تالاب قوریگل تبریز

13808 2017/09/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از تاریخچه تالاب قوریگل اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

برای دیدن تالاب قوریگل در تبریز باید به شهرستان بستان آباد بروید. تالاب قوریگل در فاصله 20 کیلومتری این شهرستان قرار دارد. ارتفاع تالاب از دریا 1890 متر است. آبراهه های فصلی و رودها مهمترین منابع تامین آب تالاب قوریگل هستند که به همین دلیل آب این تالاب شیرین است. تالاب قوریگل در ارتفاعات گردنه شَبلی واقع شده است و اطراف آن را کوه ها احاطه کرده اند.

نام قوریگل در زبان ترکی به معنای استخر خشک است و بومیان منطقه این تالاب را با نام های قویل گول به معنای استخر عمیق و دوری گل به معنای استخر زلال نیز می شناسند. مساحت این تالاب 16 کیلومتر مربع بوده و عمق آن به 13 متر نیز می رسد. از ویژگی های تالاب قوریگل بستان آباد این است که در تمام فصول سال آب دارد. همچنین این تالاب، آب مورد نیاز زمین های زراعی روستاهای اطرافش را نیز تامین می کند.

زمین های اطراف تالاب را کشتزارها و مراتع سرسبزی پوشانده است و با توجه به آب و هوای مساعدی که دارد، در فصول بهار و تابستان یکی از مکان هایی است که مردم تبریز برای تفریح و گذراندن تعطیلات آخر هفته به آن می روند.

تالاب قوریگل به عنوان یک تالاب بین المللی به ثبت رسیده است و یکی از مهمترین منابع زیست محیطی کشور به شمار می رود. تالاب بین المللی قوریگل در فصول مختلف محل استراحت و تجمع پرندگان مهاجر می باشد. این تالاب از سال 1373 منطقه شکار ممنوع اعلام شده است که نشان از اهمیت این تالاب برای گونه های مختلف ساکن در آن دارد. همچنین دریاچه قوریگل محل مطالعه زیست شناسان بوده و کاربری های دیگری مانند اکوتوریسم نیز دارد.

در گذشته این تالاب که از جاذبه های گردشگری تبریز به حساب می آید، زیستگاه گونه های نادری همچون میش و قوچ ارمنی بوده است که توسعه شهری باعث شده دیگر این ویژگی را نداشته باشد. در حال حاضر از گونه های جانوری تالاب قوریگل در این منطقه می توان به سمور سنگی، روباه، گرگ، موش مغان، موش کشتزار و جربیل ایرانی اشاره کرد.

تا به حال نزدیک به 90 گونه پرنده در این تالاب شناسایی شده که از بین آن ها می توان به اردک بلوطی و اردک مرمری اشاره کرد که جزو گونه های در خطر تهدید انقراض هستند.

تالاب قوریگل از نظر زیست محیطی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است؛ گروه نشاط آوران به شما توصیه می کند اگر برای تفریح و استراحت به این منطقه می روید در حفظ این میراث کوشا باشید تا بیش از این شاهد آسیب رسیدن به این تالاب نباشیم.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید