روستای اسفیدان بجنورد

19709 2018/05/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]
آدرس

اسفیدان نام روستایی در بجنورد است که به دلیل معماری پلکانی منحصر به فرد، لقب ماسوله شمال شرق ایران را به خود اختصاص داده است. معماری خانه های پلکانی یکی از بی نظیر ترین نوع ساخت خانه های روستایی است که چندین نمونه آن در ایران به چشم می خورد که روستای اسفیدان بجنورد نیز از آن جمله می باشد. روستای اسفیدان که با نام اسپیدان نیز شناخته می شود، دارای مناظر طبیعی و جاذبه های تاریخی فراوانی است که باعث شده تا گردشگران زیادی از سراسر ایران برای دیدن این حجم از زیبایی به آن سفر کنند. طبیعت روستای اسفیدان به قدری محصور کننده است که در سال 1385 این روستا به عنوان زیباترین روستای ایران شناخته شد. چندین قله مرتفع در اطراف روستا وجود دارد که در اغلب ایام سال پوشیده از برف می باشند و سبب آب و هوای بی نظیر در روستا شده اند. کوه اسب از سمت شمال غرب، کوه آق قیه در جنوب شرق و تنگه دهیرمزه از سمت جنوب غرب با روستای گردشگری اسفیدان همسایه هستند.

جاذبه های طبیعی روستای اسپیدان خراسان شمالی مثال زدنی می باشد. آبشار و چشمه آب معدنی هنرور، غار خزانه، غار ییجت، دره و آبشار بهارگاه، دره و آبشار هینورد از جمله مناظر طبیعی روستای اسفیدان هستند. در روستای اسفیدان شاهد وجود چندین جاذبه تاریخی نیز می باشیم. بقعه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر یکی از بناهای آرامگاهی درون روستای اسپیدان است که مردم روستا احترام ویژه ای برای آن قائل هستند. قدمت این امامزاده بیش از هزار سال می باشد. یکی دیگر از بقاع متبرکه روستای اسپیدان، متعلق به شیخ محمد رضا ربانی است که معروف به حاج آخوند است و در نزد مردم روستای از شان و منزلت ویژه ای برخوردار است. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری روستای اسپیدان درخت سندل است که به عنوان سمبل روستای اسفیدان شناخته می شود. در گذشته 17 اصله درخت سندل در روستای اسپیدان وجود داشته که امروزه فقط دو اصله از آنها سالم مانده اند. اهالی قدیمی عمر درختان مذکور را بالغ بر 1200 سال تخمین می زنند. تاش قلعه یکی دیگر از جاذبه های تاریخی روستای اسپیدان است که به صورت دیواره ای صخره ای در غرب روستا واقع شده است. از دیگر جاذبه های اعجاب برانگیز این روستا نیز می توان به گورستان قدیمی آن اشاره کرد. مرده ها در این گورستان در جهت شرق دفن شده اند و برخی نیز عمودی به خاک سپرده شده اند.

از جمله سوغات اسفیدان می توان به ماهی قزل آلای اسفیدان اشاره کرد که بسیار مشهور می باشد. گردو مرغوب نیز در اسفیدان در دسترس گردشگران قرار دارد. چادر شب و فرش های گل ابرشیم نیز جزو صنایع دستی اسفیدان هستند که توسط زنان روستا تولید می شوند. بهترین زمان سفر به روستای توریستی اسفیدان فصول بهار و تابستان می باشد. نشاط آوران بازدید از روستای اسفیدان را به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی استان خراسان شمالی به شما پیشنهاد می کند.

در ادامه می توانید تعداد بیشتری عکس روستای اسفیدان را مشاهده کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید