سوغات رشت چیست

بازدید : 23357 بار
سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 76 امتیاز : 3.9]

سوغات رشت موضوع جذابی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. شهر رشت در استانی قرار دارد که از طرفی به دریا و از طرف دیگر به کوه و جنگل ختم می شود به همین دلیل تنوع بسیاری در محصولات و سوغاتی های رشت میتوان دید، کافیست سری به بازار بزرگ رشت بزنید و این تنوع را در سوغات و صنایع دستی رشت ببینید. بطور مفصل در بخشی دیگر به صنایع دستی رشت خواهیم پرداخت. در اینجا به سوغاتی های خوراکی خوشمزه و مخصوص رشت که نظر گردشگران را به خود جلب می کند، می پردازیم. از این میان شرح مختصری درباره ی رشته خشکار، زیتون، ماهی سفید، برنج، چای، رب انار، نان برنجی و کلوچه آورده ایم. تنوع سوغاتی های رشت آنقدر زیاد است که توضیح درباره ی همه آن ها امکان پذیر نیست، ولی در زیر تعدادی از سوغاتی های شهر رشت به اختصار برای خریدی آسان نام برده شده است:

 • زیتون پرورده
 • کلوچه لاهیجان
 • کلوچه فومن
 • انواع ترشیجات
 • مربای بهارنارنج
 • انواع پرندگان و ماهی ها
 • مغز حلوا
 • خکاره دبیج
 • کدو مربا
 • اخته
 • نان کشتا
 • بادرنگ
 • باقلوای گل یاس
 •  پول پرتقال مربا
 • آب غوره
 • حلوای به
 • کلوچه کوکی
 • بادام زمینی آستانه

رشته خشکار رشت

سوغات شهر رشت,سوغات و صنایع دستی رشت,سوغاتی رشت

رشته خشکار یکی از شیرینی های سنتی رشت و استان گیلان می باشد که در سفر به این شهر می توانیم برای مصرف خود و سوغات شهر رشت آن را تهیه کنیم. رشته خشکار ذوق و سلیقه زنان گیلانی را نشان می دهد چون شیرینی است که بسیاری از زنان گیلانی آن را در خانه درست می کنند. همچنین نزد مسافران این خطه ی همیشه سبز محبوبیت بسیاری دارد. برای خرید این شیرینی خوشمزه می توانید به قنادی های شهر رشت سری بزنید و رشته خشکاری را که جلوی چشمتان درست و برشته می شود، تهیه کنید. رشته خشکار در واقع بریده های خمیری شکل است که در وسط آن مغز، هل و ادویه جات می ریزند و سپس در روغن برشته می کنند به همین علت چرب، شیرین و بسیار لذیذ است. گیلانی ها معمولا برای ماه مبارک رمضان این شیرینی را در خانه درست و مصرف می کنند امّا شما اگر سفری به رشت داشتید بعنوان یک سوغات از شهر رشت آن را تهیه کرده و از خوردن آن همراه چای فراموش نکنید.

زیتون

سوغاتی رشت چیست,سوغاتی شهر رشت,سوغاتی های شهر رشت

زیتون دارای خواص بسیار زیادی است، هرچه از خواص آن بگوییم باز هم کم است. محصولات و فرآورده های زیتون نیز به اندازه خود آن دارای خواص درمانی هستند. رشت یکی از منابع زیتون کشور بحساب می آید. بازار های رودبار و منجیل پر از فروشگاه های زیتون فروشیست که در کنار زیتون روغن آن و زیتون پرورده نیز می فروشند. زیتون سیاه و سبز دو نوع آن هستند که در کشور ما فقط زیتون سبز به طور طبیعی یافت می شود. ترکیب زیتون و ماهی سفید در سفره همه را وسوسه می کند تا در سفری که به رشت دارند مقدار زیادی زیتون به همراه بیاورند. باغ های رودبار که سراسر درختان زیتون هستند باعث فراوانی این محصول گرانبها در استان گیلان شده اند. در سفری که به رشت دارید حتما به همراه خود زیتون تازه بیاورید، بعلاوه از فرآورده های آن نیز فراموش نکنید فقط بیاد داشته باشید در خوردن این میوه خوشمزه و خوشخور زیاده روی نکنید.

ماهی سفید رشت

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

خوشمزه ترین سوغاتی رشت، ماهی سفید آن می باشد که در دریای خزر و رودخانه های استان گیلان صید می شود. ماهی سفید یکی از مرغوب ترین ماهی های شمال کشور محسوب می شود. دارای مزه ی بسیاری عالی و بدون بو است. هر چند خوردن آن بدلیل استخوان های ریز و زیادی که دارد بی دردسر نیست. ماهی سفید را درکنار برنج یا بصورت شکم پر درست می کنند. ماهی خواص درمانی بسیاری دارد و مصرف هفتگی برای هر سن و سالی توسط پزشکان توصیه می شود. ماهی منبعی برای ویتامین A ،B ،D می باشد و دارای کلسیم و فسفر و امگا 3 و ید است. برای خرید ماهی سفید تازه به بازار بزرگ شهر رشت سری بزنید.

برنج رشت

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

با آوردن اسم استان های شمالی کشور نام برنج هم تداعی می شود یکی از بهترین برنج های دنیا در شمال ایران کشت می شود. رشت هم یکی از  تولید کنندگان و عرضه کنندگان برنج کشت شده در استان گیلان می باشد. از جمله نشان مرغوبیت برنج های استان گیلان بو و عطر آن است همچنین در صورت کف مال کردن آن ها چربی حاصل از آن احساس می شود. مردم عزیز گیلان و رشت برنج را بصورت کته مصرف می کنند که خاصیت و ویتامین های موجود در آن حفظ شود. با توجه به آنچه گفته شد خرید برنج شمال را از یاد نبرید. همچنین برنج ارزشمندترین سوغات استان گیلان محسوب می شود. 

چای رشت

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

چای در بسیاری از شهر های استان گیلان مانند رشت، فومن، لنگرود، صومعه سرا، سیاهکل کشت می شود. رشت علاوه بر تولید، مرکزی برای عرضه ی چای گیلان می باشد و مسافران به راحتی می توانند در این شهر چای مورد نظرشان را تهیه کنند. چای گزینه ای مناسب برای سوغاتی بردن است چون چای رشت خوش عطر و طعم است و نسبت به سوغاتی های دیگر مثل برنج جای کمتری را می گیرد. چای نوشیدنی خوبی برای رفع خستگی می باشد و دم کردن آن با افزودنی های چون بهارنارنج، هل، دارچین و … هر کدام مزیتی و خاصیتی دارد.

رب انار

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

رب انار یکی از بهترین و خوشمزه ترین سوغاتی های خوراکی رشت بحساب می آید. رب انار نیز دارای خاصیت های درمانی و دارویی زیادی است که می توان آن را در غذا و نیز به صورت جداگانه مصرف کرد. خورشت مخصوص شمالی ها یا همان فسنجان با رب انار تازه درست می شود. رب انار را می توانید به صورت فله در بازار رشت پیدا کنید که در این صورت یک رب انار خوشمزه و تازه تهیه کرده اید. رب انار ترش محلی گیلان بسیار طرفدار دارد تا حدی که بسیاری برای سفارش سوغاتی از سفر کنندگان به این استان طلب رب انار می کنند.

نان برنجی رشت

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

نان برنجی رشت که به آن نان تیمیجان هم می گویند نانی است که از آرد برنج تهیه می شود و از لحاظ شکل ظاهری گرد و نازک می باشد. تیمیجان نام روستایی می باشد که نان برنجی مخصوص آن روستاست و به بازارهای رشت هم راه پیدا کرده است. نان برنجی را زنان با ذوق و هنرمند گیلانی مخصوصا برای عید و مهمانان خود پخت می کنند. نان برنجی بدلیل آرد برنجی که دارد طعم شیرینی دارد و خود رشتی ها آن را با حلوا ارده مصرف می کنند که بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد. نان برنجی رشت سوغاتی بسیار خوبی است و مسافران اولین بار که آن را مصرف می کنند مشتری پرو پا قرصش می شوند.

کلوچه

سوغات استان گیلان,سوغات بنام رشت,سوغات رشت

از گذشته ساز کلوچه های گیلان به وفوور به گوشمان رسیده است و کلوچه های لاهیجان از دیرباز طعم و عطر بخصوص خود را در خاطره ی مردم به جای گذاشته اند. یکی دیگر از بهترین سوغاتی های رشت می تواند کلوچه های استان باشد که در بازار های آن می توانید بیابید. کلوچه های لاهیجان و فومن از مشهور ترین کلوچه های گیلان هستند که آنها در رشت نیز عرضه می شوند و برای نوش جان کردن کلوچه های داغ و تازه می توانید به مرکز آن نیز سر بزنید. بیشتر زنان گیلانی دستی بر کلوچه پزی دارند. کلوچه نیز مثل سایر شیرینی ها در تمام شیرینی فروشی های رشت یافت می شود. از این سوغاتی خوشمزه و مناسب برای دوستانتان نیز تهیه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *