گنبد سبز مشهد

بازدید : 3107 بار
تاریخچه گنبد سبز,تصاویر گنبد سبز,گنبد سبز
تاریخچه : بنای تاریخی گنبد سبز مشهد، در خیابان آخوند خراسانی واقع در وسط میدانی با نام آخوند خراسانی بنا شده است. به خاطره داشتن رنگ فيروزه اي به «گنبد سبز» معروف گشته است. اين آرامگاه مدفن «شيخ محمد مؤمن» عارف استرآبادي است كه به سال 904 هجری قمری وفات يافت. بعضي او را صاحب كتاب «تحفتة الحكيم مومن» در طب قديم مي دانند. ایشان از شيوخ صفوي شيعه مذهب بوده است. بنای تاریخی گنبد سبز از جاذبه های مذهبی شهر مشهد می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.1]

محمد مؤمن، عارف حکیم در قرن نهم هجری می زیسته است. شیخ مؤمن از علمای بزرگ شیعه و هم عصر عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی، صاحب کتاب وسائل الشیعه بوده است. ایشان از علمایی است که بیشتر عمر خود را به تعلیم و تعلّم روایات و سخنان معصومین (علیهم السلام) و عبادت و خدمت به مردم گذرانده است. ایشان مدت 36 سال از عمر خود را در تطبیق و بررسی روایات کتب اربعه شیعه گذرانده و این امر ارادت و تقیّد ایشان را به تبعیّت از معصومین (علیهم السلام) به اثبات می رساند.

گنبد سبز خراسان,میدان گنبد سبز

گنبد سبز از داخل ساختاری چهار ضلعی و در نمای بیرونی بدلیل وجود طاق نماهای دو اشکوبه زوایای آن شکل هشت گوشه دارد. پایه‌های اطراف طاق ها تا پیشانی بنا و بخش فوقانی ازاره‌های پیرامون نمای خارجی آن، مزین به کاشی های معرق و متنوعی است که علاوه بر زیبائی، بیانگر شیوه تزئینی دروه صفویه است.

تاریخچه گنبد سبز,تصاویر گنبد سبز,گنبد سبز

فضای داخلی گنبد دارای کتیبه ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت ((نمقفه حسین بن محمد المشهدی)) و تاریخ 1058 قمری دیده می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.

تاریخچه گنبد سبز,تصاویر گنبد سبز,گنبد سبز

این مقبره مورد توجه و زیارت مردم مشهد (خصوصاً پیروان تصوف و عرفان) قرار گرفته است. در سال 1036 ساخته و در سال هاى 1055 تا 1058 تکمیل و تزئین شده است. شرح زندگانی و کرامات شیخ محمد مومن مشهدی، در کتابی با عنوان «گنبد سبز مشهد» به قلم مهدی قربانی منتشر گردید. متن این کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در یک جلد کتاب منتشر شده است و همچنین این کتاب مرجعی معتبر برای دانشجویان تاریخ و باستان‌شناسی برای کارهای پژوهشی و علمی شناخته شده است.

تاریخچه گنبد سبز,تصاویر گنبد سبز,گنبد سبز

نتیجه کاوش های باستان شناسی در مورد گنبد سبز نشان می‌دهد که بنا بر فراز دو سردابه کوچک و بزرگ تدفینی مجاور همدیگر که دارای بقایای انسانی بوده‌اند ساخته شده است. در این سردابه‌ها قطعات پراکنده سفال لعابدار با رنگهای سبز، آبی، سفید آبی، فیروزه‌ای و قهوه‌ای جمع‌ آوری شده اند.

گنبد سبز مشهد در سال 1356 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1370 در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس : خراسان رضوی - مشهد - خیابان آخوند خراسانی، آخوند خراسانی 18
فاصله زمانی تا مشهد : 12 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : ۴٫۵ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *