روستای ماهنشان زنجان

391 ۱۳۹۷/۰۷/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه ماهنشان استان زنجان به هزاران سال پیش و دوران مادها برمیگردد.

ماهنشان زنجان کجاست؟

شهرستان ماهنشان استان زنجان در 113 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست مانند گوهری زیبا با قدمتی بالغ بر چهارهزار سال، می درخشد. ماه نشان به روایتی ماد نشان بوده و در دوران باستان محل حضور قوم ماد بوده است. اما برخی معتقدند ماهنشان به معنای سرزمین می و انگور می باشد. در دوره افشاریه شهرستان ماهنشان محل استقرار ایل افشار بوده و حوزه استقرار این ایل در کنار رود قزل اوزن بوده است.

عکس ماهنشان زنجان

آدرس ماهنشان زنجان,تاریخچه ماهنشان,روستای ماهنشان زنجان

شهرستان ماهنشان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی است. وجود چند رودخانه دایمی با آب فراوان، کوه های زیبا و سر به فلک کشیده، باغها و کشتزارهای زیبا نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. وجود کوههای رنگارنگ (معروف به آلا داغ لار) و طبیعت بکر و زیبا با صدها گونه بوته، درختچه و حیات وحش خاص شامل ده ها گونه از پستانداران و دوزیست ها و پرندگانی زیبا و منحصر به فرد زیبایی اش را جندین برابر می کند.

عکس ماهنشان زنجان,قلعه ماهنشان زنجان,قلعه های ماهنشان زنجان

روستای ماهنشان زنجان دارای 20 قلعه است که به قلعه های ماهنشان زنجان معروف هستند و از جمله آنها می توان به قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشیان، قلعه یاستی به دوره ساسانیان و حسینیه روستای قلعه ارزه خوران به اواخر دوره قاجار اشاره نمود. همچنین چشمه های فراوان آب معدنی، دریاچه آب شیرین و کاروانسراها خبر از گذشته ای غنی و حضور اقوام فراوان در این منطقه بکر و زیبا را می دهد.

ماهنشان زنجان

باغ های خرم و زیبا شهرستان ماهنشان گردشگاه های محلی مناسبی برای گردشگران و جهانگردان می باشد. چشمه های آب گرم فراوان که برای درمان استفاده می شود می توان چشمه آب گرم میانج و حلب و چشمه آب معدنی یگنجه را نام برد. طبق نظر کارشناسان در شهرستان ماهنشان 186 اثر تاریخی وجود دارد که نشان از شهری بی بدیل و منحصر به فرد را می دهد. کاروانسرای سرچم، قلعه یاستی، قلعه باستانی بهستان و قلعه صخره ای مهر و ... از جمله این آثار می باشد.

اکثر بناهای تاریخی و باستانی شهرستان ماهنشان زنجان به ثبت ملی رسیده است.

آدرس ماهنشان زنجان : 113 کیلومتری شهر زنجان، شهرستان ماهنشان

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند