پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه ساری

بازدید : 1113 بار
پناهگاه حیات وحش,پناهگاه حیات وحش دودانگه,پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه
تاریخچه : در جنوب شرقی شهرستان ساری پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه قرار گرفته که دارای مساحت 16904 هکتار می باشد. این منطقه حفاظت شده در ناحیه ای کوهستانی واقع شده و از تنوع گونه های گیاهی و جانوری برخوردار می باشد. در حقیقت این منطقه از سال هزار و سیصد و پنجاه و چهار هجری شمسی و طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست به بخش تحت مدیریت سازمان محیط زسیت ایران پیوست.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

پناهگاه حیات وحش دو دانگه و چهار دانگه دارای ویژگی های متنوعی نظیر آب و هوا، توپوگرافی خاک و زمین شناسی است. حداقل ارتفاع منطقه حفاظت شده 800 متر و حداکثر آن 2860 متر می باشد. پناهگاه حیات وحش دو دانگه ساری هم مرز با مناطق حفاظت شده پرور، بولا و پارک ملی کیاسر است. در این منطقه علاوه بر انواع درختان و گیا هان جنگلی و مرتعی مجموعه ای از گونه های وحوش وجود داشته که از جمله مهم ترین آن ها می توان به جانورانی نظیر گوزن، شوکا، کل، بز و میش، پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان بالخص قرقاول، کبک معمولی و کبک دری اشاره نمود، که فضای دل انگیزی را ایجاد نموده اند.

عکس منطقه حفاظت شده,مناطق حفاظت شده,منطقه حفاظت شده

از بومیان هر روستا می توانید اطلاعات بیشتری را در زمینه جزئیات مسیر و جاذبه های گردشگری آن روستا پرس و جو نمائید. روستا های بسیاری در منطقه حفاظت شده دو دانگه و چهار دانگه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به روستای رسکت، روستای میانا و روستای ولیکچال اشاره نمود. هنگام ورود به مسیر منطقه حفاظت شده با چشم انداز های زیبایی برخورد خواهید داشت که می توان مراتع، جنگل، آبشار، گونه های حیوانی مختلف را در آن جا رویت نمود. برای ورود به این مکان در فصل سرما با تجهیزات کامل وارد شوید.

منطقه حفاظت شده دو دانگه
کل پناهگاه در گذشته در بخش دو دانگه قرار داشت اما پس از الصاق شدن دهستان نرماب به بخش چهار دانگه قسمت هایی از این منطقه به این بخش وارد گشت. پنج ریختار گیاهی برای منطقه حفاظت شده براورد شده که شامل جنگل، درختزار ، درختچه زار، بالشتکی خاردار و خزان شونده ی سردسیری می باشد.

پناهگاه حیات وحش,پناهگاه حیات وحش دودانگه,پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه

جنگل منطقه از نوع کوهستانی خزری، درختزار آن از انواع درختزار پهن، خزان شونده سردسیری و سوزنی برگ همیشه سبز و درختچه زار های آن از انواع درختچه زار های پهن برگ، خزان شونده سردسیری، تنک خشکی پسند و درختچه زار های سوزنی برگ همیشه سبز می باشد.

آدرس : مازندران - شهر ساری، عبور از جاده منطقه پرور و کلیم
فاصله زمانی تا ساری 1 ساعت و 15 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز ساری 65 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *