051-36040039
daryache-alandan2

دریاچه الندان ساری

1749 ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
[تعداد: 4    میانگین: 4.8/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه الندان یکی از جاذبه های طبیعی استان مازندران است که در منطقه جنگلی پله الندان در شهرستان ساری قرار گرفته  و نامش را از این منطقه  جنگلی گرفته است

نام دیگر دریاچه الندان، آب بندان پله ازنی می باشد، که نام آن هم برگرفته از روستای ازنی از توابع بخش چهار دانگه ساری است که در نزدیکی این دریاچه مشهود است. وجود درختان پهن بلند در اطراف دریاچه و آب بندان وسیع داخل آن منظره ای بی بدیلی را ایجاد نموده است.

daryache-alandan5

آب بندان پله ازنی در میان جنگل های سر به فلک کشیده و وسیع پله واقع شده و دارای وسعتی برابر با 17 هکتار می باشد. این آب بندان در موقع بارندگی به 30 هکتار در روز نیز می رسد.

در اوایل بهار، در اطراف دریاچه الندان گل های بنفشه و الزی رویش نموده و انواع سبزی های معطر و دارویی یافت می شود.

نزدیکترین راه به دریاچه الندان ساری، روستای ازنی است که  مسیر جاده ای آن تا روستا آسفالت می باشد و از آن جا تا دریاچه به فاصله تقریبا یک و نیم کیلومتری  راه خاکی را باید پیمود.

daryache-alandan4

تأمین آب آب بندان پله ازنی از طریق نزولات آسمانی است و رودخانه ای در اطرافش جریان ندارد.  ماندگاری بیشتر آب به خاطر عدم نفوذ ناپذیری خاک آب بندان است. هم چنین در اثر اندکی بارش باران و برف آب ها به خاطر نحوه قرار گیری و نوع خاک آن به سمت آب بندان جریان پیدا می کنند. کاربرد های دریاچه الندان با رها سازی ماهی در آن افزایش پیدا نموده است.

daryache-alandan3

آب گوارایی در رودخانه ای در آن سوی آب بندان پله وجود داشته که برای نوشیدن بسیار مناسب است. این بخاطر نبود هیچ سکونت گاه انسانی از سرچشمه رودخانه تا محل اتصالش به اراضی کشاورزی بوده که باعث شده آب آن آلوده نشود. منبع اصلی آب دریاچه از شالیزیری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو و زلم تأمین می گردد. daryache-alandan1

در گذشته های دور، محل فعلی آب بندان پله ساری محل رویش گیاه گاله بوده و مردمان روستاهای اطراف برای پوشش بام های خود از آن بهره می بردند.

در پیرامون آب بندان پله ازنی درختان مختلفی نظیر راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار دیده می شود.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند