موزه رختشویخانه زنجان

11607 2019/08/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه رختشویخانه زنجان به دوران قاجار بر میگردد.

موزه رختشویخانه کجاست؟

موزه رختشویخانه که به گودال بابا جمال هم معروف است، در بافت های قدیمی و تاریخی شهر زنجان و در منزلی مسکونی قرار گرفته است. در سال 1307 رئیس بلدیه زنجان علی اکبر توفیقی این خانه را خرید. در آن زمان تمام مردم شهر لباس های خود را در این خانه می شستند به همین دلیل این بنا با نام رختشویخانه معروف شد.

عکس موزه رختشویخانه زنجان

موزه ی رختشویخانه زنجان در گذشته به دست دو برادر معمار با نام های مشهدی اسماعیل و مشهدی اکبر ساخته شد. سبک معماری این بنا الهام گرفته از معماری دوران قاجار و پهلوی است.

بنای رختشویخانه به این دلیل ساخته شد تا در زمستان های سرد، یک مکان گرم و امن برای خانم ها باشد تا بتوانند با خیال راحت لباس های شان را بشویند. رختشویخانه اکنون به عنوان موزه طراحی شده و در آن مجسمه خانم هایی به همراه لباس های محلی و زیورآلات در حال شستن لباس هستند را به نمایش گذاشته است.

در این بنا یک تراس بزرگ وجود دارد که اگر آنجا بایستید به تمام فضای ساختمان مشرف هستید. این تراس کمی شبیه به شاه نشین عمارت های اعیانی و قدیمی است.

همانطور که گفتیم سبک معماری موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان تا حدودی شبیه به معماری های دوران قاجار است، معماری ای با سبک بسیار سنتی که با ساخت طاق ها، قوس و نورگیرهای جذاب باعث زیبایی و دل انگیز تر شدن این موزه مردم شناسی شده است. در این موزه برای شستشو جوی های آب روانی وجود دارد که آب آن از آب قنات حاجی میربهالدین تامین شده است.

داخل موزه رختشویخانه در زنجان به دو قسمت تقسیم شده است. یعنی قسمت مدیرت و فضای اصلی و قسمت رختشویخانه. در حیاط این بنا اعیانی ساخته شده که 2 اتاق و یک در ورودی دارد. بیشتر قسمت های حیاط درخت کاری شده و نمای اصلی ساختمان از دور کاملا به سبک معماری سمنتی زنجان است.

موزه ی رختشویخانه از جاذبه های تاریخی زنجان است که شما می توانید در تور زنجان گردی از این مکان فوق العاده دیدندی لذت ببرید.

آدرس موزه رختشویخانه زنجان: زنجان٬ خیابان سعدی وسط٬ کوچه رختشویخانه٬ موزه رختشویخانه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید