صنایع دستی همدان

52344 ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 56 امتیاز : 4.1]

صنایع دستی شهر همدان، قدمتی به اندازه تاریخ کهن آن دارد. صنایع دستی همدان، میراث معنوی این استان محسوب می شوند. در کنار آثار تاریخی، صنایع دستی شهر همدان، توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. همچنین علاوه بر شهرت داخلی، در سطح بین الملل و صادراتی نیز زبان زد است. صنایع دستی همدان قالی بافی، چرم دوزی، گلیم، مرواربافی و گیوه بافی می باشد، و از همه مهم تر میتوان به سفال و سرامیک لالجین اشاره کرد.

صنایع دستی دیگر این شهر عبارتند از :

 • منبت کاری
 • معرق کاری
 • مسگری
 • قلم زنی
 • سنگ تراشی
 • طلاکوبی
 • نقره کوبی

سفال لالجین همدان

در بازارها و بازارچه های صنایع دستی اطراف آثار تاریخی همدان آنچه بیشتر از همه خودنمایی می نماید، اشیاء سفالی، در رنگ ها و طرح های مختلف است که نظر همگان را به خود جلب می کند. شاید بتوان گفت هنر ساخت وسایل گلی، یکی از اولین هنرهایی است که بشر آموخت و به این وسیله مایحتاج مورد نیاز زندگیش را ساخت. لالجین همدان هم در زمینه سفالگری قدمتی بیش از 700 سال دارد. این اشیاء زیبا در شهر همدان یافت می شود و می توانیم بعنوان یادگاری از سفر به همدان، همراه خود ببریم. ظرف، تابلو،مجسمه، ترکیب سفال با دیگر هنرها مانند چوب، منبت، مینا کاری و … آثاری است که به چشم میخورند.

سفال لالجین همدان را میتوانیم به دو بخش تقسیم کنیم بخش اول آنچه در 70 سال پیش، تولید می شد که از لحاظ شکل ظاهری و اندازه متفاوت است و بیشتر برروی آن طرح و نگارهای زیبا کشیده شده است. بخش دوم بازمیگردد به 30 سال گذشته، آنچه ساخته شد در رنگ های ساده بود گاهی به سبک چینی سفید هم دیده میشد. برای آشنایی بهتر با هنر سفالگری همدان پیشنهاد می کنم حتما بازدیدی از موزه ی سفال که در یکی از محله های قدیمی همدان است، داشته باشید.

چرم همدان

استان همدان به دلیل آب و هوای مناسب، در زمینه دامپروری قدمت طولانی دارد و سابقه تولید چرم در این منطقه به بیش از 3000 سال می رسد . در زمان های گذشته همدان در زمینه تولید چرم و چرم دوزی آن پیشتاز بوده است و این شهر به دباغخانه معروف بود، و کارگاه هایی مختص دباغی پوست حیوانات وجود داشت که امروزه خیلی از آن ها تعطیل شده اند. در گذشته چرم همدان شهرت بسیاری داشته و به دیگر کشور های هم صادر می شده است. کمربند، کیف، کفش، جاکلیدی و لباس های چرم دست سازهایی هستند که توسط هنرمندان این حرفه ساخته می شوند. همچنین ناگفته نماند اولین کارخانه چرم سازی ایران در شهر همدان تاسیس شد. پس یکی از بهترین سوغات های همدان، صنایع چرم این شهر است.  

قالی بافی همدان

در بسیاری از شهرهای ایران هنر قالی بافی رونق دارد. شهر همدان به دلیل رونق کشاورزی و دامداری و تولید پشم و نخ های مرغوب یکی از پیشگامان در این زمینه است. هنرمندان قالی باف همدان مانند سایر شهرها، سبک و سیاق خاص خود را در بافت فرش دارند. ویژگی هایی که می توان به آنها اشاره کرد استفاده از پشم های دست ریس شده و رنگرزی طبیعی همچنین طرح های شکسته و هندسی می باشد.

ماهی و ترنج هم طرح هایی هستند که بیشتر به چشم میخورند همچنین برای رنگ آن از شیره ی گیاهان استفاده می کنند که به اصطلاح قالی هایی با رنگ های ثابت گفته می شوند و هر چه کهنه تر شوند زیبایی آن ها بیشتر خواهد شد. اما امروزه از رنگ های شیمیایی استفاده می کنندکه بعد از مدتی قالی ها رنگ پریده می شوند. قالی های همدان اسم های گوناگونی دارند که پنج چارک و دوزرعی طرفداران بسیاری دارد. فرش های خرکی، کناره، پشتی، روکرسی مشتری کمتری دارد. در این بین میتوان تابلوفرش های زیبا و نفیسی هم یافت.

گلیم همدان

گلیم فرش بافته شده ی صاف و یا قالی بدون گره، پرز و خواب می باشد. معمولا گلیم هنر دست عشایر هر منطقه است که برای استفاده خود می بافند همدان هم در زمینه بافت گلیم در ایران جایگاه بالایی دارد. نقش و طرح گلیم در هر منطقه مختص خودش است و میتوان از روی طرح هر گلیم گفت از کدام شهر است . نقش گلیم همدان گل لاله، خرچنگی، زنگوله، گل سبدی، گل قندی، ضربدری، دست دلبر، جناقی و اسلیمی است. شهر نهاوند استان همدان،در این صنعت پیشروتر است و گلیم های این منطقه جزو کالاهای صادراتی می باشد .

مروار بافی همدان

مرواربافی هنری با عمر 50 سال، در همدان است. مروار در بخش هایی از استان همدان کشت می شود که کیفیت و مرغوبیت ترکه هایش آن را مناسب برای بافت انواع محصولات حصیری کرده است. مروار بافی علاوه بر استان همدان، در دیگر شهرهای ایران هم انجام میشود ولی چوب مورد نیازشان را، از همدان تامین میکنند. این بافته های زیبا را می توان در شکل انواع سبدها، مبلمان، میزو صندلی و …. دید. شیوه ی بافت به این صورت است که ترکه هایی که قابلیت تقسیم شدن به سه یا چهار قسمت دارند را جدا کرده و می خیسانند تا منعطف شود و پس از آن به شیوه ی مخصوص خود شروع به بافت می کنند. این سبدهای زیبا را میتوان بعنوان یادگاری از صنایع دستی استان همدان بهمراه خود به شهرمان ببریم چون کمتر کسی این سبد بافی همدان را می شناسد. 

گیوه بافی همدان

گیوه یک نوع پاپوش است که در گذشته طرفداران بسیاری داشت، بزرگترین مزیت گیوه سرد بودنش بود که در فصل تابستان استفاده می شده است. در این حرفه کفش هایی می دوزند که رویه آن نخ های پنبه ای و زیرش از چرم درست می شود. امروزه کفش های صنعتی جای آنها را گرفته اند، و تقریباً میتوان گفت دیگر تولید نمی شوند امّا در چند روستای همدان زنان به این هنر مشغولند و منبع درآمد خوبی از این راه دارند. اگر هنوز مشتاق خریدن یک پاپوش خنک هستید می توانید گیوه را از روستاهای دهفول، آرتیمان، فهرومند و کفراش تهیه کنید.

طلاکوبی همدان

یکی دیگر از هنرهای دستی که بسیار ارزشمند و دارای پیشینه درازیست طلاکوبی همدان است. در این هنر شاهد نقش و نگارهای زیبا و متفاوتی هستیم که هنرمندان با ابزار دست خود بر روی صفحات طلا و یا ورق های نازک طلا نقوش را حکاکی می کنند. طلاکوبی با توجه به قرارگرفتن بر روی فلزهای متفاوت نام های متفاوتی نیز دارد مثل طلاکوبی بر روی فولاد، طلاکوبی روی نقره، طلاکوبی روی شیشه و … نقوش انتخاب شده توسط استادکاران بر روی صفحات نازک طلا نقش می بندد و سپس این ورق ها بر روی ظرف یا شیء مورد نظر نصب می شود که به این هنر پر زحمت و زیبا طلاکوبی می گویند. ظروف طلاکوبی بسته به میزان و گرم طلای کارشده قیمت می یابند، در سفر به همدان از این کالای نفیس با خود به یادگار ببرید.

منبت و مبل ملایر همدان

مبل ملایر یکی دیگر از صنایع دستی استان همدان است که دارای شهرت بسیاری می باشد تا حدی که 63 درصد از مبل منبت کاری شده کل شکور از ملایر تامین می شود. در همدان جشنواره مبل و منبت ملایر طرفداران بسیاری دارد به صورتی که هر ساله برای ارائه محصولات در ملایر غوغایی بپا می شود تا بتوانند خود را به این جشنواره برسانند. مبل ملایر بخاطر منبت کاری خود منحصر به فرد است و طرح های زیبا منبت کاری این شهر فرا کشوری شده است. همسایگان کشور گاهی اوقات از شهر ملایر مبل تهیه می کنند.

علاوه برمبل محصولات منبت کاری در این شهر رواج دارد و به کل کشور صادر می شود. منبت کاری، خراطی و ظربف کاری از جمله هنرهای چوبی است که در این شهر انجام می شود. علت شهرت مبل شاملو و آرزمان بخاطر این است که دو روستای دهنو آرزمان و حسین آباد شاملو در تولید مبل سالیانه حرف اول را در ملایر می زنند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • elham

  با سلام خدمت دوستان
  همدان تشریف آوردید یک سر به بازار بزرگ همدان بزنید خالی از لطف نیست …

 • سحر

  من عاشق همدانم.به نظرم کارهای سفال و قلم زنی همدان حرف نداره …

 • سیامک

  سلام بسیااااااااار عالی ممنون از سایت باحالتون
  همدان واقعا بی نظیره خیلی قشنگه و مخصوصا خیلی تمیزه منکه صفا کردم توی سفر آخرم به همدان.

 • وفا مروی

  عجیب ترین شهری که تاحالا تو عمرم دیدم

 • علی دیداری

  با سلام من دانشجوی گردشگری هستم و سعی کردم بیشتر شهرهای ایران رو ببینم واقعا ایران جاهای دیدنی زیادی داره و علاوه بر خود مکان و شهر فوق العاده محصولات با کیفیت و متنوعی داره بخصوص توی سوغاتی های یک استان یا شهر میشه تنوع زیادی رو مشاهده کرد من بشخصه از هر شهر یه سوغاتی گرون قیمت برای خودم خریدم تا یه کلکسیون از کل ایران ور داشته باشم