ارگ علیشاه تبریز

19223 2016/03/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از بناهای تاریخی تبریز، ارگ تبریز یا مسجد جامع علیشاه است. معمار این بنا، استاد فلکی تبریزی بوده و به شیوه آذری طراحی و معماری نموده است. تاریخچه ارگ علیشاه تبریز به سده هشتم هجری بازمی‌ گردد که به دستور خواجه تاج الدین علی شاه ساخته شد. این بنا با گذشت زمان تا حدودی تخریب شده است.

ارگ علیشاه کجاست؟

ارگ علیشاه در تبریز به عنوان یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور است و نماد شهر تبریز می باشد. در اطراف محیط این بنای تاریخی مصلای بزرگ تبریز احداث گردیده و در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی واقع شده است.

در فضای تاریخی ارگ علیشاه تبریز، یکی از مدارس تاریخی به نام مدرسه نجات وجود داشت و سالن تئاتری نیز در این محوطه قابل رویت بود که در سال 1360 هجری شمسی که عملیات تخریب ارگ علیشاه تبریز و تبدیل به مسجد و مصلای بزرگ تبریز  آغاز شد، بخش اعظمی از این محوطه با بولدوزر و مواد منفجره تخریب گشت.

در حال حاضر  قسمتی از دیوارهای عظیم و بلند شبستان جنوبی باقی مانده است که این خود روایتگر آبادی این منطقه در گذشته بوده است. مجموعه موجود در ارگ علیشاه تبریز در سال 1310 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در بین سال های 718 تا 739 هجری قمری بنای اولیه ارگ تبریز به منظور ایجاد آرامگاهی در محوطه مسجد علیشاه تبریز صورت پذیرفت. این کار در موقع وزارت علیشاه انجام گرفت. سقف ارگ علیشاه تبریز به هنگام ساختن فرو ریخت و در همان زمان علیشاه فوت نمود و ساخت بنا در آن دوره ناتمام باقی ماند.

در زمان شروع جنگ های ایران و روسیه در تاریخ 1804 تا 1824 میلادی و جنگ ایران و انگلیس در سال 1857 میلادی ارگ علیشاه تبریز بر طبق شرایط حاکم آن روزها به ارگ نظامی تبدیل شد. در زمان قاجار نیز در محوطه ارگ عمارت کلاه فرنگی ساخته شد. همچنین در زمان های سلسله قاجاریه، این بنای تاریخی به عنوان محل انبار مهمات نظامی نیز به کار گرفته شد.

ارگ علیشاه در تبریز که جزو جاذبه های تاریخی و گردشگری مهم شهر تبریز می باشد در 15 دی 1310 با شماره ثبت 1790 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد و حتما در تور تبریز گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس ارگ علیشاه تبریز : خیابان امام، کوچه ارگ، سازه ارگ علیشاه تبریز

عکس های ارگ علیشاه تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید