051-36040039

کلات نادری مشهد

5387 ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
[تعداد: 6    میانگین: 3.7/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

باغ کلات نادری در شهر کلات به فاصله 145 كيلومتري شمال مشهد در بستری کوهستانی و بيضي شكل در دامنه شمالي كوه هاي هزار مسجد واقع گرديده است. دژ تاريخي كلات حدود 26 كيلومتر طول و 12 كيلومتر عرض دارد. بنا به موقعيت و وضعيت طبيعي خود در طول تاريخ همواره از اهميت نظامي فراواني برخوردار بوده است.

باغ کلات نادری و عمارت خورشید برای آرامگاه نادرشاه افشار در سال 1160 هجری قمری به دستور وی ساخته شده است. این بنا بعدها در دورانی که آل جلایر در این منطقه حکمرانی داشتند با تغییرات اندکی به صورت کاخ مورد استفاده قرار گرفت. عمارت خورشید با معماری ویژه ایرانی، با بخشی استوانه‎ای شکل (94/20 متر از کف زیر زمین و 30/11 متر بلندتر از پوشش طبقه هم کف) ساخته شده است.

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

از آثار تاريخي كلات: بند نادري، قلعه فرود برج هاي نگهباني، كتيبه نادری، بقاياي دروازه ارغونشاه، بقاياي آب انبارها و اقامتگاه نادرشاه درخشت بعلاوه دو اثر تاريخي عمده كاخ خورشيد و مسجد كبود گنبد را می توان نام برد. کلات نادری باغی چهار ایوانی است که در چهارسوی آن نهر آب و گل و ایوان های بزرگ تر بنا گردیده است. این چهارسو از چلیپا الهام می گیرد و در باغ های ایرانی کاربرد بسیار دارد.

عمارت خورشید کلات نادری,کاخ خورشید کلات,کلات مشهد

بسیاری معتقدند که سنگ تراش‎ های این بنا را نادرشاه از هندوستان آورده باشد زیرا سنگ های پر حجم و سنگین بنا، که موضوع آن‎ ها انواع میوه‎ های گرمسیری و پرندگانی چون طوطی است، در حالیکه در آن زمان میوه‎ هایی چون موز، آناناس و … در ایران وجود نداشته است تا سنگ تراشان ایرانی توانسته باشند شبیه آنها را حجاری کنند. در این باغ 220 عدد درخت چنار کاشته شده که باغ با این درختان شکل گرفته است. در حال حاضر منبع آبرسانی اولیه باغ از بین رفته است و آب باغ توسط آب انباری که در زیر پیاده ‎رو انتهای شرقی باغ ایجاد شده تأمین می‎شود.

کلات نادری

مرکز شهرستان کلات، شهر کبود گنبد است. کلات به نام نادر شاه رقم خورده است. شهری که در میان کوه‌ های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی است. شهرستان کلات، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست با کشور ترکمنستان همجوار می باشد. از جنوب به کوه هزارمسجد و شهر مشهد، از سمت شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.

باغ کلات نادری,تصاویر کلات نادری,شهرستان کلات

کلات در لغت به معنی "آبادی و زیستگاه بر فراز کوه" است و همان‌ گونه که از نامش پیداست، فراز و فرودهای تاریخی‌ اش را با نادر تجربه کرده است. چون زمانیکه نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با ضعف حکومت مرکزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌ تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند