مقابر باغ گنبد سبز قم

بازدید : 1134 بار
باغ گنبد سبز,باغ گنبد سبز در قم,باغ گنبد سبز قم
تاریخچه : قدمت مقابر باغ گنبد سبز قم به قرن هشتم هجری قمری می رسد که در بخش شرقی شهر قرار دارد. در مقابر باغ گنبد سبز سه اثر برج آرامگاهی از قرن هشتم هجری قرار گرفته است. مکان باغ در محلی بنام دروازه کاشان قرار دارد و گنبدهای آن نیز به گنبدهای دروازه کاشان مشهور می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]

مردم شهر قم، این سه اثر را به شکل مجموعه مدفن های بزرگان اشعری و احیاکنندگان قم به نام های سعد، سعید و مسعود در عصر اسلامی می دانند. از نگاه هنر گچبری، مقابر گنبد سبز یکی از نمونه های بارز محسوب می شوند.

گنبدهای دروازه کاشان,مقابر باغ گنبد سبز,مقابر گنبد سبز

 باغ گنبد سبز شامل برج های مقبره ای افراد خواجه اصیل الدین، خواجه علی صفی و شخص گمنامی می باشد که در زیر گنبدها مدفون هستند. در برج مقبره خواجه اصیل الدین، دو تن از امیران خاندان صفی به سال 761 هجری قمری دفن می باشند. هم چنین برج مقبره خواجه علی صفی، محل دفن سه تن از خاندان صفی مربوط به سال 792 هجری قمری است. بنای برج مقبره شمالی نیز متعلق به اواخر قرن هشتم و اوایل قرن نهم هجری قمری می باشد.

مقابر گنبد سبز قم

بدنه استوانه ای شکل بنا به صورت دوازده وجهی بوده اما از داخل بنا به هشت ضلعی منظم تغییر شکل پیدا کرده است. انواع تکنیک های گچبری در تزیینات بنا به کار رفته که از گنبد سلطانیه تاثیر پذیرفته است. هم چنین نمونه هایی بدیع از نوع هنر معماری و سلیقه گچبری هنرمندان قمی در آن روزگار می باشد.

آدرس : قم - شهر قم، بلوار شهید روحانی
فاصله زمانی تا قم 13 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز قم ۴٫۲ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *