پل شکسته خرم آباد

16222 ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه پل شکسته خرم آباد به دوره ساسانیان مربوط میشود.

پل شکسته خرم آباد کجاست؟

پل شکسته خرم آباد از بزرگ ترین پل های سنگی ایران محسوب شده که برای گذر کاروانیان و سپاهیان ایرانی از شهر شوش به هگمتانه ایجاد گشت. پل شکسته یا شاپوری خرم آباد در حال حاضر از لحاظ قابلیت توریستی مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.

یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان پل شکسته یا پل شاپوری خرم آباد است که به گویش لری به طاق پیل اشکسه معروف می باشد.

این پل در ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک و در جنوب شهر خرم آباد در استان لرستان قرار دارد و پل شاپوری عامل مرتبط بودن غرب استان لرستان طرهان با شرق و از آن جا به خوزستان و تیسفون پایتخت ساسانیان بوده است.

مصالح به کار رفته در پل شکسته خرم آباد سنگ، ملات گچ و ساروج است. این مصالح از سنگ های قلوه ای رودخانه ها و لاشه سنگ در چشمه طاق ها شامل شده و از سنگ های پاکتراش در قسمت پایه ها استفاده گردیده شده است. پل شاپوری خرم اباد لرستان دارای کفی سنگ فرش بوده و نوع آن سنگ بلوک قرمز می باشد. این سنگ در اثر فرسایش آب از شکل کادر بودن خارج شده است.

معماری پل شکسته خرم آباد

پل شکسته خرم آباد تقریبا 230 متر طول و بیشتر از 19 چشمه طاق داشته که اکنون فقط 5 چشمه طاق آن باقی مانده است. چشمه طاق های پل شکسته به صورت جناقی قرار گرفته و سبک و معماری پل و موج شکن های آن به شکل لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده است.

پل شاپوری خرم اباد یکی از جاذبه های تاریخی لرستان می باشد که با شماره ثبت 1058 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است. پس اگر قصد سفر به نواحی غربی ایران را داشتید و تصمیم گرفتید به استان لرستان سر بزنید ما  شهر خرم آباد و بازدید از پل شکسته این شهر را به عنوان یک گردش میان راهی به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

آدرس پل شکسته خرم آباد : لرستان، شهر خرم آباد، ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک، انتهای خیابان تمدن

عکس پل شکسته خرم آباد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید