قلعه چالشتر شهرکرد

14779 ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه قلعه چالشتر به دوران قاجار برمیگردد.

قلعه چالشتر کجاست؟

استان چهارمحال بختیاری از جمله استان های کوهستانی کشور می باشد که با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد، جاذبه های تاریخی فراوانی را در خود جای داده است. قلعه چالشتر شهرکرد که با نام قلعه خدارحم خان چالشتر نیز شناخته می شود از جمله جاذبه های تاریخی این استان می باشد که در 6 کیلومتری شمال شهرکرد و شهرستان چالشتر واقع شده است. قلعه چالشتر شهرکرد این بنا تاریخی از جمله بناهای ساخته شده در دوره قاجار می باشد که پروژه ساخت آن در سال 1323 هجری قمری به پایان رسید.

پلان قلعه چالشتر

قلعه چالشتر چهارمحال و بختیاری توسط خدا رحم چالشتری با تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی با مساحتی حدود 12 هزار متر مربع ساخته شده است. این قلعه دارای چهار دروازه می باشد و مسجد و خانه خان در وسط آن قرار گرفته اند. علاوه بر این، این قلعه دارای بخش های مختلفی همچون اصطبل‌، انبار، حمام و … می باشد. ساختمان اصلی قلعه چالشتر در شهرکرد دارای 5 اتاق و 5 ایوان می باشد. اتاق های این قلعه با نقاشی هایی که از سبک نقاشی انگلیسی الهام گرفته شده اند، تزیین شده اند. علاوه بر این بر روی دیوار های این قلعه نقاشی هایی از داستان لیلی و مجنون، یوسف و زلیخا و همچنین آیاتی از قرآن به چشم می خورد.

بخش شمالی این مجموعه تا دهه هفتاد هجری شمسی مورد استفاده قرار می گرفت ولی بخش جنوبی آن که ویران شده بود نیاز به مرمت داشت و مورد بازسازی قرار گرفت.

قلعه چالشتر شهرکرد یکی از جاذبه های تاریخی استان چهارمحال بختیاری می باشد که در تاریخ 27 مرداد 1377 با شماره ثبت 2924 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در تور شهرکرد گردی از این قلعه زیبا و تاریخی دیدن کنید.

آدرس قلعه چالشتر : استان چهارمحال بختیاری، شهرستان شهرکرد، شهر چالشتر

عکس های قلعه چالشتر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید