عمارت ذوالفقاری زنجان

12927 ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

عمارت ذوالفقاری در مرکز بافت کهن زنجان واقع شده‌ است و تاریخچه عمارت ذوالفقاری زنجان به دوره قاجار مربوط میشود. این بنا تبدیل به موزه مردان نمکی چهره آباد شده است.

عمارت ذوالفقاری کجاست؟

عمارت ذوالفقاری زنجان یکی از جاذبه های تاریخی استان زنجان می باشد که در اواخر حکومت قاجار بنا گردید. بنای مذکور متعلق به خاندان اشرافی و صاحب نفوذ ذوالفقاری بوده است. این بنای تاریخی که در بافت مرکزی قدیم شهر زنجان و در محله دالان آلتیدر واقع شده، از چند بخش اندرونی، بیرونی و بخش های اداری تشکیل شده و در گذشته محل اداری حکمران وقت زنجان بوده است. در حال حاضر از این عمارت فقط عمارت بیرونی سالم باقی مانده که مشهور به عمارت محود خان ذوالفقاری می باشد.

نقل است که عمارت ذوالفقاری زنجان مرد نمکی به دستور سردار اسعدلدوله در دو طبقه بنا گردید و پس از فوت ایشان محمودخان که پسر وی بوده در این مکان اقامت داشته است. سبک معماری عمارت ذوالفقاری در زنجان برگرفته از بناهای گوتیک اروپایی می باشد. البته حفظ سنت های معماری ایران قدیم نیز در این بنا در دستور کار قرار داشته است. چندین خانه تاریخی دیگر نیز وجود دارد که از چنین سبک معماری الگو گرفته اند. خانه خدیوی، خانه وزیری و عمارت دارای از این می باشند.

پلان عمارت ذوالفقاری زنجان

بنای تاریخی ذوالفقاری زنجان در دو طبقه و در زمینی به مساحت 1176 متر مربع ساخته شد. طبقه اول بنا مسکونی بوده و بخش اداری و دفتری در طبقه همکف قرار داشته است. این بنا در زمان ساخت شامل سردر ورودی، حصار، بخش مسکونی و اداری و حیاط بوده است. خانه دارای سردر ورودی زیبایی بوده که امروزه از آن چیزی باقی نمانده است. سقف بنا به صورت شیروانی ساخته شده که در زمان خود جزو اولین نمونه از بناهای با پوشش سقف شیروانی در زنجان به حساب می آمده است. در بالای هسته مرکزی عمارت یک نورگیر قرار دارد که مشهور به کلاه فرنگی می باشد.

مجموعه تزئینات بکار رفته در این بنا شامل تزئینات فلزی، آجری ، گچی، سنگی و کاشی است که بیشترین تزئینات بکار رفته در نمای جنوبی مشاهده می شود. انواع آجرچینی یکپارچه در این نما با طرح های تزئینی متفاوت به چشم می خورد.

موزه عمارت ذوالفقاری زنجان

در حال حاضر عمارت ذوالفقاری تبدیل به موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان شده که در در حدود 20 سال قبل و در جریان بهره برداری از معدن نمک روستای چهره آباد کشف شدند. البته بد نیست بدانید که در این اکتشاف مشخص گردید که پنج مرد نمکی در این مکان دفن شده اند که امروزه در موزه نگهداری می شوند. قدمت مردان نمکی چهره آباد به 2350 سال قبل بر می گردد.

خانه تاریخی ذالفقاری زنجان در مورخه 25 اسفند 1375 با شماره ثبت 1852 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. نشاط آوران بازدید از بناهای تاریخی زنجان را به شما پیشنهاد می کند.

آدرس عمارت ذوالفقاری در زنجان : استان زنجان، شهرستان زنجان، خیابان طالقانی

عکس های عمارت ذوالفقاری زنجان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید