روستای ماهنشان زنجان

13551 2018/09/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه ماهنشان استان زنجان به هزاران سال پیش و دوران مادها برمیگردد.

ماهنشان زنجان کجاست؟

شهرستان ماهنشان استان زنجان در 113 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست مانند گوهری زیبا با قدمتی بالغ بر چهارهزار سال، می درخشد. ماه نشان به روایتی ماد نشان بوده و در دوران باستان محل حضور قوم ماد بوده است. اما برخی معتقدند ماهنشان به معنای سرزمین می و انگور می باشد. در دوره افشاریه شهرستان ماهنشان محل استقرار ایل افشار بوده و حوزه استقرار این ایل در کنار رود قزل اوزن بوده است.

عکس ماهنشان زنجان

شهرستان ماهنشان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی است. وجود چند رودخانه دایمی با آب فراوان، کوه های زیبا و سر به فلک کشیده، باغها و کشتزارهای زیبا نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. وجود کوههای رنگارنگ (معروف به آلا داغ لار) و طبیعت بکر و زیبا با صدها گونه بوته، درختچه و حیات وحش خاص شامل ده ها گونه از پستانداران و دوزیست ها و پرندگانی زیبا و منحصر به فرد زیبایی اش را جندین برابر می کند.

روستای ماهنشان زنجان دارای 20 قلعه است که به قلعه های ماهنشان زنجان معروف هستند و از جمله آنها می توان به قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشیان، قلعه یاستی به دوره ساسانیان و حسینیه روستای قلعه ارزه خوران به اواخر دوره قاجار اشاره نمود. همچنین چشمه های فراوان آب معدنی، دریاچه آب شیرین و کاروانسراها خبر از گذشته ای غنی و حضور اقوام فراوان در این منطقه بکر و زیبا را می دهد.

باغ های خرم و زیبا شهرستان ماهنشان گردشگاه های محلی مناسبی برای گردشگران و جهانگردان می باشد. چشمه های آب گرم فراوان که برای درمان استفاده می شود می توان چشمه آب گرم میانج و حلب و چشمه آب معدنی یگنجه را نام برد. طبق نظر کارشناسان در شهرستان ماهنشان 186 اثر تاریخی وجود دارد که نشان از شهری بی بدیل و منحصر به فرد را می دهد. کاروانسرای سرچم، قلعه یاستی، قلعه باستانی بهستان و قلعه صخره ای مهر و … از جمله این آثار می باشد.

اکثر بناهای تاریخی و باستانی شهرستان ماهنشان زنجان به ثبت ملی رسیده است.

آدرس ماهنشان زنجان : 113 کیلومتری شهر زنجان، شهرستان ماهنشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید