051-36040039
orumiye

سوغات ارومیه چیست

49795 ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
[تعداد: 112    میانگین: 3.8/5]

سوغات ارومیه تنوع بسیاری دارد که در این بخش سوغاتی های مشهور آن را معرفی می کنم. ارومیه یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هواست که پذیرای گردشگران زیادی بخصوی در فصل تابستان است. در کنار تمام زیبایی هایش مسافران، نگران تهیه ی سوغاتی برای دوستان و اقوامشان هستند که دراین سفر همراهشان نبوده اند و می خواهند هدیه ای از این شهر بهمراه خود ببرند. صنایع دستی و سوغات ارومیه با تنوع زیاد، هیچ مسافری را دست خالی به شهر و دیار خود نمی فرستد. نقل، شیرینی های سنتی ، عرقیات و حلوای هویج ارومیه جزء بهترین انتخاب ها، بعنوان سوغاتی شهر ارومیه هستند. دیگر سوغاتی های ارومیه عبارتند از:

 • انواع مربای محلی: سیب،آلبالو، به، گل محمدی، هویچ، هلو و... .
 • انواع شربت ها: آلبالو، گلاب، بادرنجو، بیدمشک و ... .
 • انواع نان ها: ارده، تنور چره، یخاچره، تاواچره، جزلا چره.
 • انواع ترشی: ترشی مخلوط، ترشی لیته، ترشی هفت بیجار.
 • شیرنی سنتی: تره حلوا، دوشاب حلوا، نساء حلوا

نقل ارومیه

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

یکی از معروفترین سوغاتی های شهر ارومیه نقل است. نقل از گذشته های دور در بین مردم ایران جایگاه خوبی داشته و جایگزینی برای قند، در کنار نوشیدن چای می باشد. همچنین در بسیاری از محفل ها و مهمانی ها می توان رد پای آن را دید. درست کردن نقل امروزه دردسر کمی دارد و با دستگاه این کار انجام  می شود. اما در گذشته کار بسیار مشکلی بود . نقل یکی از فرآورده هایی است که از شکر تهیه می شود شکر را حرارت می دهند تا ذوب شود و سپس مغزهایی که باید به آن افزوده شود را اضافه می کنند و در نهایت اسانس مورد نظر را می افزایند. در واقع نقل را می توانیم به سه قسمت تقسیم کنیم هسته، روکش و طعم دهنده. که بر این اساس انواع مختلفی دارند. روکش سفید از شکر تهیه می شود. در هسته آن معمولا بادام، گردو و پسته قرار می دهند. طعم دهنده رایج در ارومیه بیدمشک، دارچین، زعفران، وانیل، اسانس میوه های مختلف می باشد. همچنین از نظر اندازه ریز، متوسط و درشت هستند. میتوان گفت نقل، یکی از خوشمزه ترین سوغات های ارومیه است که هیچ مسافری براحتی نمی تواند از کنار آن بگذرد.  

در زیر به تعداد نقل هایی با طعم های مختلف اشاره شده:

 • نقل بیدمشک
 • نقل زعفرانی
 • نقل گل محمدی

نقل بیدمشک ارومیه:

سوغاتی معروف ارومیه,سوغاتی های شهر ارومیه,شیره انگور

بیدمشک یکی از گیاهان بومی ارومیه است، برای تهیه نقل بیدمشک، خلال بادام را برای مدتی در گیاه بیدمشک می خوابانند سپس روکش سفید را از شکر و آب تهیه کرده و با هم ترکیب می کنند، تقریبا نقل آماده است. اما این پایان کار نیست در پایان کار به نقل ها عرق بیدمشک اضافه می کنند تا خوش طعم و عطر شود. عمل معطر کردن خلال بادام با خشک شده ی گیاه بیدمشک هزینه بر است و امکان دارد خیلی ها از اسانس های غیر طبیعی استفاده کنند، پس با دقت خرید کنید. نقل بیدمشک به نقل ابریشمی هم معروف است چون ظاهری سفید همچون ابریشم دارد. به نظر من یکی از خوشمزه ترین انواع نقل است و می تواند سوغاتی خوبی از شهر ارومیه باشد.

نقل زعفرانی ارومیه:

صنایع دستی و سوغات ارومیه,نقل ارومیه

مراحل تهیه نقل زعفرانی همانند نقل بیدمشک است با این تفاوت که از گردو برای مغز آن و از زعفران برای روکش و اسانس آن استفاده می شود.

نقل گل محمدی ارومیه:

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

طریقه درست کردن با مدل های قبلی یکی است ولی در روکش این نقل، گلهای خشک شده محمدی دیده می شوند.که ظاهری زیبا و وسوسه انگیزی به آن ها داده اند.

حلوای هویج ارومیه

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

حلوای هویج ارومیه همانند نقل، دیگر سوغاتی معروف ارومیه محسوب می شود. حلوای هویج از گردو، شیره ی انگور و هویج درست می شود که بسیار خوشمزه است. حلوای هویج در شب یلدا مهمان خانه ی مردم خونگرم ارومیه و استان آذربایجان غربی است. از خرید حلوای هویج ارومیه فراموش نکنید چون با موادی که در تهیه آن استفاده می شود بسیار پر انرژی و مفید است. همچنین مصرف آن در هوای سرد خالی از لطف نیست.

عرقیات ارومیه

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

استان آذربایجان غربی یکی دیگر از استان های خوش آب و هوای ایران است که به همین علت در آن گیاهان دارویی و کوهی بسیاری می توان یافت و در نتیجه انواع عرقیات هم تولید می شود. این عرقیات را می توان از شهر ارومیه براحتی تهیه کرد. یکی از معروفترین عرقیات ارومیه بیدمشک و بادرنجبویه می باشد. عرق بهارنارنج، گلاب، بومادران، برگ بید، برگ گردو، بابونه، پونه، ترخون، پیچک، خاکشیر، شاتره، شوید، شنبلیله، گل گاوزبان، کلپوره، کیالک، کاکوتی، کاسنی، کرفس، مرزه، نسترن، کاهو، هندوانه کوهی، یونجه و هفت گیاه قند دیگر عرقیات شهر ارومیه هستند. هر کدام از این ها خواص دارویی مخصوص به خود را دارند. عرقیات هم برای سوغاتی، خوب است و کاربردهای زیادی دارند. 

عرق بیدمشک ارومیه:

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

بیدمشک گیاهی است که در استان آذربایجان غربی می روید و از آن استفاده های بسیاری می شود. عرق بیدمشک در زمینه های مختلفی استفاده می شود بعنوان مثال برای معطر کردن غذا، شربت و همچنین خواص دارویی آن که نمی توان نادید گرفت از جمله خواص دارویی بیدمشک که در درمان سرگیجه، کم خونی و تقویت قلب موثر است. 

عرق بادرنجبویه ارومیه:

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

عرق بادرنجویه همانند عرق بیدمشک برای معطر کردن غذا و شیرینی کاربرد دارد همچنین خواص درمانی آن حائز اهمیت است از جمله این خواص تنظیم فشارخون، نارسایی قلبی و شادی آور است.

شیرینی سنتی ارومیه

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

شیرنی های ارومیه قدمت بسیاری دارد و از گذشته های دور گروهی به پخت آن ها مشغول بودند تا به امروز که بصورت کارگاهی انجام میشود. تنوع این شیرینی ها زیاد است. که در زیر به موارد اندکی اشاره شده است.

 • لوزانک
 • تنور شیرینی سی
 • سوجوق
 •  تره حلوا
 • دوشاب حلوا
 • نساء حلوا

لوزانک ارومیه:

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

لوزانک یا باستخ در زبان محلی ارومیه، شیرینی است که از شیره انگور، نشاسته، گلاب و آب تهیه می شود و در ظاهر شباهت به مسقطی دارد. برای تزئین این شیرنی از مغز پسته و گردو استفاده می شود. از ظاهر شیرینی خوشمزگی آن مشخص است.

تنور شیرینی سی ارومیه:

در تهیه این شیرینی ماست و آرد را مخلوط می کنند و کمی شکر به آن می زنند. بعد از فرم دادن به خمیر روی آن را تخم مرغ زده و در تنور می گذارند این شیرینی می تواند انتخاب خوبی بعنوان سوغاتی باشد.

سوجوق ارومیه:

حلوای هویج ارومیه,سوغات اروميه,سوغات ارومیه

مواد اولیه تهیه سوجوق شیره انگور، نشاسته و گلاب است. خمیری حاصل می شود و داخل آن را مغز گردو می ریزند، سپس بصورت نواری گرد،آن را شکل می هند بعد از آن، به قطعه های کوچک برش زده و با پودر نارگیل آن را می آرایند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند