روستای حصار مشهد

29957 ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 29 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای حصار گلستان به قدمتی بیش از 400 سال رسیده است. روستای حصار با وجود 23000 نفر و 630 خانوار یکی از پر جمعیت ترین روستاهای این مرز و بوم می باشد.

روستای حصار گلستان کجاست؟

روستای حصار مشهد هر ساله گردشگران و زائران زیادی را از طریق تورهای مشهد گردی به سوی خود می کشاند، آب و هوای سرد و دلچسب روستای حصار گلستان مشهد باعث می شود تا لحظات خوشی را در آنجا سپری کنید. روستای حصار طرقبه مشهد در دهستان درز آب قرار دارد، این روستا در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده است. روستای حصار طرقبه به دلیل قرار گرفتن در حصار کوه های اطراف این نام را بر خود گرفته است.

وجود رودخانه، چشمه های پر آب، باغ‌ های میوه و مزارع سرسبز در روستا حصار مشهد باعث شده این روستا به عنوان یک منطقه گردشگری مناسب محسوب شود. خوراکی های بسیار خوشمزه و اصیل این روستا عبارتند از انواع اشکنه، بلغور شیر، خشکه انواع آلو، هلو، گیلاس و آلو خشک که به عنوان سوغات می توانید از آنها بهمراه ببرید. هر سال مسافران زیادی از نقاط دور و نزدیک به این روستای فوق العاده زیبا می روند و از طبیعت بکر این منطقه لذت می برند. 

در روستای حصار در مشهد چهار مسجد، یک حسینیه، سه مدرسه، مرکز بهداشت، مرکز پستی، شرکت تعاونی روستایی و دهیاری وجود دارد. روستای حصار گلستان طرقبه بعد از سال 1359 از برق، آب، لوله کشی و خطوط تلفن برخوردار شده است. بیشتر مردم روستا به شهر‌های تربت حیدریه، مشهد، گرگان و تهران مهاجرت کرده اند. مردم روستا بیشتر به کشاورزی، باغداری، دامپروری و قالیبافی مشغول هستند.

هسته اصلی روستا حصار بینالود در محله پایین حصار بدور مسجد قدیمی آن شکل گرفته و در همان منطقه تکیه و حمام قدیمی پایین توسط قرشمارها احداث شده بود که در حال حاضر حمام قدیمی تخریب گشته است. زبان مردم این روستا فارسی و به لهجه تربتی و نیشابوری صحبت می ‌کنند‌. دین اهالی این روستا اسلام و مذهب آنها شیعه اثنی عشری است. قبل از انقلاب تعدادی خانواده از فرقه بهائیت نیز در این روستا ساکن بودند.

آب و هوای روستا حصار طرقبه در تابستان معتدل است و به همین دلیل باغ های زیادی در این روستا بوجود آمده است. این روستا زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک دارد، حتماً پاییز آن را از نزدیک ببینید تا یکی از بهترین پائیزهای عمرتان شود.

مرگ و میر افراد مسن زیاد و تولد کم بعلاوه مهاجرت نسل جوان باعث شد تا جمعیت 5500 نفری سال 1357 به 2500 نفر و درسال 1385 به 1944 نفر و در حال حاضر به 1718 نفر تبدیل شود. امّا هنوز هم آب و هوای منطقه حصار یکی از بهترین گزینه ها برای ییلاق مشهد است و گردشگران تور مشهد بسیار زیادی به این منطقه می آیند.

عکس حصار گلستان طرقبه مشهد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • محمد

    روستایی بسیار زیبا و با ویژگی هایی متمایز