shams-tabrizi3

آرامگاه شمس تبریزی خوی

16270 2016/12/04
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه شمس تبریزی با توجه به اسناد به دست آمده به این شرح می باشد که به دستور شاه اسماعیل صفوی ساخته شده و در ابتدا سه مناره، اطراف قبر شمس تبریزی بنا شده بود که تصویری از آنها در کتابی قدیمی به نام منازل سفر عراقین به همراه پی نوشتی آمده است. یکی از سه مناره پس از چند سال و دیگری حدودا 120 سال پیش، تخریب شده و از بین رفتند. اکنون نیز تنها یک مناره برجای مانده است.

در همین ابتدا بگذارید بگویم آرامگاه شمس تبریزی کجاست؟
مقبره شمس تبریزی خوی، در استان آذربایجان غربی قرار گرفته و محل دفن این شاعر و عارف مشهور ایرانی در قرن هفتم می باشد.

آرامگاه شمس تبریزی دارای یک مناره در کنار قبر ایشان است که بر طبق اسناد تاریخی ابتدا سه عدد بوده اند که به مرور دوتای آنها تخریب شده اند.

این بنای تاریخی که از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی به حساب می آید، از اهمیت بالایی در این منطقه برخوردار می باشد و بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است. این مکان هر ساله شاهد برگزاری کنگره بین المللی شمس تبریزی نیز می باشد که استقبال خوبی از آن می شود.

shams-tabrizi1

مناره ای که اکنون در این آرامگاه وجود دارد با شاخ های قوچ که شاه اسماعیل صفوی شکار کرده بود تزئین شده است. ارتفاع این مناره چیزی بالغ بر 17 متر می باشد که سر و شاخ قوچ ها در قسمت بالای آن قرار گرفته اند.

سبک معماری مناره شباهت هایی به آثار دوران سلجوقیان دارد اما زمان دقیقی از ساخت آن در دسترس نیست. شکل ظاهری آن استوانه ای و دارای پلکانی مارپیچ از درب ورودی تا قسمت موذن برج می باشد و به گونه ای طراحی شده که رو به قبله باشد.

shams-tabrizi2

اطلاعات زیادی از زندگی شمس تبریزی یا محمد بن علی بن ملک داد تبریزی، تا قبل از کشف مقالاتش در دسترس نبود.

شمس تبریزی با بزرگانی همچون شمس خونجی، پیر سلفه باف، پیر سجاجی و مولوی در ارتباط بوده است.

شمس تبریزی که علاقه زیادی به سفر داشته، در یکی از سفرهایش با مولوی ملاقات می کند و بر روی وی تاثیر زیادی می گذارد.

shams-tabrizi

با توجه به تاثیری که شمس تبریزی بر روی مولوی شاعر محبوب ایرانی داشته است، شخص شمس و آرامگاه او، از ابتدا اهمیت زیادی در بین ایرانیان داشته است.

بنابراین اگر تا به حال به مزار شمس تبریزی نرفته اید، حتما در سفری، به آنجا سر بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • رضازاده

    سلام میکنم به کسایی که برای مطالب این سایت زحمت میکشن. یکی از اقوام ما قزوین زندگی میکنه و هر دفعه ما میریم اونجا مارو به دیدن این آرامگاه میبره. حس اونجا بودن متفاوته. باید برید تا حس کنید…