MENUMENU
051-36040039

آبشار قره سو مشهد

17803 ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
[تعداد: 13    میانگین: 3.4/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قره سو نامی ترکی است و معنی آن آب سیاه است. آبشار قره‌ سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو قرار دارد. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریا درقسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد واقع شده است. جاده آن پیش از تونل ورودی شهر از ابتدای جاده کلات – درگز جدا می شود و بعد از 5 کیلومتر درجهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد.

طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی، آبشارهای بلند با دره‌ های تنگ، وجود هشت آبشار و چشمه‌های خنک و نردبان‌ های فلزی (تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار) از مواردی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می‌کنند.

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,جاذبه های گردشگری مشهد

ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماماً سنگریزه ای (صخره ای) و در اطراف آن لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار دیده می شود. آبشار قره سو چند آبشار کوتاه و بلند دارد که حداکثر ارتفاع آن هشت متر است.

قره سو کجاست,قره سو کلات,قره سو مشهد

در سمت چپ دره ای فرعی و کوچک وجود دارد. در ابتدای مسیر به خرابه های نانوا خانه نادرشاه می رسیم. در زمان نادر زنانی در اینجا نان می‌پختند و به صورت زنجیره انسانی دست به دست نان‌های داغ را تا عمارت خورشید حمل می‌کردند تا به دست شاهنشاه برسانند. آبشار قره سو از سطح دریا حدود 1190 متر می‌باشد. آبشارهای این منطقه به مصرف باغات و آب شرب اهالی در پایین دست می‌رسد. دره‌ های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره‌هایی 90 درجه و سر به فلک کشیده این مکان را زیباتر نموده است. این آبشارها نردبان دارند و می توان به آسانی از آنها عبور کرد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی، جنگل ارس که درختچه های بسیاری دارد، دیده می شود.

مکان های دیدنی مشهد

برای بالا رفتن از آبشار، نردبان‌های فلزی گذاشته شده است. هنگام بالا رفتن از آبشار، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد (فصل بهار)، امّا در مواقعی که آب کمتر می‌شود (فصل تابستان)، فقط سبب خیس شدن افراد می‌شود. دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود دارد. مسیر اول از شهر مشهد از طریق میدان امام حسین (ع) به سمت شهر کلات نادری، که 145 کیلومتر است و 5 کیلومتر بعد از شهر کلات در حاشیه سمت چپ جاده، روستای قره‌ سو واقع است.

مسیر دوم از طریق قوچان و درگز به کلات نادری به این صورت که از شهر قوچان مسیر 110 کیلومتری به شهر درگز و از آنجا مسیر 80 کیلومتری به سمت کلات طی شود ولی این مسیر بسیار پر پیچ و خم و دارای گردنه و سربالایی و سرازیری است. از این مسیر 5 کیلومتر مانده به شهر کلات، روستای قره‌ سو قرار دارد.

آبشار قره سو کلات,آدرس قره سو,جاذبه های گردشگری مشهد

براي رسيدن به قره سو قبل از تونل ورودي كلات بايد توقف كنید و حدود يك كيلومتر در جاده درگز بروید تا در سمت چپ جاده، جاده اي ۴ كيلومتري به سمت قره سو نمايان شود. بعد از طي مسافت ۴ كيلومتري با روستای قره سو مواجه می شوید و بعد از حدود ۲۰ دقيقه پياده روي در امتداد رودخانه به ابتدای مسير آبشارها مي رسيد. این مکان به دلیل زیبایی که دارد مسافران زیادی را مجذوب می کند و اکثر کسانیکه در تور مشهد شرکت می کنند، از این مکان بازدید می نمایند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • fereshte

    سلام واقعا این منطقه بینظیره البته کمی از مشهد دوره ولی ارزش رفتنو داره . شخصا یک بار از این منطقه دیدن کردم اما بسیار خاطره انگیز و زیبا بود
    ممنون

    • خانم گنجعلی

      با سلام بسیار عالی، ممنون از دقت نظر شما. بنظر من هم این مکان فوق العاده زیباست …