vaziri-bathroom1

حمام وزیری ساری

3596 ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام وزیری یکی از بناها و حمام های تاریخی ایران می باشد که در دوره قاجاریه ساخته شده است. این بنا در محله آب انبار نو و در ضلع شمالی خانه کلبادی در شهر ساری قرار گرفته است.

در قدیم دو مسیر به حمام وجود داشت، یکی کوچه آب انبار نو و دیگری خیابان 18 دی فعلی، که هر دو مسیر در حال حاضر مسدود شده و دسترسی حمام وزیری فقط از طریق حیاط شمالی خانه کلبادی امکان پذیر می باشد. مساحت این بنا در حدود 200 متر مربع است. فضاهایی که در حمام تاریخی وزیری واقع شده شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، سرویس بهداشتی و گرمخانه می باشد. ورودی حمام وزیری به شکل کاملا مجزایی از بدنه اصلی اش قرار گرفته و در انتهای باریکه ضلع جنوبی بنا واقع شده است.

آدرس حمام وزیری ساری,بناهای تاریخی ساری,بنای تاریخی

سربینه حمام دارای فضایی هشت ضلعی بوده و برای نشستن در این بخش در چهار ضلع بنا سکو هایی گذاشته شده است. هم چنین در میان سربینه، حوضی هشت ضلعی مشاهده می شود که دارای چهار پاشویه به سمت سکو ها می باشد. سربینه از طریق راهروی مارپیچی از سویی به گرمخانه و از سوی دیگر به سرویس های بهداشتی مرتبط می گردد. در سمت دیگر نیز سکویی برای نشستن مشاهده می شود. گرمخانه حمام وزیری همانند سربینه به شکل هشت ضلعی بوده و خزینه های آب گرم و سرد در انتهای ضلع جنوبی قرار گرفته است.

تاریخچه حمامهای ایرانی,حمام وزیری,عکس حمام وزیری ساری

اتاقی مستطیلی در بخش جنوبی این بنای تاریخی وجود دارد که کف آن از همه بخش های بنا پایین تر می باشد. این حمام به خاطر اینکه در گذشته در جوار خانه وزیری قرار داشته و روزگاری نیز بخشی از این خانه به حساب می آمده به حمام وزیر معروف بوده است.

مکان های تاریخی ساری

در سال 1379 هجری شمسی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ساری این مکان تاریخی را که در اثر مرور زمان تخریب شده بود، مورد مرمت و بازسازی قرار داد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند