ملی کشور اضافه شده و شما می توانید در تور ساری گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس حمام وزیری : مازندران، شهر ساری ، خیابان 18 دی

عکس های حمام وزیری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید