صنایع دستی اصفهان

73389 2015/11/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 247 امتیاز : 4.2]

صنایع دستی اصفهان دارای شهرت جهانی می باشد و بسیاری از مردم دنیا، ایران را با سوغات و صنایع شهرهایی نظیر اصفهان می شناسند. صنایع دستی و سوغات اصفهان را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان می توان تهیه کرد.

صنایع دستی اصفهان، قدمتی طولانی دارد به بلندای تاریخ، اوج رونق و شکوفا شدن این هنرهای زیبا دوران صفویه بود، از آن زمان این مهارت از هنرمندان و استادان بزرگ، با روش استاد شاگردی، نسل به نسل منتقل شد تا به امروز. صنایع دستی شهر اصفهان پستی بلندی های زیادی داشته است. پس از رونق دوران صفویه، بازار این حرفه در زمان قاجاریه از رونق افتاد و بعد از انقلاب مشروطه، جان تازه ای گرفت و خوشبختانه هنوز هم پابرجاست.

با عبور از بازارهای قدیمی اصفهان و وجود سوغات و صنایع دستی اصفهان، گردشگران خارجی و داخلی زیادی را در حال خرید و جست و جو این آثار زیبا می بینید.  صنایع دستی زیبای اصفهان قلم زنی، میناکاری، خاتم سازی، پارچه قلمکار، ملیله سازی، فیروزه کوبی هستند، که توضیح مختصری درباره آنها بیان خواهیم کرد.

از جمله دیگر صنایع دستی اصفهان، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • قالی بافی
 • نگارگری
 • منبت کاری
 • نمدمالی
 • تراش مس
 • صحافی
 • ضریح سازی
 • معرق
 • سرمه دوزی

میناکاری اصفهان

میناکاری هنر تزئین فلزات با مواد رنگین مات یا شفاف با مدد گرفتن از آتش است. این هنر شامل فعل و انفعالات پیچیده شیمیایی است و یک هنر آزمایشگاهی محسوب می شود و در حقیقت اشیایی را شامل می شود که از ترکیب اکسید فلزات با برخی نمک ها در اثر حرارت تزئین یافته است. میناکاری می تواند بر روی سفال و شیشه نیز انجام شود. در مغازه های صنایع دستی اصفهان و حتی دیگر شهرها ظروف و اشیاء نیلگون رنگی، دیده می شود که یکی از پر طرفدار ترین صنایع دستی اصفهان است.

در مورد زمان پیدایش این هنر زیبا اطلاعات دقیقی در دست نیست و تنها، نمونه های محدودی از دوران صفوی باقیمانده است و بعد از آن در دروان قاجار نمونه های اندکی همچون سرقلیان و کوزه قلیان و .. که میناکاری بوده، به چشم میخورد. پس از آن، دوران پهلوی شروع خوبی برای این هنر بود، که استاد “شکرالله صنیع زاده” آن را توسعه داد.

 عناصر اصلی هنر میناکاری، فلز و آتش است و بعد از آن رنگ هایی ک به آن جلوه می دهد. روی طلا و نقره می توان میناکاری انجام داد ولی مس فلز اصلی انجام این کار است. زیباترین اشیای میناکاری که نظرها را جلب می کند ظروف تزئینی، گلدان، زیور آلات، جعبه لوازم آرایش، تابلو و … است. هنر اصیل در صنایع دستی اصفهان میناکاری بر روی فلز است.

قلم زنی اصفهان

قلم زنی یکی از پر رونق ترین صنایع دستی اصفهان است. قلم زنی هنری است، که شاید از همان ابتدای زندگی بشر بوجود آمد. قلم زنی همان هنر حکاکی کردن روی سنگ (حجاری)  بوده که طی مراحل مختلف در طول تاریخ، بر روی فلزهای گرانبها انتقال یافت.

هنر قلم زنی، کنده کاری و ایجاد نقش و طرح با قلم و ضربه چکش، روی اشیای فلزی است. طلا، مس، برنج، نقره، آلیاژ مس و برنج فلزاتی هستند که برای قلمزنی عموماً استفاده می شوند. اشیای بسیاری مانند ظروف، گلدان ها، تابلوها و … با هنر قلمزنی آراسته شده اند، که زیبایی خیره کننده شان نظر همه را به خود جلب می کند.

پارچه قلمکار اصفهان

یکی دیگر از صنایع دستی اصفهان پارچه قلمکار است. تاریخ پیدایش هنر قلمکاری به زمان حمله مغول ها باز می گردد، که نوعی ایده ی جدید از هنرمندان ایرانی بود. سپس در دوران صفویه گسترش یافت. در زمان شاه عباس صفوی از این پارچه های زیبا برای دوخت لباس استفاده می شد و توجه درباریان را به خود جلب کرد بطوری که لباس هایشان را با این پارچه ها تهیه می کردند. پارچه های زمان صفوی بسیار پرکار بود و کمتر جای خالی در آن ها دیده می شد. امّا از رونق آن در دوران قاجار کاسته شد، سپس در دوران پهلوی اول با دادن تمهیدات ویژه سبب رونق حرفه قلم کاری روی پارچه شدند. امروزه در خانه هر ایرانی، می توان یکی از این پارچه های زیبا را دید.

هنر سنتی قلمکاری به معنای تصویر کردن نقوش و طرح هایی بر روی پارچه ساده از جنس کتان و کرباس می باشد. اوایل این عمل با قلم مو انجام می شد ولی به علّت صرف وقت و هزینه، هنرمندان ترجیح دادند مهرهایی را حکاکی کنند، و این کار را برایشان ساده تر کرد. بیشتر طرح های که بر روی این پارچه ها دیده می شود تصویر عشاق، تصاویر تاریخی، تصویر شعرا، تصاویر طبیعت، بته و جقه که به نسبت بقیه طرح ها پرطرفدارتر است. این پارچه ها بصورت سفره، سجاده، لباس، روتختی و … عرضه می شوند.

خاتم کاری اصفهان

یکی دیگر از صنایع دستی اصفهان خاتم کاری است. قدمت این هنر هم به دوران صفوی بر می گردد، در آن زمان کاخ ها، رحل قران ها، میز و صندلی ها خاتم کاری شده بودند. ابتدا مرکز خاتم سازی، شهر اصفهان بود. امّا بعدها این هنر در شیراز رونق بیشتری گرفت و امروزه خاتم سازی شیراز جایگاه بالاتری دارد.

هنر آراستن سطح شی ها را بوسیله مثلث های کوچک، در طرح های مختلف را خاتم سازی می گویند. این مثلث ها از جنس عاج، استخوان، مفتول برنج، چوب و بعضی اوقات طلا هستند. خاتم اصفهان به روش خاتم شیراز ساخته می شود، گاهی با نقره یا مینا کاری همراه می شود، که در شیراز نمی توان دید. آثار زیبای خاتم سازی که در بازارهای اصفهان جلب توجه می کنند اشیای تزئینی، جعبه های زیبا، قاب عکس، شطرنج، تخته نرد و … هستند.

فیروزه کوبی اصفهان

فیروزه کوبی هنری است، که قدمت چندانی ندارد. فیروزه کوبی در مشهد انجام می شد ولی بعدها، حدود 70 سال پیش توسط “یوسف حکیمان” به اصفهان آورده شد. صنعتگران مشغول به این حرفه و تولیدات محدود است.  

ظروف فیروزه کوبی شده از جنس مس، نقره، برنج، برنز می باشند، در این هنر فیروزه هایی که از کارگاه های فیروزه تراشی شهرهایی مثل مشهد و نیشابور تهیه شده اند در اندازه های کوچکی، بصورت موزاییک بر روی اشیاء چسبانده می شوند. این هنر زیبا در ساخت آینه شمعدان، گلدان، ظروف و زیورآلات استفاده می شود.

گیوه بافی نشلج کاشان

گیوه بافی نشلج از صنایع دستی قدیمی شهر کاشان محسوب می شود. نشلج از روستاهای استان اصفهان است که از دیرباز در آن گیوه بافی مرسوم بوده و شهرت گیوه هایش بسیار است. در کتاب تاریخی من باب کاشان سال 1296 از این گیوه های نشلجی چنین یاد شده که مردان و زنان این روستا به بافتن گیوه مشغول هستند. مردان تخت گیوه را می کشند و زنان رویه ی آن را می بافند. تخت گیوه از پوست گاو، کتیرا و پارچه تهیه می شود که توسط آقایان روستا انجام می شود و پس از تمام شدن تخت گیوه رویه ی آن یا تخت کش را به زنان می سپارند تا آن را ببافند.

سرمه دوزی اصفهان

سرمه دوزی هنر اصیل زنان اصفهانی بوده است که تا امروز رواج پیدا کرده و در استان های مختلفی آن را مشاهده می شود. سرمه دوزی یکی از رودوزی ها بر روی پارچه ها است که موجب شکیل شدن و تزئین پارچه می گردد. عمده پارچه های سرمه دوزی ترمه می باشند اما سرمه را نیز بر روی پارچه های ساده و مخمل نیز می توان مشاهده کرد. انواع سرمه دوزی بر روی لباس ها، سر آستین ها، جانمازها و سجاده ها و … مشاهده می شود.

در سفر به اصفهان می توانید جانماز و سجاده های زیبا و بی نظیر هنر دست هنرمندان اصفهانی را از بازارهای سنتی تهیه کنید. طرح های سرمه دوزی در قالب های گل و بوته، بوته جقه و برگ و … است که در ابتدا طرح بر روی پارچه انداخته می شود و سپس توسط نخ سرمه دوزی دوخته می شود. نخ سرمه با الیاژهای متفاوت باعث می شود که طرح و قیمت هر کار فرق داشته باشد. قدمت سرمه دوزی را به دوران اشکانیان بسط می دهند اما از دیرینگی این هنر اصیل بر روی لباس ها مدرک مستند در دست نیست.

ملیله سازی اصفهان

ملیله سازی از ظریف ترین صنایع دستی اصفهان است. این هنر زیبا، نیاز به دقت، وقت و حوصله ی بسیاری دارد. گاهی در ساخت اجناس ظریف و زیبایی چون گوشواره و گل سینه از زرگران و میناسازان حرفه ای کمک گرفته می شود تا جلوه ی چند برابری داشته باشند. زیورآلات، ظروف و اشیاء تزئینی بسیار زیبایی با این هنر خلق می شود.

پیشنهاد ما به شما سفر به اصفهان است و در صورت امکان بازار های قیصریه، بازار مسگر ها، بازار اشرف، بازار ترکش دوز ها و از دیگر بازار های قدیمی این شهر دیدن کنید. بهترین بازار ها برای خرید صنایع دستی اصفهان، بازار های سنتی اطراف میدان نقش جهان می باشند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • Avatar
  غریب

  این پست ارزش پز دادن به همه جهانو داره
  واقعا سنگ تموم گذاشتین

  • امیر قمصری
   امیر قمصری

   ممنونم از شما دوست عزیز که همیشه به ما انرژی می دهید

 • Avatar
  منیره

  تمامی صنایع بسیار ظریف و زیبا هستن

 • Avatar
  بردیا

  تمام رومیزی های خونه ما پارچه قلمکار هستن
  در عین سادگی خیلی قشنگن

 • Avatar
  ترکی

  به شخصه هروقت برای خرید صنایع دستی اصفهان رفتم واقعا نتونستم انتخاب کنم
  بس ک همگی زیبا هستن
  تشکر

 • Avatar
  والد

  یه خسته نباشید به سازندگان این صنایع که هیچ چیز از زیبایی کم نمیذارن
  همچنین نویسنده این مقاله

 • Avatar
  منصور

  واقعا چ سایت کاملی هست نشاط آوران
  از وقتی واردش شدم نفهمیدم چطور تایم گذشت

 • Avatar
  نیما طالعی

  تولیدات فیروزه ای خیلی کم شده
  امیدوارم از بین نره

 • Avatar
  لطفعلی

  تولید بسیاری از این صنایع مثل قبل دیگه رواج ندارن
  جوونا نتونستن مثل قدیمی های این حرفه ها ادامه بدن این کار رو 🙁

 • Avatar
  ناظری

  حس و حالی ک بازاراهای اصفهان به آدم میده واقعا تکرار نشدنی هستش
  ممنون از شما

 • Avatar
  Like

  واقعا ممنون
  اگه اجازه بدین این مطلبو داخل سایتم بذارم
  البته با ذکر منبع

 • Avatar
  عرب

  جالبه نمیدونستم فیروزه کوبی دیگه داخل مشهد انجام نمیشه!!!

 • Avatar
  کلالی تژاد

  اکثر صنایع قدمت زیادی دارن و کاملا در دنیا شناخته شده هستن
  باید افتخار کرد

 • Avatar
  فربد

  وای خدا ملیله سازی واقعا کار مشکلی هستش
  خسته نباشید به شما

 • Avatar
  اراد

  وسایل خاتم کاری شده واقعا زیبایی خاصی دارن
  از نظر دکوراسیون چیزی نمیتونه جاشونو بگیره

 • Avatar
  Milad

  cheqadr in sanaye khooban
  tnQ

 • Avatar
  فواد

  بین این صنایع چیزی پیدا نمیشه ک داخلش ظرافت، دقت و حوصله در ساختش تاثیر نداشته باشه
  خسته نباشید به همه تولید کنندگان
  ممنون

 • Avatar
  تیموری

  سایتتون محشره
  همینجوری ادامه بدین

 • Avatar
  عالی

  متعجبم که سایت به این نوپایی اینقدر قدرتمند در زمینه گردشگری داره فعالیت میکنه
  خسته نباشید به همتون

 • Avatar
  درنا

  آثار میناکاری واقعا زیبان
  دوست داری ساعت ها بهشون نگاه کنی

 • Avatar
  لاله صبوری

  صنایع قلم زنی علاوه بر زیبایی خودشون
  قیمت زیادی هم دارن
  خخخخخخخ

  • امیر قمصری
   امیر قمصری

   به هر حال کار دست است دوست عزیز

 • Avatar
  ایمان

  من شخصا از قلمزنی نباتی در میدان نقش جهان اصفهان خرید میکنم.واقعا کاراشون زیبا و با کیفیته و علاوه بر اون خودشون تولید کننده و با تجربه هستن
  متاسفانه میدان نقش جهان پر از دلال و واسطه شده و خود هنرمندا زیاد داخلش نیسن

 • Avatar
  حسام

  تو خیابون استانداری و خ خافظ فروشگاه صنایع دستی هست که فقط کار میناکاری داره . کالاهاشون خیلی قشنگه توصیه می کنم تو اصفهان از این فروشگاه ها دیدن کنید

 • Avatar
  فهیمه

  قلم زنی و فیروزه کوبی اصفهانی ها رو خیلی دوست دارم .
  فک می کنم فقط تو اصفهان درست می کنن

 • Avatar
  شراره زمانی

  سوزندوزی هم یکی از صنایع دستی اصفهانه
  گل های خیلی قشنگی باهاش درست می کنن

 • Avatar
  امین نوروزی

  سلام من دوره پژوهش­ و مستندنگاری رشته­ های صنایع دستی گذروندم
  و تو بحث مستند نگاری و احیا رشته قلمکاری کار کردم
  اطلاعات خیلی مفیدی تو این مقاله ارائه کردید
  از مدیریت نشاط آوران ممنونم

 • Avatar
  کتایون

  صنایع دستی اصفهان خیلی تو دنیا شهرت داره
  مقاله تون عالی بود
  مرسی

 • Avatar
  بینام

  سلام شما حکاکی روی سنگ فیروزه هم انجام میدین؟؟اگه بله میشه قیمتش رو بگید و آدرستون کجاست؟؟ممنون میشم کمکم کنید

 • Avatar
  samira

  من فیروزه کوبی کار میکنم و میناکاری هم قبلا کار میکردم
  خیلی خوبهههه

 • Avatar
  rahi11

  این که میگن اصفهان نصف جهان واقعیت محض هستش خیلی هم عاااالی

 • Avatar
  سارا

  هنر نزد ایرانیان است و بس…..

 • Avatar
  محمدمهدی یزدانی

  عالی بود ممنون

 • Avatar
  هما

  من چند روز پیش یه سفره قلمکاری خریدم کیفیتش خوبه و نقش ظریف و قشنگی داره. خواستم اینجا به همه خانومایی که علاقمندن توصیه کنم سفره یا پارچه های قلمکاری بخرن و لذت ببرن