MENUMENU
051-36040039

مرقد امام خمینی تهران

5155 ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مرقد امام خمینی (ره) در جنوب شهر تهران و در کنار گلزار شهدای بهشت زهرا (س)  قرار گرفته است. در حال حاضر بقعه روح الله خمینی به عنوان گران ترین بقعه در جهان مطرح است.

مرقد امام خمینی کجای تهران است؟

در زمانیکه بیماری امام خمینی (ره) رو به وخامت رفت با پیشنهاد حاج سید احمد خمینی و دیگران مقرر شد که بعد از فوت، پیکر امام در این محل به خاک سپرده شود. هزینه های مالی حرم امام خمینی تهران، این مجموعه کم نظیر از محل کمک های مردمی، دستگاه ها و نهادها، اعتبارات، عایدات، نذورات و موقوفات تامین گشت و در بهشت زهرا استان تهران ساخته شد.

ادرس مرقد امام خمینی تهران,امام خمینی,بقعه روح الله خمینی

معماری مرقد امام خمینی

سبک معماری مرقد امام خمینی تهران اسلامی بوده و مصالح و هندسه خاص و مدرن در آن به کار گرفته شده و همچون نمادی چشم هر زائری را به سوی خود می کشاند. نمای داخلی حرم امام خميني تهران بر چهار ستون استوار می باشد که جلوه زیبایی را به بیننده القا می کند.

حرم امام خميني تهران,حرم امام خمینی تهران,حرم مطهر

حرم اولیه بقعه روح الله خمینی با مرکزیت ضریح مطهر ایجاد گشت و برای پوشش مسقف از امکانات موجود در کشور بهره بردند و گنبدی با ارتفاع 8 متر ساخته شد. هم چنین 4 گلدسته با ارتفاع 91 متر در چهار طرف مرقد امام خمینی در تهران بنا شد. در سال 1371 هجری شمسی صحن هایی در شرق و غرب به نام های شهدا و آقا مصطفی با مساحت 120 هزار مترمربع طراحی و ایجاد شد. در این صحن ها بخش های گوناگونی برای پاسخگویی به تمام نیازهای کاربری مردم قرار داده شده است. به عنوان مثال موزه حرم امام خمینی، انقلاب و شهدا در بخش فرهنگی تعریف شده است.

عکس مرقد امام خمینی,مرقد امام,مرقد امام خمینی

ایده شکل کلی حرم امام خمینی تهران در ابتدا یادگار مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی(ره) بود. ایشان به طراحان متذکر شدند که شکل کلی حرم نمادی از سبک و سیاق انقلاب عاشورایی امام حسین و یارانشان باشد. اعداد انتخابی در معماری مرقد امام برگرفته و منتخب شده از اعدادی با نماد خاص می باشند. برای نمونه بر روی تزئینات در شمسه هایی 8 تایی و ستون هایی 8 تایی در زیر گنبد اول به کار رفته، همان طور که می دانیم عدد 8 در آئین ما برگرفته از امام هشتم می باشد.

مرقد امام خمینی تهران,مرقد امام خمینی در تهران,مرقد امام خمینی کجای تهران است

در چند سال اخیر تحولی بنیادین در ساختار بنای مرقد امام خمینی تهران و ملحقات آن صورت گرفته که به دلیل هزینه های بسیار سنگین مورد انتقاد بسیاری از اشخاص صاحب نظر گردیده است که این انتقاد ها با موافقین و مخالفین مختلفی که نظرات هر یک از آن ها شنیدنی و قابل تحمل است رو به رو گردیده است.

عکسهای مرقد امام خمینی

معماری مرقد امام خمینی,مقبره امام خمینی

ادرس مرقد امام خمینی تهران,امام خمینی,بقعه روح الله خمینی

ادرس مرقد امام خمینی تهران,امام خمینی,بقعه روح الله خمینی

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند