خانه حسن پور اراک

14337 ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه تاریخی حسن پور اراک در حدود 100 سال قبل و در دوره سلطنت احمد شاه قاجار در بافت تاریخی بازار اراک بنا گردید. از سازنده این بنا اطلاعاتی در دسترس نمی باشد.

خانه تاریخی حسن پور در دوره احمد شاه قاجار احداث گردیده اما از سازنده اولیه آن اطلاع دقیقی در دسترس نیست. این بنا که عمری در حدود صد سال دارد، در ابتدا به عنوان محل خرید و فروش فرش و بعدها به عنوان مدرسه، استفاده کاربری داشته است. این بنای تاریخی پس از انجام عملیات مرمت و بازسازی در سال 1382، به عنوان موزه صنایع دستی استان اراک مورد بهره برداری قرار گرفت و شامل چندین بخش همچون گالری منسوجات، گالری آثار چوبی، گالری فلز و آثار حجمی، گالری فرش و گلیم، گالری سفال شیشه و سرامیک و گالری خط و خطاطی می باشد.

عکس خانه حسن پور اراک

در ساخت خانه تاریخی حسن پور که دو طبقه می باشد و مساحتی در حدود 600 متر مربع دارد، از مصالحی همچون سنگ آهک، خشت، گل، چوب و آجر استفاده شده است. نمای داخلی بوسیله آجر کار شده و نمای بیرونی با کاشی و اشکال اسلیمی آجر تزیین شده است. طبقه اول برای اتاق های شاه نشین و تابستان نشین و طبقه زیرزمین برای اتاق های زمستان نشین، آشپزخانه، انبار آذوقه و ورودی اصلی بنا در نظر گرفته شده است. خانه حسن پوراراک مانند دیگر ساختمان های قدیمی اراک دارای یک حیاط اصلی با اتاق هایی رو به حیاط در سه جهت شرق، غرب و شمال می باشد.

خانه حسن پور در اراک، در بافت تاریخی بازار اراک واقع گردیده و از این جهت می توان از منزل مذکور به مدرسه سپهداری، حمام چهار سوق و بانک ملی به عنوان قدیمی ترین بانک اراک دسترسی پیدا کرد. این بنای تاریخی که جزو جاذبه های گردشگری اراک قرار دارد یکی از 3 موزه شهر اراک و 10 موزه استان مرکزی به شمار می رود.

خانه ی حسن پور اراک در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. امکان بازدید از این موزه در تمام روزهای هفته به جز دوشنبه از ساعت 8 الی 20 برای علاقمندان فراهم می باشد. نشاط آوارن به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به اراک حتما از این موزه بازدید بعمل آورید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید