051-36040039
cheshmesabz1

دریاچه چشمه سبز مشهد

8853 ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
[تعداد: 11    میانگین: 4.4/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اطراف شهر مشهد دریاچه زیبا و چشم نواز چشمه سبز است . دریاچه چشمه سبز در مرتفع ترین نقاط رشته کوه بینالود واقع شده  و توسط دیواره های کوهستانی محصور شده است.

دریاچه چشمه سبز مشهد در حدود 20 کیلومتری روستای گلمکان و غرب شهر مشهد است. منطقه گلمکان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است، به همین دلیل باعث رویش گیاهانی مثل: بادام کوهی، زیره، خارشتر ، کاسنی و بابونه می باشد. هم چنین در این منطقه گردشگری مشهد جانورانی همچون آهو، گراز، بزکوهی، عقاب و کبک دیده می شود. باید برای رسیدن به چشمه سبز از  روستای گلمکان، یک مسیر کوهستانی ناهموار را طی نمود.

چشمه سبز,چشمه سو,دریاچه چشمه سبز

دریاچه طبیعی چشمه سبز مشهد در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا است و مساحت این دریاچه، 15 هکتار است و برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی از آب آن استفاده می شود.

برای کسانی که علاقه مند و دوستدار ورزش ماهیگیری هستند، دریاچه چشمه سبز مکان مناسبی برای ماهیگیران بوده و در آن ماهی های کوچک و بزرگی دیده می شود.

دریاچه چشمه سبز گلمکان,دریاچه طبیعی,دریاچه طبیعی مشهد

چشمه سبز از زمان های گذشته معروفیت و ارزش زیادی داشته و آب آن برای زردتشتیان از قداست خاصی برخوردار بوده است. یکی از پادشاهان ساسانی بنام یزگرد اول مسافت طولانی را برای شفا گرفتن از آب چشمه سبز با خدم و حشم خود طی می کرد و در کنار این چشمه اقامت می کرد.

دریاچه گلمکان

به دلیل تلفظ رایج مردم منطقه به جای تلفظ سبز، سوز تلفظ می شده و به چشمه سوز هم معروف است. این چشمه در شاهنامه به چشمه سو نام برده شده و هم چنین در کتاب قدیمی نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی، نام چشمه سبز ذکر شده است. به روایت فردوسی در سال 967، آب چشمه سرریز می شود و سیل مهیبی ایجاد می شود و مردم منطقه از این سیل به طلای بسیار نائل می شوند و با کالاهای هندی معاوضه می کردند.

چشمه سبز,چشمه سو,دریاچه چشمه سبز

چشمه اشتها از جمله چشمه های متعدد و معروف منطقه بینالود است. چشمه سبز به دلیل آب وهوای مطلوب دارای اهمیت بوده و در قدیم به خاطر آب فراوان و طول و عرض زیاد بحث برانگیز و مطرح شده بود.

آغوش دریاچه طبیعی چشمه سبز گلمکان به روی گردشگران و توریست ها باز بوده و هر ساله بسیاری به دامن این منطقه بکر مسافرت می نمایند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • آقای مهدی عدالتیان

    بسیار عالی