مرقد امام خمینی تهران

23773 ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مرقد امام خمینی (ره) در جنوب شهر تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س)  قرار گرفته است. در حال حاضر بقعه روح الله خمینی به عنوان گران ترین بقعه در جهان مطرح است.

مرقد امام خمینی کجای تهران است؟

در زمانیکه بیماری امام خمینی (ره) رو به وخامت رفت با پیشنهاد حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که بعد از فوت، پیکر امام در این محل به خاک سپرده شود. هزینه های مالی حرم امام خمینی تهران، این مجموعه کم نظیر از محل کمک های مردمی، دستگاه ها و نهادها، اعتبارات، عایدات، نذورات و موقوفات تامین گشت و در بهشت زهرا استان تهران ساخته شد.

معماری مرقد امام خمینی

سبک معماری مسجد امام خمینی تهران اسلامی بوده و مصالح و هندسه خاص و مدرن در آن به کار گرفته شده و همچون نمادی چشم هر زائری را به سوی خود می کشاند. نمای داخلی حرم امام خمینی تهران بر چهار ستون استوار می باشد که جلوه زیبایی را به بیننده القا می کند.

حرم اولیه بقعه روح الله خمینی با مرکزیت ضریح مطهر ایجاد گشت و برای پوشش مسقف از امکانات موجود در کشور بهره بردند و گنبدی با ارتفاع 8 متر ساخته شد. هم چنین 4 گلدسته با ارتفاع 91 متر در چهار طرف مرقد امام خمینی در تهران بنا شد. در سال 1371 هجری شمسی صحن هایی در شرق و غرب به نام های شهدا و آقا مصطفی با مساحت 120 هزار مترمربع طراحی و ایجاد شد. در این صحن ها بخش های گوناگونی برای پاسخگویی به تمام نیازهای کاربری مردم قرار داده شده است. به عنوان مثال موزه حرم امام خمینی، انقلاب و شهدا در بخش فرهنگی تعریف شده است.

ایده شکل کلی حرم امام خمینی تهران در ابتدا یادگار مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی(ره) بود. ایشان به طراحان متذکر شدند که شکل کلی حرم نمادی از سبک و سیاق انقلاب عاشورایی امام حسین و یارانشان باشد. اعداد انتخابی در معماری مرقد امام برگرفته و منتخب شده از اعدادی با نماد خاص می باشند. برای نمونه بر روی تزئینات در شمسه هایی 8 تایی و ستون هایی 8 تایی در زیر گنبد اول به کار رفته، همان طور که می دانیم عدد 8 در آئین ما برگرفته از امام هشتم می باشد.

در چند سال اخیر تحولی بنیادین در ساختار بنای مرقد امام خمینی تهران و ملحقات آن صورت گرفته که به دلیل هزینه های بسیار سنگین مورد انتقاد بسیاری از اشخاص صاحب نظر گردیده است که این انتقاد ها با موافقین و مخالفین مختلفی که نظرات هر یک از آن ها شنیدنی و قابل تحمل است رو به رو گردیده است.

حرم امام خمینی تهران یکی از جاذبه های مذهبی پایتخت به شمار می آید که هرساله افراد زیادی را در تاریخ 13 خرداد به سمت خود میکشاند، شما می توانید در تور تهران گردی از این مکان هم بازدید کنید.

ادرس مرقد امام خمینی تهران : تهران، بهشت زهرا

عکسهای مرقد امام خمینی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید