MENUMENU
051-36040039
shater2

برج شاطر اردبیل

3463 ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
[تعداد: 5    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

برج گنبدی شاطر یکی از آثار های باستانی اردبیل می باشد که مربوط به اواسط دوره ایلخانی است.

معنای برج در لغت، بنای بلند و باریک استوانه ای یا چند پهلو می باشد که از این بنا برای دیده بانی و دفاع در برابر بیگانگان مورد استفاده می گشته است. برج های ایران به شکل حصاری استوانه ای و مستقل بنا به کاربرد مورد نظر از آن در نزدیکی شهرها یا قلاع، متصل به استحکامات قلعه و نیز در سوی در ورودی کاروانسراها ساخته می شده است.

استان اردبیل یکی از استان های در خور توجه گردشگری در کشور عزیزمان ایران می باشد که شهر اردبیل آن از لحاظ ویژگی های منحصر بفرد تاریخی، طبیعی و اقلیمی، مهم ترین امکانات گردشگری استان را بالقوه و بالفعل در اختیار گرفته است.

در این مطلب می خواهیم شما را با یکی از برج های تاریخی استان اردبیل آشنا نماییم.

آدرس برج شاطر اردبیل,برج شاطر,برج شاطر گنبدی

برج شاطر اردبیل در روستایی به نام صومعه بنا شده است. این برج در فضای وسیعی واقع شده که در پیرامونش تپه های باستانی با فواصل مختلف قرار گرفته است. اکثر این تپه ها مربوط به دوران پیش از اسلام بالخص دوره اشکانی است. نمای داخلی برج شاطر استوانه ای است و نمای بیرونی آن ده ضلعی با طول اصلاع 63 متر می باشد. هم چنین ارتفاع ازاره های سنگی 5 متر  بوده که مرکب از چهار برج سنگ تراش است.

برج شاطر گنبدی شهر اردبیل,برج های تاریخی,برج های تاریخی ایران

در ضلع شرقی بنا، ورودی برج مشاهده می شودکه در بالای پایه سنگی قرار گرفته است. از کتیبه و پوشش بنا چیزی باقی نمانده به همین دلیل با توجه به شیوه معماری برج شاطر و شباهتش به مقبره چلبی اوعلو در سلطانیه، چنین برداشت می شود که این برج احتمالا از بناهای قرن هشتم هجری است. برج شاطر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند