خانه تقوی ها در گرگان

بازدید : 1447 بار
آدرس خانه تقوی گرگان,بنای تاریخی گرگان,پلان خانه تقوی گرگان
تاریخچه : خانه تقوی ها، یکی از بناهای تاریخی شهر گرگان و متعلق به دوره قاجار می باشد. خانه تقوی ها، دارای مساحتی بیش از 2000 مترمربع است و ساخت آن توسط حاج میرزا محمد تقی تقوی صورت گرفته است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

مجموعه تاریخی تقوی ها، دارای بیش از ده حیاط اصلی و فرعی بوده که در حال حاضر پنج حیاط اصلی آن توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و مورد بازسازی قرار گرفته است.

بنای خانه تقوی ها، اغلب شامل دو طبقه می باشند که در ساختمان ها مصالحی از جمله گچ، آهک، خاک، آجر، خشت خام و چوب بکار رفته است. در ستون های خانه تقوی ها، اغلب چوب درخت سرخدار و در در ها نیز چوب درخت ازدار استفاده شده است.

خانه تقوی گرگان,خانه تقوی ها,خانه های تاریخی گرگان

ایوان هایی نیز، در داخل حیاط ها طراحی شده که به آن ها مهتابی می گویند. ایوان ها از تابش مستقیم آفتاب به دور بوده و محل مناسبی برای نگهداری برخی آذوقه ها می باشد.

در یکی از حیاط های بیرونی، کنسولی در جلوی نمای ورودی ساختمان طبقه بالا گذاشته شده که به بنا، ابهت و زیبایی خاصی را بخشیده است. در اصطلاح به این گونه بناها، کلاه فرنگی می گویند. این ساختمان، محلی برای تجمع تجار و سیاستمداران بزرگ منطقه بوده و حتی در چند دوره نیز دفتر انتخابات نمایندگان تجار بوده است.

مجموعه تاریخی خانه های گرگان

داخل هر حیاط خانه تقوی ها یک حوض طراحی شده که دسترسی ساکنین آن حیاط را به آب آسان می کرده، آب حوض ها هم توسط جوی های روبازی که از خارج بنا آب را به داخل هدایت می کردند تامین می شده است.

برخی قسمت های بنا هم با نقوش اسلیمی ، اشعار فارسی به خط نستعلیق و آیات قرآن به خط نسخ تزیین شده اند.

آدرس : گلستان - شهر گرگان، بافت قدیم
فاصله زمانی تا گرگان 6 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز گرگان ۱٫۷ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *