درخت ارس شهرستانک

14507 ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

درخت ارس شهرستانک کجاست؟

کشورمان ایران به واسطه تاریخ کهن و قدمت طولانی که دارد، سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. در این مقاله می خواهیم به یکی از شگفتی های طبیعت ایران بپردازیم و شاید برای شما جالب باشد که در کشورمان درختی با قدمتی بیش از 2500 سال وجود دارد که همچنان پابرجا می باشد. این درخت در استان البرز و روستای شهرستانک واقع شده است و به همین جهت به نام درخت ارس شهرستانک شهرت دارد. این درخت در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا و در شمال شرقی روستای شهرستانک در کنار چشمه سر قرار گرفته است.

عکس درخت ارس شهرستانک

درخت ارس شهرستانک 14 متر عرض، 17 متر ارتفاع و تنه ای بزرگ و تنومند دارد که 9 متر از محیط اطراف آن را در بر گرفته است. پژوهشگران سن این درخت را 2800 سال برآورد کرده اند و بر همین اساس این درخت قدیمی ترین موجود زنده ایران شناخته می شود. به طور کلی درخت های ارس عمری طولانی دارند و به همین جهت به عنوان نمادی از جاودانگی و حیات به شمار می روند. همچنین درخت ارس در شهرستانک به دلیل عمر طولانی که دارد، صمغی را از خودش ترشح می کند که در اثر قرار گرفتن در برابر نور خورشید یا وزش باد آتش گرفته و از بین میرود و به همین جهت محلی ها معتقدند که این در خت خود را می کشد.

درخت ارس شهرستانک کرج به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی کشور شناخته می شود و دارای کد اثر طبیعی نیز می باشد اما هنوز این درخت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است و با توجه به ارزش و قدمت تاریخی که دارد امیدواریم در آینده ای نزدیک این مورد صورت بپذیرد.

آدرس درخت ارس شهرستانک : استان البرز، روستای شهرستانک، کوه هورستان، کنار چشمه سر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید