دشت کالپوش سمنان

14305 ۱۳۹۶/۰۶/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از تاریخچه دشت کالپوش اطلاعات دقیقی در دست نیست.

برای رسیدن به منطقه کالپوش باید به شهرستان میامی در استان سمنان بروید. بسته به اینکه از کدام شهر سفر خود را آغاز می کنید مسیرهای متفاوتی برای رسیدن به آن وجود دارد. منطقه کالپوش در فاصله 140 کیلومتری و در سمت شمال شرقی میامی قرار دارد.

دشت کالپوش یکی از زیباترین قسمت های استان سمنان است. دشت کالپوش در سمنان 10 درصد مناطق گردشگری این استان را در خود جای داده است و بخشی از آن شامل دو دشت شقایق و آفتابگردان است.

اگر در بازه اواسط بهار تا اواخر خرداد ماه به دشت کالپوش بروید، زمینی غرق در شقایق های سرخ گون را مشاهده خواهید کرد که در نگاه اول شما را مجذوب خودش می کند. هر ساله تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت و گردشگری برای دیدن دشت شقایق کالپوش به استان سمنان سفر می کنند. به این منظره زیبا چشمه ها و آبشارهای گوناگون و انواع گونه های گیاهی دیگر را نیز اضافه کنید تا دلیل علاقه مندی طبیعت دوستان به این منطقه را متوجه شوید. لازم به ذکر است که هر سال در این منطقه جشنواره شقایق های دشت کالپوش برگزار می شود.

منطقه کالپوش دارای ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت، ۱۴ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع است و با توجه به اینکه در کنار پارک ملی گلستان و منطقه حفاظت شده خارتوران قرار گرفته، موقعیت بی نظیری از نظر گردشگری دارد. این منطقه به سبب موقعیتی که از لحاظ اقلیمی دارد در طول سال شاهد بارندگی کافی است و همین امر سبب شده تا در این دشت گیاهان متنوعی از جمله شقایق و آفتابگردان به خوبی رشد کنند.

متاسفانه از دید کشاورزان رویش شقایق ها سبب کاهش محصولات آنها می شود و به همین دلیل این منطقه را به طور مداوم سمپاشی می کنند.

اما اگر قصد دارید برای دیدن آفتابگردان ها به کالپوش که از جاذبه های گردشگری سمنان می باشد سفر کنید، اواسط تابستان تا پایان شهریور بهترین موقع است. دشت آفتابگردان کالپوش که به دشت طلایی نیز معروف است بخشی از دشت بزرگ کالپوش را به خود اختصاص می دهد. آفتابگردان در این منطقه به صورت دیمی کشت می شود و گونه های مختلفی از آن مانند درشت دانه و پاکوتاه را شامل می شود. ناهمواری های کالپوش سمنان باعث شده تا آفتابگردان ها به صورت موج دار دیده شوند که منظره زیبایی را خلق کرده است.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به استان سمنان، حتما از این دشت زیبا دیدن کنید.

در ادامه دیگر تصاویر دشت کالپوش سمنان را مشاهده می کنید:

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید